Zerowy PIT dla młodych. Na czym polega? Kto może skorzystać z nowej ulgi?

Zerowy PIT dla młodych to nowa ulga od podatku dochodowego od osób fizycznych. Mogą z niej skorzystać te osoby, które nie ukończyły 26. roku życia. Czy to jedyny wymóg? Ile można zyskać dzięki tej uldze? Kiedy wchodzi ona w życie?
Zobacz wideo

Z zerowego PIT-a dla młodych mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 26. roku życia. To jednak nie jedyny wymóg, jaki muszą spełniać beneficjenci nowego rządowego programu. Chcąc skorzystać z ulgi od podatku dochodowego od osób fizycznych, musimy wykazać się nie tylko odpowiednią metryką, ale także umową. Mogą z niej skorzystać osoby osiągające przychody na podstawie umowy o prace lub zlecenie. Ulga "Bez PIT dla młodych" nie dotyczy osób, które pracują na umowie o dzieło.

 

Zerowy PIT  dla młodych. Od kiedy obowiązuje? Ile można zyskać dzięki nowej uldze?

Przepisy o uldze wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r. Ulgą objęte będą przychody z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Wyjątkiem będzie rok 2019 -  limit zwolnienia w tym roku będzie wynosił 35 636,67 zł (czyli 5/12 limitu rocznego) ze względu na to, że zerowy PIT dla młodych będzie obowiązywać przez pięć miesięcy: od sierpnia (kiedy ustawa wejdzie w życie) do grudnia (kiedy skończy się rok podatkowy). Należy podkreślić, że zerowy PIT dla młodych nie zwalnia z obowiązku zapłaty składek ZUS i NFZ.

Jaki zysk oznacza nowa ulga dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia? Ministerstwo Finansów przedstawiło tabelę, która pokazuje, jaki będzie zysk miesięczny i roczny dla młodych pracowników płynący z nowego rządowego programu. Resort szacuje, że z programu "Bez PIT dla młodych" skorzysta ok. 2 miliony osób.

Zerowy PIT dla młodych. Ile można zyskać?Zerowy PIT dla młodych. Ile można zyskać? Fot. Ministerstwo Finansów