Lista 100 najbogatszych Polaków "Wprost". Bardzo duży spadek Czarneckiego

"Wprost" opublikował po raz trzydziesty listę 100 najbogatszych Polaków. Na samym jej szczycie większych zmian nie ma, co nie znaczy, że w czołówce nie brakuje ciekawych postaci.
Zobacz wideo

Magazyn "Wprost" opublikował jubileuszową, trzydziestą listę 100 najbogatszych Polaków. Jak można się spodziewać, miejsca na podium są "okupowane" przez dobrze znane nam postaci, nie znaczy to jednak, w ścisłej czołówce najbogatszych nie znajdują się ciekawe osobistości. 

Sołowow, Solorz, Kulczyk 

Najbogatszym Polakiem jest, według "Wprost", Michał Sołowow. Jego majątek oszacowano na 12,1 mld zł. Jeszcze rok temu w konkurencyjnym rankingu "Forbes" biznesmen zajmował drugie miejsce mając 11,4 mld zł "na koncie". Jak widać ostatnie kilkanaście miesięcy było dla niego udane. 

Sołowow ma kilka firm, w tym Synthos (surowce chemiczne), Barlinek (deski podłogowe) czy Rovese (grupa Cersanit - ceramika). Jednocześnie jest utytułowanym kierowcą rajdowym. Pierwsza z jego spółek to największy w Europie producent polistyrenu do spieniania. Stosuje się go w płytach termoizolacyjnych do ocieplania budynków, a budownictwo przeżywa przecież rozkwit. 

Zygmunt Solorz-Żak zajął w rankingu miejsce drugie. Jego majątek wyceniany jest na 10,1 mld zł. Jest właścicielem m.in. Telewizji Polsat i Cyfrowego Polsatu oraz operatora sieci Plus. Z sieci korzysta 9 mln klientów. Przedsiębiorca jest też właścicielem Plus Banku, ZE PAK (elektrownie), warszawskiego dewelopera Port Praski, ma też spore udziały producenta TV ATM Grupa. W zeszłym roku przejął też internetową Netię. 

Najbogatsze rodzeństwo w Polsce na liście "Wprost" zajęło ex aequo trzecie miejsce - z majątkiem wynoszącym po 7 mld zł. Dominika Kulczyk słynie z działalności charytatywnej, w ostatnim czasie zajmowała się produkcją autorskiego programu "Efekt Domina" emitowanego w TVN, współpracowała też z CNN International.  

Sebastian Kulczyk to nadal szef  Grupy Kulczyk Investments, która jest związana z wieloma krajowymi gigantami: Ciech SA, Polenergią, czy Autostradą Wielkopolską. Zajmuje się też m.in. importem samochodów Skoda, Volkswagen, Audi, Porsche i Bentley, spółka współtworzyła też  Kompanię Piwowarską. 

Dziś Sebastian Kulczyk na co dzień mieszka w Szwajcarii. W ostatnich latach stara się przestawić swoją działalność na nowe tory - inwestuje w start-upy, jest też twórcą programu InCredibles skierowanego do młodych firm szukających wsparcia doświadczonych zagranicznych partnerów. 

Na piątym miejscu listy "Wprost" znalazł się Tomasz Biernacki. Właściciel sieci Dino może pochwalić się majątkiem wynoszącym 6,3 mld zł. Pozycję nr 6 zajmuje Jerzy Starak. Jest właścicielem największego producenta leków i lidera rynku farmaceutycznego w naszym kraju - Polpharmy.

Z "siódemką" na liście magazynu znalazł się Piotr Szulczewski. Właściciel majątku o wysokości 5,3 mld zł urodził się w Polsce, jako dziecko wyemigrował do USA, a przed "trzydziestką" stworzył aplikację zakupową Wish, z której korzystają miliony użytkowników.

Ósmy na liście najbogatszych Polaków jest Paweł Marchewka, prezes firmy produkującej gry komputerowe, Techland. Ma na swoim koncie wiele wyśmienitych gier: "Call of Juarez", "Crime Cities", Dying Light. Jego majątek to 4,36 mld zł.

Pierwszą dziesiątkę zamykają Zbigniew i Mateusz Juroszek (3,5 mld zł). Dziewiąte miejsce zapewniły im dwa lukratywne biznesy: firma bukmacherska STS oraz spółka deweloperska.  

Antoni Ptak, z majątkiem szacowanym na 3,1 mld zł, znajduje się na miejscu 10. Właściciel "Ptak Fashion City" i Warsaw Expo, sieci hoteli w USA ma wielkie plany - chce wybudować w Polsce nowy park handlowy o powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych. 

Leszek Czarnecki stracił najwięcej

Jeden z największych spadków dotyczy Leszka Czarneckiego. Dziś jego majątek to zaledwie 393 mln zł, co daje mu 99. miejsce na liście. Jeszcze rok temu majątek bankiera wynosił 1,5 mld zł. 

Zobacz wideo
Więcej o: