Kolejne leki zanieczyszczone związkiem, który może powodować raka. Sieć amerykańskich aptek apeluje

Zanieczyszczenie leków groźnymi dla zdrowia substancjami zdarza się coraz częściej. Tym razem na problem uwagę zwróciła sieć amerykańskich aptek. W środkach stosowanych w leczeniu nadciśnienia wykryto DMF, który może powodować raka.
Zobacz wideo

Kolejne leki stosowane w leczeniu nadciśnienia są zanieczyszczone przez substancję, która nie powinna się w nich znaleźć. Jak donosi "Fortune" amerykańska sieć aptek Valisure wykryła potencjalnie kancerogenny i groźny dla człowieka dimetyloformamid (DMF) we wprowadzonym na rynek walsartanie.

Federalna Agencja Żywności i Leków nie wydała jeszcze decyzji o wycofaniu leków, zdaniem Valisure powinna jednak podjąć taką decyzję jednocześnie znacząco zmniejszając dopuszczalny poziom zanieczyszczeniem DMF.

Amerykańscy specjaliści podkreślają, żeby nie przerywać stosowania leku, gdyż jego nagłe odstawienie może przynieść negatywne i gwałtowne skutki zdrowotne - leków na nadciśnienie nie wolno odstawiać z dnia na dzień. 

Leki zanieczyszczone substancjami groźnymi dla zdrowia

Kilka dni temu zanieczyszczenie leków dostępnych w USA wykrył izraelski gigant Teva. Stwierdził on, że część produkowanych przez niego medykamentów na nadciśnienie jest zanieczyszczonych groźną dla zdrowia nitrozaminą. Podobny problem firma miała w kwietniu - wtedy decyzję motywowano wykryciem zanieczyszczenia kwasu N-nitro-N-metyloamino masłowego (NMBA).

Problem zanieczyszczenia leków dotknął też w przeszłości Polski. Główny Inspektorat Farmaceutyczny w sierpniu zeszłego roku podjął decyzję o natychmiastowym wstrzymaniu sprzedaży leków na nadciśnienie. Na liście znalazły się aż 62 medykamenty zawierające valtarsanum. Według Europejskiej Agencji Leków u osób przyjmujących substancje w dawce 320 mg przez siedem lat ryzyko nowotworu wynosi 1:5000. Źródłem problemu była jedna z chińskich fabryk.  Obecnie brak nowych ostrzeżeń dla polskich pacjentów.

Czytaj też: Leki w Polsce wkrótce mogą podrożeć. Niektórych zaczyna też brakować. Wszystko przez Chińczyków

Skąd biorą się zanieczyszczenia w lekach? Głównym winowajcą są zazwyczaj chińscy producenci substancji aktywnych stosowanych w leczeniu. Władze Chin zdecydowały się zamknąć kilkanaście fabryk, które produkują substancje czynne stosowane w farmaceutykach. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" znacząco utrudniło to działalność polskich i europejskich producentów. W naszym kraju leki stają się coraz trudniej dostępne - brakuje ich już ok. 100. Problem może się jeszcze bardziej pogłębić.

Więcej o:
Komentarze (48)
Kolejne leki zanieczyszczone związkiem, który może powodować raka. Sieć amerykańskich aptek apeluje
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 25 razy 25

  "Władze Chin zdecydowały się zamknąć kilkanaście fabryk, które produkują substancje czynne stosowane w farmaceutykach. ...znacząco utrudniło to działalność polskich i europejskich producentów"
  Czy tylko mi włosy na głowie stają dęba, gdy dowiaduję się, że polscy i europejscy producenci kupują substancje czynne, podstawy leku, z chińskich fabryk? Tych samych, które potrafiły dosypywać melaminy do mleka w proszku dla dzieci, by tylko poprawić zyski ze sprzedaży? Pozwalamy na to by te leki bez kontroli funkcjonowały potem w naszych aptekach, jako "dobre bo Polskie" lub "Made in UE" ?!

 • mer-llink

  Oceniono 14 razy 8

  No zupełnie PiS-owską chytrą strategię stosuje "izraelski gigant":
  najpierw we wzmożeniu sami robią źle, potem triumfalnie ogłąszają, ze wykryli jakieś wady, a potem informują, że dzielnie walczą z tymi - a skąd one się wzięły? dziwne... to nie my! - wadami:
  "Kilka dni temu zanieczyszczenie leków dostępnych w USA wykrył izraelski gigant Teva. Stwierdził on, że część produkowanych przez niego medykamentów na nadciśnienie jest zanieczyszczonych groźną dla zdrowia nitrozaminą. Podobny problem firma miała w kwietniu - wtedy decyzję motywowano wykryciem zanieczyszczenia kwasu N-nitro-N-metyloamino masłowego (NMBA)."

  Brawo, stara komuchowata inwencja: sam zrób problem, potem nagłośnij, że go wykryłeś, a potem heroicznie z nim walcz!

 • student_zebrak

  Oceniono 7 razy 7

  Wine ponosza odbiorcy chinskiego badziewia, ktorzy zaluja paru centow na analize towaru.

 • agnrodis

  Oceniono 5 razy 5

  Strach pomyslec, w ilu lekach zanieczyszczen jeszcze nie wykryto!

 • matatjahu

  Oceniono 7 razy 3

  Podwójna moralność w korporacjach farmaceutycznych. Jak to oni pomagają chorym, ich leki ratują życie a po cichu kupuje się komponenty w krajach w których pozyskuje się je w niedozwolony sposób lub za pomocą toksycznych substancji, bo bedzie na opakowaniu leku 2 centy zysku dodatkowego...

 • jarsza

  Oceniono 5 razy 3

  Tak działa ten pazerny świat - ktoś jest zdziwiony? Wszystko jest chińskie w jakimś procencie.

 • wicki2010

  Oceniono 7 razy 3

  Pamiętam czasy , kiedy nie było zanieczyszczeń leków, ale preparaty nie były wtedy sprowadzane z Chin,a teraz byle kupic najtaniej jak się da i niech ludzie się trują,umierają-takich czasów doczekaliśmy,komu zreszta na tym zależy-pozdychamy -będzie nas mniej-chyba z takiego założenia wychodzą,a najśmieśniejsze jest to,że wydajemy na to gó... mnóstwo forsy wzbogacając przemysł farmaceutyczny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX