Rosyjska Elektrownia atomowa Akademik Łomonosow zwana "pływającym Czarnobylem" wyruszy w rejs

Rosja. Jeszcze w lipcu 2019 roku rosyjski statek Akademik Łomonosow, wyposażony w dwa reaktory atomowe, ma wypłynąć w rejs Północnym Szlakiem Morskim. Niektórzy z obrońców środowiska nazywają go "pływającym Czarnobylem".
Zobacz wideo

Akademik Łomonosow to pierwsza pływająca elektrownia atomowa na świecie. Jest wyposażona w dwa reaktory atomowe i może zostać przetransportowana w dowolne miejsce na Ziemi, gdzie pływają statki. W czerwcu tego roku koncern Rosatom otrzymał licencję na jej eksploatację do 2029 roku - relacjonuje TVN 24.

Akademik Łomonosow wyruszy na wschód. Ma zmniejszyć ślad węglowy na Arktyce

"Pływający Czarnobyl" stacjonuje aktualnie w porcie w Murmańsku. Stamtąd ma zostać odholowany przez morza Bałtyckie, Północne, Norweskie i Barentsa, wzdłuż północnej granicy Rosji, aby we wrześniu tego roku dopłynąć do celu - niewielkiego miasteczka Pewek w Czukockim Okręgu Autonomicznym.

 

Akademik Łomonosow ma zostać na Czukotce na stałe i już w grudniu dostarczać energię do pobliskich miast. Pierwsza pływająca elektrownia atomowa ma dostarczyć prąd do domów i mieszkań, ale także do zakładów przemysłowych oraz platform gazowych i naftowych znajdujących się otwartym morzu.

"Zastąpi elektrownię węglową i starzejącą się elektrownię jądrową w Bilibino, dostarczającą prąd do ponad 50 000 osób, zmniejszając tym samym ślad węglowy (całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych) na Arktyce o dziesiątki tysięcy ton CO2 rocznie" - czytamy na stronie koncernu Rosatom

Więcej o:
Komentarze (65)
Rosyjska Elektrownia atomowa Akademik Łomonosow zwana "pływającym Czarnobylem" wyruszy rejs
Zaloguj się
 • marcin.rudzinski

  Oceniono 28 razy 26

  Z Murmańska na Czukotkę przez Bałtyk??? Rosja planuje zamach atomowy na przekop Mierzei Wiślanej. Inaczej być nie może! Trzeba zawiadomić WOT.

 • olsztynone

  Oceniono 18 razy 14

  Murmańsk nad Bałtykiem?

 • stefffon

  Oceniono 17 razy 13

  a setki atmowych lodołamaczy czy okrętów podwodnych? mają jeszcze starsze reaktory... to dlaczego akurat ten jest "groźny"?

 • lubat

  Oceniono 31 razy 13

  Określenie "Pływający Czarnobyl" to wyraz zawiści Wolaków, którym nie udaje się już ponad 30 lat zbudować najprostszego okrętu.
  PS. Elektrownia Czarnobyl leży na Ukrainie i była obsługiwana przez Ukraińców. Do "Akademika Łomonosowa" nie zostaną oni dopuszczeni, więc nic się nie stanie;)

 • real_marek

  Oceniono 15 razy 13

  Ciekawa trasa

 • sadusx

  Oceniono 15 razy 13

  A mnie natomiast interesuje po co ma wpływać na Bałtyk (tak jak stoi w tej notce), jeżeli stacjonuje w Murmańsku i płynie na wschód ?

 • qawsedrftg

  Oceniono 31 razy 13

  Dlaczego Czarnobyl a nie Fukuszima albo Three Miles Island? Obie te katastrofy to był reaktor wrzącowodny, a nie kanałowy jak w Czarnobylu. Rosjanie nigdy nie mieli poważnych problemów z ich wrzącowodnymi reaktorami WWER.

 • wacek22

  Oceniono 14 razy 10

  Od kiedy to z Murmańska na Czukotkę płynie się przez morze Bałtyckie i Północne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX