500 plus dla niepełnosprawnych z kryterium dochodowym. Ważna poprawka posła PO-KO odrzucona przez PiS

Rządowy projekt ustawy w sprawie 500 Plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji z jednogłośną, pozytywną opinią sejmowej komisji. W myśl projektu, o dodatek 500 złotych będą mogły wnioskować dorosłe osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń, lub które pobierają wsparcie nieprzekraczające kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. Obecnie wynosi ona 1100 złotych brutto.
Zobacz wideo

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny rządząca większość odrzuciła kilka poprawek opozycji. Między innymi tę posła Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej Sławomira Piechoty, który proponował całkowite zniesienie kryterium dochodowego. Polityk argumentował, że na przykład program Rodzina 500 Plus jest pozbawiony progów finansowych. "Jeżeli tu mamy świadomość, że ci ludzie mają znacznie zwiększone dodatkowe koszty, to tym bardziej nie wprowadzajmy ograniczeń, które często prowadzą do paradoksów, że minimalne przekroczenie pewnej granicy powoduje całkowite pozbawienie prawa do świadczeń" - mówił polityk PO-KO.

500 plus dla niepełnosprawnych po spełnieniu kryterium dochodowego

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz przekonywał, że projekt to początek poprawiania sytuacji dorosłych niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Polityk przypomniał, że w pierwszym etapie obowiązywania programu Rodzina 500 Plus także obowiązywało kryterium dochodowe na wsparcie dla pierwszego dziecka. "Teraz jak możliwości budżetu na to pozwalają, tego kryterium już nie ma i 500 złotych jest na każde dziecko. My także zaczynamy naszą podróż, jeśli chodzi o to, by wszystkie osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji miały własne środki finansowe" - powiedział Krzysztof Michałkiewicz.

500 plus dla niepełnosprawnych ma kosztować budżet państwa około 3 miliardy złotych

Opozycja bezskutecznie chciała też odrzucenia przepisu przewidującego, że Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, z którego ma być wypłacane świadczenie, będzie mógł uzyskiwać nieoprocentowane pożyczki z Funduszu Pracy.
Na wypłatę 500 plus dla całkowicie niepełnosprawnych rząd zabezpieczył 3 miliardy złotych. Docelowa grupa, która będzie pobierać dodatek, została oszacowana na pół miliona osób.
Drugie czytanie projektu odbędzie się w czwartek. Ustawa - jeśli zostanie przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta - wejdzie w życie 1 października bieżącego roku.

Więcej o: