Zarzuty dla wiceministra finansów w latach 2008-2013. Chodzi o straty Skarbu Państwa na 3 mld zł

Były wiceminister finansów w latach 2008-2013 usłyszał zarzut niedopełnienia obowiązków i spowodowania strat Skarbu Państwa na kwotę 3 mld zł - poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. PAP ustaliło, że chodzi o Macieja G.

Maciejowi G. Prokuratura Regionalna w Białymstoku zostawiła zarzut niedopełnienia obowiązków i spowodowania strat Skarbu Państwa w kwocie 3 miliardów złotych z powodu nieuprawnionych zwrotów podatku VAT.

W toku śledztwa przesłuchano 77 świadków, w tym pracowników Ministerstwa Finansów, prokuratorów oraz przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń, które w latach 2008-2015 sygnalizowały problemy związane z tzw. przestępczością VAT-owską i potrzebę zmian w prawie, które miały jej zapobiec. Zebrany materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje, że Maciej G. dopuścił się przestępstwa z art. 231 par. 2 kodeksu karnego, za które grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności

- czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej. Przytoczony przepis kodeksu karnego mówi o sytuacji, gdy "funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej".

Co konkretnie miał zrobić Maciej G.?

Jak informuje Prokuratura Krajowa, Maciej G. w 2013 r. miał zablokować nowelizację ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej, która miała ograniczać nadużycia przy sprzedaży niektórych wrażliwych towarów, jak wyroby stalowe, paliwa i elektronika.

Maciej G., pełniąc w latach 2008-2013 funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, nadzorował pracę Departamentu Podatku od Towarów i Usług. Do jego obowiązków należał nadzór m.in. nad pracami związanymi z przygotowaniem projektów zmian w prawie podatkowym.

26 lutego 2013 roku ówczesny Dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług przedłożył mu projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa, wskazując, że ograniczenie nadużyć podatkowych wymaga m.in. skrócenia okresów rozliczeniowych z trzech do jednego miesiąca.

Maciej G. naniósł na projekcie ustawy osobistą, opatrzoną pieczęcią adnotację o braku akceptacji dla zmian w przypadku sprzedaży wyrobów elektronicznych i nieruchomości. W rezultacie jeszcze tego samego dnia, w ciągu dwóch godzin, projekt ustawy został zmieniony. Z jego uzasadnienia usunięto informację na temat ustaleń służb kontrolnych państwa, które alarmowały o wzroście wyłudzeń podatku VAT przy obrocie wyrobami elektronicznymi

- pisze Prokuratura Krajowa dodając, że konsekwencją działania wiceministra było "osiągnięcie korzyści majątkowej przez osoby zajmujące się eksportem i sprzedażą telefonów komórkowych" w Unii. Straty dla Skarbu Państwa z tytułu nieuprawnionych zwrotów podatku VAT wyliczono na 3 mld zł.

Horała zapowiadał to tydzień temu

Marcin Horała, przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT, poinformował w zeszłym tygodniu, że jego komisja skierowała do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa niedopełnienia obowiązków i narażenia skarbu państwa na stratę wielkiej wartości w zakresie wyłudzeń podatku VAT w handlu elektroniką przez trzech byłych urzędników Ministerstwa Finansów. Chodziło właśnie o Macieja G., a także o ministra Jacka Rostowskiego oraz wiceministra Andrzeja Parafianowicza.

Zobacz wideo
Więcej o: