Rosyjska Elektrownia atomowa Akademik Łomonosow zwana "pływającym Czarnobylem" wyruszy w rejs

Rosja. Jeszcze w lipcu 2019 roku rosyjski statek Akademik Łomonosow, wyposażony w dwa reaktory atomowe, ma wypłynąć w rejs Północnym Szlakiem Morskim. Niektórzy z obrońców środowiska nazywają go "pływającym Czarnobylem".
Zobacz wideo

Akademik Łomonosow to pierwsza pływająca elektrownia atomowa na świecie. Jest wyposażona w dwa reaktory atomowe i może zostać przetransportowana w dowolne miejsce na Ziemi, gdzie pływają statki. W czerwcu tego roku koncern Rosatom otrzymał licencję na jej eksploatację do 2029 roku - relacjonuje TVN 24.

Akademik Łomonosow wyruszy na wschód. Ma zmniejszyć ślad węglowy na Arktyce

"Pływający Czarnobyl" stacjonuje aktualnie w porcie w Murmańsku. Stamtąd ma zostać odholowany przez morza Bałtyckie, Północne, Norweskie i Barentsa, wzdłuż północnej granicy Rosji, aby we wrześniu tego roku dopłynąć do celu - niewielkiego miasteczka Pewek w Czukockim Okręgu Autonomicznym.

 

Akademik Łomonosow ma zostać na Czukotce na stałe i już w grudniu dostarczać energię do pobliskich miast. Pierwsza pływająca elektrownia atomowa ma dostarczyć prąd do domów i mieszkań, ale także do zakładów przemysłowych oraz platform gazowych i naftowych znajdujących się otwartym morzu.

"Zastąpi elektrownię węglową i starzejącą się elektrownię jądrową w Bilibino, dostarczającą prąd do ponad 50 000 osób, zmniejszając tym samym ślad węglowy (całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych) na Arktyce o dziesiątki tysięcy ton CO2 rocznie" - czytamy na stronie koncernu Rosatom