Kolejne leki zanieczyszczone związkiem, który może powodować raka. Sieć amerykańskich aptek apeluje

Zanieczyszczenie leków groźnymi dla zdrowia substancjami zdarza się coraz częściej. Tym razem na problem uwagę zwróciła sieć amerykańskich aptek. W środkach stosowanych w leczeniu nadciśnienia wykryto DMF, który może powodować raka.
Zobacz wideo

Kolejne leki stosowane w leczeniu nadciśnienia są zanieczyszczone przez substancję, która nie powinna się w nich znaleźć. Jak donosi "Fortune" amerykańska sieć aptek Valisure wykryła potencjalnie kancerogenny i groźny dla człowieka dimetyloformamid (DMF) we wprowadzonym na rynek walsartanie.

Federalna Agencja Żywności i Leków nie wydała jeszcze decyzji o wycofaniu leków, zdaniem Valisure powinna jednak podjąć taką decyzję jednocześnie znacząco zmniejszając dopuszczalny poziom zanieczyszczeniem DMF.

Amerykańscy specjaliści podkreślają, żeby nie przerywać stosowania leku, gdyż jego nagłe odstawienie może przynieść negatywne i gwałtowne skutki zdrowotne - leków na nadciśnienie nie wolno odstawiać z dnia na dzień. 

Leki zanieczyszczone substancjami groźnymi dla zdrowia

Kilka dni temu zanieczyszczenie leków dostępnych w USA wykrył izraelski gigant Teva. Stwierdził on, że część produkowanych przez niego medykamentów na nadciśnienie jest zanieczyszczonych groźną dla zdrowia nitrozaminą. Podobny problem firma miała w kwietniu - wtedy decyzję motywowano wykryciem zanieczyszczenia kwasu N-nitro-N-metyloamino masłowego (NMBA).

Problem zanieczyszczenia leków dotknął też w przeszłości Polski. Główny Inspektorat Farmaceutyczny w sierpniu zeszłego roku podjął decyzję o natychmiastowym wstrzymaniu sprzedaży leków na nadciśnienie. Na liście znalazły się aż 62 medykamenty zawierające valtarsanum. Według Europejskiej Agencji Leków u osób przyjmujących substancje w dawce 320 mg przez siedem lat ryzyko nowotworu wynosi 1:5000. Źródłem problemu była jedna z chińskich fabryk.  Obecnie brak nowych ostrzeżeń dla polskich pacjentów.

Czytaj też: Leki w Polsce wkrótce mogą podrożeć. Niektórych zaczyna też brakować. Wszystko przez Chińczyków

Skąd biorą się zanieczyszczenia w lekach? Głównym winowajcą są zazwyczaj chińscy producenci substancji aktywnych stosowanych w leczeniu. Władze Chin zdecydowały się zamknąć kilkanaście fabryk, które produkują substancje czynne stosowane w farmaceutykach. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" znacząco utrudniło to działalność polskich i europejskich producentów. W naszym kraju leki stają się coraz trudniej dostępne - brakuje ich już ok. 100. Problem może się jeszcze bardziej pogłębić.

Więcej o: