Eko-stolica Apostolska? Watykan do końca 2019 r. zakaże sprzedaży jednorazowego plastiku

Stolica Apostolska do końca roku zakaże sprzedaży jednorazowych produktów z plastiku. Ale to nie wszystko. Watykan jest także rekordzistą w dziedzinie segregacji i wykorzystania odpadów. Już tylko 2 proc. śmieci nie poddaje recyklingowi.

Watykan najwyraźniej bierze sobie do serca wezwanie papieża Franciszka, by świat uczynić miejscem bardziej przyjaznym. Jak podał serwis Vatican News, Stolica Apostolska postanowiła podwoić wysiłki, by stać się jeszcze bardziej zielona. Ma swój własny system zbierania i recyklingu sortowanych odpadów, z których wiele przeznacza się na kompost. Według Rafaela Ignacio Torniniego, szefa watykańskich służb ochrony zieleni, najmniejsze państwo na świecie jest teraz gotowe całkowicie zlikwidować sprzedaż plastiku jednorazowego użytku, m.in. sztućców, talerzyków czy kubków.

Tornini przyznał, że jednorazowy plastik jest realnym problemem. Widać to szczególnie na przykładzie Placu Świętego Piotra, otwartego dla ogromnej liczby pielgrzymów i turystów z całego świata. Ustawiono tam pojemniki, które zbierały ok. 10 kg jednorazowego plastiku dziennie. Do tej pory Watykan ograniczał go i sortował, ale teraz ma zamiar całkowicie się go pozbyć. Tornini zapowiedział, że zakaz zostanie wprowadzony do końca roku.

Watykan rekordzistą w recyklingu

Jeśli chodzi o realizację europejskich standardów w dziedzinie segregacji i zagospodarowania odpadów, Watykan jest tu prawdziwym rekordzistą. Jak podał Tornini, Stolica Apostolska tylko w pierwszy półroczu 2019 r. poddała segregacji 98 proc. odpadów specjalnych czyli głównie medycznych. Wykorzystała w tym celu tzw. eko-centrum, które powołano 3 lata temu. Do 2020 r. władze Watykanu chcą osiągnąć 100 proc.

Z segregacją odpadów miejskich Watykan również radzi sobie dobrze. W 2016 r. miasto-państwo rozpoczęło zieloną politykę recyklingu na poziomie 35 proc. Obecnie jest to 55 proc. wszystkich odpadów miejskich, a postawiony w najbliższej perspektywie cel to 75-procentowy poziom segregacji. Wszystkie tzw. odpady mokre oraz zielone powstałe w wyniku prac przy Ogrodzie Watykańskim są zamieniane w kompost na użytek Watykanu i letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo.

Więcej o:
Komentarze (22)
Watykan stolicą ekologii? Najmniejsze państwo świata zakaże jednorazowego plastiku
Zaloguj się
 • mcguirre

  Oceniono 5 razy 5

  Był już tam taki „ekolog” z Polski co zakazywał używania jednorazowej gumy, szczególnie kiedy w Afryce szerzyło się AIDS.

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 5 razy 5

  Niesamowite zakaz sprzedaży plastiku zapewne i gumy,- to teraz gdzie księża i zakonnice będą kupowali kondomy??

 • hens

  Oceniono 5 razy 5

  A kiedy Watykan zakaże pedofilii i pedalstwa na swoim terenie ?

 • 11krzych

  Oceniono 3 razy 3

  >Stolica Apostolska tylko w pierwszy półroczu 2019 r. poddała segregacji 98 proc. odpadów specjalnych czyli głównie medycznych
  Dziwisz wziął na handel.

 • arius9

  Oceniono 3 razy 3

  Ale Watykan nic nie produkuje poza zboczeńcami.

 • melamed

  Oceniono 3 razy 3

  Zeby papiez z podobna troska zabiegal o dusze wiernych,jak zabiega o opróżnianie smietnikow.

 • tomasz.rze

  Oceniono 2 razy 2

  Za to jednorazowa guma nie będzie w Watykanie zakazana, bo panowie jednak boją się tam HIV.

 • shtalman

  Oceniono 2 razy 2

  Dobre, kondomów nigdy nie wyzbędą się, każdy pan w czarnej sukience musi mieć żeby mógł bezkarnie zgwałcić małolata

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX