Ministerstwo Zdrowia zniosło refundację na opatrunki dla ciężko chorych. Teraz kosztują 10 tys. zł

Ministerstwo Zdrowia zniosło refundację niektórych leków i artykułów medycznych. Ofiarami listy obowiązującej od 1 lipca są m.in. dzieci chore na pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Stosowanie opatrunków ułatwiających ochronę przed powstawaniem bolesnych pęcherzy może kosztować teraz nawet 10 tys. zł miesięcznie.
Zobacz wideo

Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia przestało refundować wysokiej jakości opatrunki stosowane w leczeniu pęcherzowego oddzielania się naskórka (Epidermolysis Bullosa, EB). Jedna z najboleśniejszych chorób świata, która do tej pory uchodziła też za jedną z najdroższych, będzie jeszcze bardziej kosztowna.

Za opatrunki tej samej jakości, igły, maści i inne środki ułatwiające funkcjonowanie chorej osobie trzeba będzie teraz płacić nawet 10 tys. zł miesięcznie. Dzięki refundacji do tej pory koszty były wyraźnie niższe - wynosiły sześć tys. zł na miesiąc - podaje TVN24

Ministerstwo zaleca zamiennik

Resort zdrowia w stanowisku rozsyłanym do mediów uspokaja, że rodzice mają prawo żądać od farmaceutów wskazania tańszego zamiennika. Problem w tym, że tańsze środki opatrunkowe są znacząco gorszej jakości. W odróżnieniu od tych droższych krępują ruchy dłoni i stóp. Problem najlepiej widoczny jest na poniższym zdjęciu. Chory na EB czteroletni Krzyś Czupryn na jednej z dłoni ma opatrunek stosowany do tej pory, a na drugiej zamiennik.

Czteroletni Krzyś Czupryn chory na EBCzteroletni Krzyś Czupryn chory na EB Zdjęcie Agnieszka Czupryn (publikacja za zgodą mamy Krzysia)

Oto opatrunek mający te same właściwości co opatrunki, które drożeją od 1 lipca. Według Ministerstwa Zdrowia farmaceuta będzie nas informował o możliwości zakupienia tej grubej gąbki zamiast tych cieniutkich stosowanych na całym świecie.

- alarmuje na Facebooku Agnieszka Czupryn, mama czteroletniego Krzysia chorego na EB. 

Nie uratuję nimi rączek Krzysia, nie zabezpieczę delikatnych paluszków, pachwinek, pośladków, stópek. Stopy w tych cieniutkich opatrunkach z bandażami już się nie mieszczą do butów Krzysia, a co dopiero z zamiennikami? Te grube pianki też stosujemy, na kolana, na łokcie, aby zamortyzować upadek, ale nie nadają się wszędzie

- dodaje. 

Dlaczego jakość opatrunku ma tak duże znaczenie w przypadku osób chorych na oddzielanie się naskórka? Choroba sprawia, że w miejscu kontaktu skóry powstaje natychmiast bolesny pęcherz. Dolegliwość nieuleczalnej choroby pozwalają w pewnym niwelować właśnie wysokiej jakości opatrunki.

Czytaj też: Inflacja to nie tylko żywność. Usługi lekarskie drożeją prawie najszybciej w tym stuleciu

Choroba ma podłoże genetyczne - uszkodzeniu ulega gen kodujący kreatynę. Przebieg choroby jest różny w zależności od osoby - w najcięższych przypadkach u chorego każdego dnia trzeba przebijać bolesne pęcherze i stale chronić go przed kontaktem z elementami otoczenia. Powstanie pęcherzy może wywoływać nawet niewielka aktywność fizyczna.

Więcej o: