Słynny matematyk i kryptolog upamiętniony. Alan Turing znajdzie się na banknocie 50-funtowym

Bank Anglii potwierdził, że do obrotu zostanie wprowadzony nowy banknot o wartości 50 funtów. Ozdobi go wizerunek Alana Turinga, matematyka i kryptologa, który przy wsparciu polskich naukowców złamał słynną Enigmę.
Zobacz wideo

Alan Turing, twórca tzw. maszyny Turinga i testu Turinga, jest ponadto uznawany za jednego z ojców współczesnej informatyki oraz pioniera sztucznej inteligencji. Po II Wojnie Światowej zaprojektował jeden z pierwszych komputerów.

Skazany za homoseksualizm

Pomimo niekwestionowanych dokonań naukowych oraz wkładu w rozwój matematyki i informatyki, był represjonowany ze względu na swoją homoseksualność. W 1952 r. został postawiony z tego powodu przed sądem. W tamtym czasie homoseksualizm był w Wielkiej Brytanii zakazany, w związku z czym Turingowi postawiono zarzut karny o naruszenie moralności publicznej. Został przez sąd zmuszony do podjęcia terapii hormonalnej i psychiatrycznej. Turing został też odsunięty od badań naukowych i zepchnięty na margines świata naukowego. W 1954 r. popełnił samobójstwo.

Wielka Brytania przeprasza Turinga

W 2009 r. premier Gordon Brown oficjalnie przeprosił w imieniu rządu Wielkiej Brytanii za "całkowicie niesprawiedliwe" i "straszne" potraktowanie Turinga. W 2013 r. królowa Elżbieta II ułaskawiła pośmiertnie Alana Turinga. W tegorocznym rankingu BBC został uznany przez Brytyjczyków za najwybitniejszą postać XX w., deklasując nawet Einsteina i Mandelę.

Bank Anglii zdecydował się upamiętnić postać i dokonania Turinga wprowadzając do obiegu banknot 50-funtowy z jego wizerunkiem. Gubernator Banku Anglii Mark Carney wybrał Turinga z 12-osobowej listy wybitnych postaci. "Alan Turing był wybitnym matematykiem, którego praca wywarła ogromny wpływ na nasze dzisiejsze życie" - podsumował Carney. Banknot wejdzie do obiegu w 2021 r.

Więcej o: