Rosja tworzy drogowy "jedwabny szlak". Chce zbudować 2000 km autostrady

Rosja chce zbudować 2000 km autostrady, by połączyć Europę Zachodnią i Chiny. Nowa drogowa przeprawa ma być konkurencją dla tranzytu kolejowego. Koszt inwestycji zwala z nóg.

Rosyjski rząd wydał zgodę na budowę autostrady, która znacząco skróci lądowe połączenie Europy z Chinami. Jak podają "Wjedomosti", chodzi o odcinek biegnący od granicy z Białorusią przez całą Rosję, aż do Kazachstanu.  Dzięki inwestycji powstanie trasa licząca dwa tys. km. 

Rosjanie chcą stworzyć nowy drogowy 'Jedwabny Szlak'Rosjanie chcą stworzyć nowy drogowy 'Jedwabny Szlak' Ilustracja: Redakcja. Dane: The Moscow Times, mapa: Open Maps

Premier Dmitrij Miedwiediew wyjaśnił, że inwestycja pochłonie 9,3 mld dolarów. Według przewidywań inwestycja powinna zwrócić się w ciągu 12-14 lat. Prace nad projektowaniem drogi już ruszyły. Autostradę mają wybudować prywatne firmy przy zaangażowaniu państwowego konsorcjum. 

Czytaj też: Ile kilometrów autostrad oddano w Polsce od 2017 roku? Okrągłe zero. Możemy stracić miliardy z UE

Nowa autostrada ma być częścią drogowego "jedwabnego szlaku" i alternatywą dla rozwijanych połączeń kolejowych. Rosjanie liczą, że z nowej trasy korzystać będą kontrahenci z Europy Zachodniej, którzy, wykorzystując przyszłe połączenia drogowe m.in. w Polsce, mogliby znacznie szybciej niż dziś ściągać towary z Państwa Środka. 

Więcej o:
Komentarze (173)
Rosja tworzy drogowy "jedwabny szlak". Chce zbudować 2000 km autostrady
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 38 razy 26

  Tradycyjnie zaczną budowę z obu stron. Autostrada wyjdzie wtedy, jeśli niedokładnie na siebie trafią. A jak dokładnie - to zwykła szosa.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 29 razy 19

  Dość ambitny plan, zważywszy że w całym ogromnym państwie przez kilkadziesiąt lat wybudowano raptem nieco ponad 1200 km "awtomagistrali" (w Rosji nie ma rozróżnienia na autostrady i drogi ekspresowe) - w 13 odrębnych kawałkach, nie tworzących razem żadnego spójnego systemu (większość to obwodnica i wylotówki z Moskwy)...

 • asperamanka

  Oceniono 28 razy 18

  2000 km w cenie 9,3 miliarda dolarów przekłada się na 4,65 miliona za kilometr. Totalnie nierealne, te 9,3 miliarda nawet na same łapówki nie starczy. Ostatnio budowane w Rosji drogi na ZIO w Soczi kosztowały ze 20 razy więej.

 • geminix

  Oceniono 19 razy 17

  Czyli jak szacują na 9,3 mld to spoko pochłonie 50. Tak jak Olimpiada w Soczi :)

 • aala43

  Oceniono 27 razy 15

  ile kilometrów autostrad wybudowano u nas za rządów KCPIS ?? ktoś wie??

 • M.M. K.

  Oceniono 11 razy 11

  Swoją część muszą jeszcze zbudować Białoruś,Kazachstan i same Chiny. I nie dla konkurencji z koleją, dla jej uzupełnienia. Konkurencja to raczej dla drogi morskiej. Znowu mieszacie gospodarke z polityką...

 • baby1

  Oceniono 14 razy 10

  9,3 mld dolarów, to i tak mniej niż w ciągu roku wydaje się w Polsce na 500+, więc bez przesady z tą astronomiczną kwotą.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 15 razy 7

  Taniej budował tylko jeden inżynier - Albert Speer. Jego metody technologii budowlanej i pozyskiwania siły roboczej są ogólnie znane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX