"Dom z recyklingu". W Kanadzie powstał budynek wykonany z ponad 600 000 butelek po wodzie

Firma JD Composites stworzyła nowy sposób na to, jak przekształcić plastikowe odpady w coś pożytecznego. Wykorzystując materiał z ponad 600 000 plastikowych butelek po wodzie, postawiła jednopiętrowy dom nieopodal rzeki Meteghan w Nowej Szkocji w Kanadzie.
Zobacz wideo

Aby stworzyć dom z plastiku, firma JD Composites przetworzyła ponad 600 000 butelek, rozdrabniając je na granulki, a następnie tworząc z nich bloki tworzywa. Materiał ten jest odporny na wilgoć, pleśń, a także insekty. Właściciele przedsiębiorstwa, Joel German i David Saulnier, wysłali próbny blok plastiku do testów wytrzymałościowych. Wyniki były zadziwiające - okazało się, że materiał ten może wytrzymać silne wiatry o prędkości 520 km/h - dwa razy silniejszy niż huragan piątej kategorii - relacjonuje portal Popular Mechanics.

"Dom z butelek" zostanie sprzedany lub wynajęty

Plastikowe bloki stworzone z butelek zostały wykorzystane do budowy jednopiętrowego domu z trzema sypialniami, który postawiono w Nowej Szkocji w Kanadzie. Jego twórcy zapewniają, że materiał, który wykorzystali do budowy domu, zapewnia dwukrotnie lepszą izolację cieplną niż inne materiały, wykorzystywane tradycyjnie w budownictwie mieszkaniowym. Budynek jest pokryty warstwą włókna szklanego, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jest też pomalowany farbą, która chroni materiał przed światłem słonecznym.

Firma planuje wystawienie domu na sprzedaż, ale jeżeli nie uda się znaleźć kupca, będzie wynajmować go przez portal Airbnb. "Jeśli się nie sprzeda, to w porządku. To nasz pierwszy dom tego typu. Jesteśmy do niego trochę przywiązani" - powiedział Joel German w rozmowie z Hants Journal.

* *  *

Jeśli chcesz walczyć z “plastikową epidemią”, ale nie wiesz od czego zacząć lub jak to zrobić, możesz wesprzeć Greenpeace, które prowadzi szereg działań na rzecz ochrony mórz, oceanów i ich mieszkańców przed plastikową plagą. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność tych działań. Możesz jej dokonać pod tym linkiem >>

Więcej o:
Komentarze (38)
"Dom z recyklingu". W Kanadzie powstał budynek wykonany z ponad 600 000 butelek po wodzie
Zaloguj się
 • dyskootantka

  Oceniono 8 razy 8

  To jest dom parterowy, nie jednopiętrowy. Tłumaczył ktoś nie do końca znający język?

 • marillion73

  Oceniono 9 razy 3

  Ponoć plastik po rozgrzaniu wytwarza toksyczne związki, czy o tym też pomyślano?

 • iwanme

  Oceniono 3 razy 1

  Pomysł stary, plastikowe domy już były w wielu projektach i nie jest żadna tajemnicą czemu się ich nie buduje.
  Ot odporność na ogień i zachowanie takiego budynku podczas pożaru.

  To już lepiej lepiankę ze szklanych butelek...

 • kriso135

  0

  No, faktycznie bardzo "ekologiczny" ten dom

 • cmok_wawelski

  0

  W klasycznym juz dzisiaj filmie Absolwent z 1967 r. glowny bohater 21 letni mlody czlowiek z 'bogatego domu', grany przez Dustina Hoffmana dostaje 'sekretna rade' 'w co pojsc'.
  PLASTIK!

  Pol wieku pozniej Rocznie każdy mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej generuje ok. 100 kg śmieci z plastiku. Eksperci ONZ szacują, że za 4 lata może być to już nawet 140 kg. Foliowa torebka służy nam przeciętnie 12 minut, tyle samo, ile średnio trwa nasza droga ze sklepu do domu a rozklada sie (na szkodliwe substancje) przez dekady.

 • siekier35

  Oceniono 4 razy 0

  w polskich realiach tylko dom z 600 000 flakonów po 0,7 cl. ma rację bytu :D

 • duckoff

  0

  ikona designu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX