Słynny matematyk i kryptolog upamiętniony. Alan Turing znajdzie się na banknocie 50-funtowym

Bank Anglii potwierdził, że do obrotu zostanie wprowadzony nowy banknot o wartości 50 funtów. Ozdobi go wizerunek Alana Turinga, matematyka i kryptologa, który przy wsparciu polskich naukowców złamał słynną Enigmę.
Zobacz wideo

Alan Turing, twórca tzw. maszyny Turinga i testu Turinga, jest ponadto uznawany za jednego z ojców współczesnej informatyki oraz pioniera sztucznej inteligencji. Po II Wojnie Światowej zaprojektował jeden z pierwszych komputerów.

Skazany za homoseksualizm

Pomimo niekwestionowanych dokonań naukowych oraz wkładu w rozwój matematyki i informatyki, był represjonowany ze względu na swoją homoseksualność. W 1952 r. został postawiony z tego powodu przed sądem. W tamtym czasie homoseksualizm był w Wielkiej Brytanii zakazany, w związku z czym Turingowi postawiono zarzut karny o naruszenie moralności publicznej. Został przez sąd zmuszony do podjęcia terapii hormonalnej i psychiatrycznej. Turing został też odsunięty od badań naukowych i zepchnięty na margines świata naukowego. W 1954 r. popełnił samobójstwo.

Wielka Brytania przeprasza Turinga

W 2009 r. premier Gordon Brown oficjalnie przeprosił w imieniu rządu Wielkiej Brytanii za "całkowicie niesprawiedliwe" i "straszne" potraktowanie Turinga. W 2013 r. królowa Elżbieta II ułaskawiła pośmiertnie Alana Turinga. W tegorocznym rankingu BBC został uznany przez Brytyjczyków za najwybitniejszą postać XX w., deklasując nawet Einsteina i Mandelę.

Bank Anglii zdecydował się upamiętnić postać i dokonania Turinga wprowadzając do obiegu banknot 50-funtowy z jego wizerunkiem. Gubernator Banku Anglii Mark Carney wybrał Turinga z 12-osobowej listy wybitnych postaci. "Alan Turing był wybitnym matematykiem, którego praca wywarła ogromny wpływ na nasze dzisiejsze życie" - podsumował Carney. Banknot wejdzie do obiegu w 2021 r.

Więcej o:
Komentarze (52)
Słynny matematyk i kryptolog upamiętniony. Alan Turing znajdzie się na banknocie 50-funtowym
Zaloguj się
 • mikroolbrzym

  Oceniono 9 razy 9

  Alan Turing nie był tylko genialnym matematykiem. Był też jednym z pierwszych informatyków - rozwijał koncepcję komputera, jako maszyny liczącej, programowalnej, wielozadaniowej. Między innymi dzięki niemu dziś możemy czytać takie teksty i pisać komentarze! :)

 • iarna

  Oceniono 8 razy 6

  Wielka Brytania przeprasza za "leczenie z homoseksualizmu". Taka jest druga warstwa tego przekazu. Facet zaszczuty, zdemolowany lekami gormonalnymi popełnił samobójstwo. Enigma czy nie-Enigma i kto ma jakie zasługi - to jest drugorzędny temat w tym watku. Pretekstek jest fakt ze Turing był WYBITNYM matematykiem i miał wiele róznych osiągnięć naukowych.

 • magnacarta

  Oceniono 7 razy 3

  a Ciemnota brytyjska skazała Mądrego Człowieka na kastrację chemiczną w wyniku czego popełnił samobójstwo. Efekt wiary w cuda i religie zamiast faktów naukowych.

 • druga_wieza

  Oceniono 5 razy 3

  Przestańcie kłamać. Turing osiągnął wiele, ale nie "z Polakami". Doczytajcie jak było naprawdę.

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  Do roku 2021 to Wielka Brytania może przyjąć euro. Niezależnie od losów brexitu i ewentualnego breturnu.

 • druga_wieza

  Oceniono 3 razy 1

  Apel: LUDZIE, DOCZYTAJCIE!
  Ogarnijcie się i DOCZYTAJCIE!
  Będziecie wiedzieć kto, co i kiedy zrobił.

  Nasi trzej Polacy skonstruowali BOMBĘ ("Polish Bomba" - tak pisane!), ale na podstawie ich dokonań Alan Turing skonstruował kolejną bombę kryptologiczną. Znajdziecie o tym artykuły na wiki (en.wikipedia.org).
  Przed polską bombą powstał cyklometr.
  Skąd tyle maszyn? z powodu rozwoju maszyn hitlerowskich (niemieckich, jeśli ktoś jest upośledzony).
  Był jeszcze Colossus - to już był komputer, ale nie do Enigmy. Do czego? DOCZYTAJCIE!

 • helwiusz

  0

  <<W tegorocznym rankingu BBC został uznany przez Brytyjczyków za najwybitniejszą postać XX w., deklasując nawet Einsteina i Mandelę.>>

  W roku 2002 BBC zorganizowala podobny ranking, ale dotyczący tylko najwybitniejszych Brytyjczyków, za to w dłuższej perspektywie czasowej. Wygrał Winston Churchill, za nim był Isambard Kingdom Brunel (XIX-wieczny inżynier), trzeciąpozycję zajęła księżna diana. Alan Turing poza Top 20.

  Kto poznał trochę Brytyjczyków, ten wie, że merytoryczne przygotowanie przeciętnego Bryta do wypracowania sobie samodzielnej opinii w tego rodzaju kwestii jest zerowe. Typowy tambylec ma znikomą wiedzę histroryczną, mam wrażenie, ze znacznie mniejszą, niż np. Polak na podobnym szczeblu wykształcenia. Osądy, które może zadeklarować w takiej ankiecie są słabo uświadomionym echem otaczającego go szumu medialnego. Takie ankiety pokazują jedynie, jakieo rodzaju przekaz medialny, czy szerzej - propagandowy - najskuteczniej formuje świadomość historyczną danego pokolenia.

  Co zaś do meritum - zgadzam się, ze Alan Turing był bardzo wybitną postacią, ale ranga jego osiągnięć jednak nie dorównuje osiągnięciom Einsteina. On nawet nie był pierwszym spośród logików XX stulecia, bo dorobek Kurta Gödla był w tej dziedzinie bardziej fundamentalny. Ale co przeciętny przeżuwacz strawy medialnej w W. Brytanii (czy gdzie indziej w Europie, może poza Austrią) może wiedzieć o Gödlu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX