Watykan najwyraźniej bierze sobie do serca wezwanie papieża Franciszka, by świat uczynić miejscem bardziej przyjaznym. Jak podał serwis Vatican News, Stolica Apostolska postanowiła podwoić wysiłki, by stać się jeszcze bardziej zielona. Ma swój własny system zbierania i recyklingu sortowanych odpadów, z których wiele przeznacza się na kompost. Według Rafaela Ignacio Torniniego, szefa watykańskich służb ochrony zieleni, najmniejsze państwo na świecie jest teraz gotowe całkowicie zlikwidować sprzedaż plastiku jednorazowego użytku, m.in. sztućców, talerzyków czy kubków.
Tornini przyznał, że jednorazowy plastik jest realnym problemem. Widać to szczególnie na przykładzie Placu Świętego Piotra, otwartego dla ogromnej liczby pielgrzymów i turystów z całego świata. Ustawiono tam pojemniki, które zbierały ok. 10 kg jednorazowego plastiku dziennie. Do tej pory Watykan ograniczał go i sortował, ale teraz ma zamiar całkowicie się go pozbyć. Tornini zapowiedział, że zakaz zostanie wprowadzony do końca roku.
Jeśli chodzi o realizację europejskich standardów w dziedzinie segregacji i zagospodarowania odpadów, Watykan jest tu prawdziwym rekordzistą. Jak podał Tornini, Stolica Apostolska tylko w pierwszy półroczu 2019 r. poddała segregacji 98 proc. odpadów specjalnych czyli głównie medycznych. Wykorzystała w tym celu tzw. eko-centrum, które powołano 3 lata temu. Do 2020 r. władze Watykanu chcą osiągnąć 100 proc.
Z segregacją odpadów miejskich Watykan również radzi sobie dobrze. W 2016 r. miasto-państwo rozpoczęło zieloną politykę recyklingu na poziomie 35 proc. Obecnie jest to 55 proc. wszystkich odpadów miejskich, a postawiony w najbliższej perspektywie cel to 75-procentowy poziom segregacji. Wszystkie tzw. odpady mokre oraz zielone powstałe w wyniku prac przy Ogrodzie Watykańskim są zamieniane w kompost na użytek Watykanu i letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo.