Lepiej omijać poznański odcinek A2. Tylko jeden pas dla kierowców. Trwa rozbudowa autostrady

Autostrada Wielkopolska informuje, że w związku z pracami związanymi z budową trzeciego pasa, poznański odcinek A2 w kierunku Warszawy nie będzie miejscem przyjaznym dla kierowców. "Sugerujemy wybór alternatywnej trasy" - czytamy w komunikacie.
Zobacz wideo

Autostrada Wielkopolska poinformowała o utrudnieniach, które mogą spotkać kierowców podróżujących na poznańskim odcinku autostrady A2. Jak czytamy w komunikacie w poniedziałek (24.06) oraz we wtorek (25.06) w godzinach 7:00-19:00 dla kierowców jadących w kierunku Warszawy dostępny będzie tylko jeden pas ruchu. Zwężenie obejmuje 3-kilometrowy odcinek pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Komorniki. W tym czasie układana będzie docelowa warstwa nawierzchni.

W tych dniach, kierowcom z Poznania i okolic, którzy na co dzień korzystają z obwodnicy sugerujemy wybór alternatywnej trasy.

- informuje AW. 

65 tysięcy pojazdów na dobę

Prace związane z budową nowego pasa ruszyły 18 marca. Budowa na odcinku Poznań Zachód- Poznań Krzesiny liczącym 16 km jest konieczna, bo, jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, został przekroczony poziom swobody ruchu na tym fragmencie trasy. Dziennie obwodnicą Poznania przejeżdża około 65 tysięcy pojazdów.

Czytaj też: GDDKiA szuka firmy, która dokończy budowę odcinka drogi S3 po włoskim Salini

Rozbudowa A2 w Poznaniu ma zostać zakończona w połowie przyszłego roku, ale Autostrada Wielkopolska chce jednak "zamknąć" część głównych prac - nawierzchniowych, wymiany barier i oświetlenia, jeszcze w 2019 roku. Wykonawcą tej inwestycji jest konsorcjum A2Route, firm Strabag Polska oraz KI One. Jej koszt to 200 mln zł.

Trzeci pas nie tylko w Poznaniu

Podobna rozbudowa czeka wkrótce inny odcinek autostrady A2. GDDKiA podpisała pod koniec marca umowę na projekt poszerzenia autostrady A2 między Warszawą a Łodzią. Dodatkowe pasy zostaną zaprojektowane przez firmę Transprojekt Gdański za sumę 3,4 mln zł.

Projekt przebudowy A2 zakłada budowę trzeciego pasa od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków, przy czym między węzłami Pruszków i Konotopa przebudowa zakłada stworzenie czwartego pasa ruchu.

Warto podkreślić, że pomimo remontu Autostrada nie wprowadziła podwyżek dla kierowców aut osobowych. Od stycznia zeszłego roku przejazd na trasie Nowy Tomyśl - Konin je co prawda droższy, ale zmiany dotyczą jedynie pojazdów ciężarowych z kategorii 2, 3 i 4. Opłaty dla nich wynoszą odpowiednio 31, 47 i 73 zł brutto na każdym z trzech odcinków (ceny te zawierają 23 proc. podatku VAT). 

Więcej o: