500 plus dla niepełnosprawnych z kryterium dochodowym. Ważna poprawka posła PO-KO odrzucona przez PiS

Rządowy projekt ustawy w sprawie 500 Plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji z jednogłośną, pozytywną opinią sejmowej komisji. W myśl projektu, o dodatek 500 złotych będą mogły wnioskować dorosłe osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń, lub które pobierają wsparcie nieprzekraczające kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. Obecnie wynosi ona 1100 złotych brutto.
Zobacz wideo

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny rządząca większość odrzuciła kilka poprawek opozycji. Między innymi tę posła Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej Sławomira Piechoty, który proponował całkowite zniesienie kryterium dochodowego. Polityk argumentował, że na przykład program Rodzina 500 Plus jest pozbawiony progów finansowych. "Jeżeli tu mamy świadomość, że ci ludzie mają znacznie zwiększone dodatkowe koszty, to tym bardziej nie wprowadzajmy ograniczeń, które często prowadzą do paradoksów, że minimalne przekroczenie pewnej granicy powoduje całkowite pozbawienie prawa do świadczeń" - mówił polityk PO-KO.

500 plus dla niepełnosprawnych po spełnieniu kryterium dochodowego

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz przekonywał, że projekt to początek poprawiania sytuacji dorosłych niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Polityk przypomniał, że w pierwszym etapie obowiązywania programu Rodzina 500 Plus także obowiązywało kryterium dochodowe na wsparcie dla pierwszego dziecka. "Teraz jak możliwości budżetu na to pozwalają, tego kryterium już nie ma i 500 złotych jest na każde dziecko. My także zaczynamy naszą podróż, jeśli chodzi o to, by wszystkie osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji miały własne środki finansowe" - powiedział Krzysztof Michałkiewicz.

500 plus dla niepełnosprawnych ma kosztować budżet państwa około 3 miliardy złotych

Opozycja bezskutecznie chciała też odrzucenia przepisu przewidującego, że Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, z którego ma być wypłacane świadczenie, będzie mógł uzyskiwać nieoprocentowane pożyczki z Funduszu Pracy.
Na wypłatę 500 plus dla całkowicie niepełnosprawnych rząd zabezpieczył 3 miliardy złotych. Docelowa grupa, która będzie pobierać dodatek, została oszacowana na pół miliona osób.
Drugie czytanie projektu odbędzie się w czwartek. Ustawa - jeśli zostanie przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta - wejdzie w życie 1 października bieżącego roku.

Więcej o:
Komentarze (27)
500 plus dla niepełnosprawnych z kryterium dochodowym. Poprawka posła PO-KO odrzucona przez komisję
Zaloguj się
 • state77

  Oceniono 31 razy 21

  W Polsce jest 43% niepełnosprawnych umysłowo. Wygląda na to że wkrótce samotni pracujący geje będą utrzymywać cały naród.

 • ar.co

  Oceniono 22 razy 16

  Do 500+ dla najbogatszych kryterium dochodowe nie jest potrzebne, ale dla niepełnosprawnych musi być. Cóż, Morawiecki dziecko kwalifikujące się do 500+ ma, a niepełnosprawnego najwyraźniej nie. Więc Morawiecki i jemu podobni dodatkowe 500+ (już nawet nie "na waciki", tylko chyba na zapałki) dostanie, ale niepełnosprawny, który dostaje gigantyczna pomoc w postaci 1101 zł brutto - ma się z tych 1101 zł brutto utrzymać. I ani grosza więcej!

 • skaut78

  Oceniono 23 razy 13

  Mieli czelność zdenerwować mlaskającego dyktatorka, protestując w sejmie. Pojebusek i jego sekta nie zapomina.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 20 razy 12

  Brakuje cenzuralnych słów,aby kolejną ustawę Pisowskich kretynów,ocenić. To woła o pomstę do Boga,na którego ciągle sie powołują. Maksymalnie 1.600 zł dla obłoznie leżących,czy siedzących na pampersy tylko wystarczy,a jedzenie i lekarstwa?

 • ptakomysz

  Oceniono 19 razy 11

  No, to dali dla takich, co ich w ogóle nie ma.
  Geszeft stulecia.
  Następny zresztą

 • kronat05

  Oceniono 12 razy 10

  Niech mi to ktoś rozkmini. Mój brat dostaje netto razem z zasiłkiem pielęgnacyjnym 1116 zł.( na leki miesięcznie wydaje 400 zł). Jako siostra do jego życia muszę co miesiąc dokładać, a mam przecież swoją rodzinę. Dostąpi łaski?

 • rozterka47

  Oceniono 10 razy 6

  Spiesza się przed wyborami , a jeszcze dwa lata temu wypowiadali się o tych ludziach pogardliwie

 • guru133

  Oceniono 10 razy 6

  I potem ga parszywa sekta Kaczyńskiego dziwi się że w Parlamencie Europejskim traktowana jest jak kwintesencja zła.

 • adamzalej

  Oceniono 5 razy 3

  Mam nadzieję, że ten Naród w Wyborach podziękuje pisiorom - złodziejom za dzielenie i okradanie własnych Obywateli!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX