Play rozpoczyna współpracę z Huawei nad testami technologii 5G. Pierwsze terenowe próby odbędą się w Toruniu, gdzie miały miejsce również testy technologii LTE w tej sieci.
Najważniejsze cechy 5G to bardzo wysokie przepustowości i niezwykle małe, bo milisekundowe opóźnienia. Wzrośnie więc nie tylko szybkość przesyłania danych, ale rozszerzy się możliwość stosowania technologii - m.in. o autonomiczny transport, telemedycynę, mobilną komunikację wysokiej rozdzielczości.
Play w swoim komunikacie zapewnia, że pilotaż 5G w Toruniu pozwoli poznać rzeczywiste odczucia klientów i wypracować rozwiązania, dzięki którym zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi otrzymają usługi najlepiej dostosowane do swoich potrzeb. Sieć zaprosi do testów najbardziej wymagających użytkowników wykorzystujących połączenia internetowe do różnorodnych celów: od nauki, przez e-sport, po styl życia.
Play twierdzi też, że prowadzone od pół roku testy sieci 5G Ready wypadły pomyślnie. Ten standard jest już dostępny w 24 proc. sieci Play, a do końca roku ten wskaźnik wzrośnie aż do 38 proc.
Decyzja Play jest istotna nie tylko ze względu na przybliżenie daty wdrożenia 5G w Polsce. Możliwe, że nowy standard będzie działał w naszym kraju w oparciu o urządzenia Huawei. Jest to o tyle istotne, że jeszcze do niedawna firma znajdowała się na cenzurowanym. Głównie przez naciski USA. Warto przypomnieć, że prezydent Donald Trump uznał sprzęt telekomunikacyjny chińskiego producenta jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Czytaj też: Resort cyfryzacji chce rozprawić się z mitami wokół 5G. To nie tylko fake newsy. To także biznes
W weekend doszło do spotkania prezydentów USA i Chin. Ogłoszono po nim, że blokada nałożona na amerykańskich dostawców Huawei zostaje zdjęta. Trump zastrzegł, że zdjęcie zakazu nie dotyczy towarów związanych z bezpieczeństwem narodowym, ale nie wskazał jeszcze jakie konkretne urządzenia, produkty i technologie ma na myśli.
Polskie telekomy są bardzo optymistycznie nastawione do perspektyw biznesowych niesionych przez technologię 5G i konsekwentnie realizują przyjęte wcześniej plany jej wdrożenia: 12 proc. operatorów spodziewa się wdrożyć usługi 5G w 2019 r., a kolejne 86 proc. zakłada, że stanie się to do 2021 r. - wynika z raportu Vertiv oraz firmy analitycznej 451 Research.
Większość biorących udział w badaniu (68 proc.) nie spodziewa się osiągnięcia całkowitego pokrycia zasięgiem sieci 5G do 2028 r. lub nawet później. 28 proc. twierdzi, że stanie się to do 2027 r., a tylko 4 proc. - do 2025 r.