Kraków. Ceny za postój w Strefie Płatnego Parkowania w górę. Nawet 750 zł miesięcznie

Radni Krakowa zadecydowali, że za postój samochodów w Strefie Płatnego Parkowania zapłacimy więcej. Powiększy się także obszar strefy. Nowe stawki za parking w strefach A, B i C wejdą w życie 15 grudnia 2019 roku.
Zobacz wideo

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami uchwalonymi przez Sejm w ubiegłym roku, wszystkie miasta powyżej 100 tys. mieszkańców mogą stworzyć tzw. śródmiejskie strefy płatnego parkowania. Z tej możliwości skorzystał m.in. Kraków.

Nowe stawki za parkowanie w SPP w Krakowie. Będzie znacznie drożej

Decyzja o podniesieniu stawek za parking w Stefie Płatnego Parkowania w Krakowie zapadła podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa, która odbyła się w środę 17 lipca. Zmiany, które zdecydowali się wprowadzić krakowscy radni, będą wprowadzane stopniowo.

  •  d 22 września zaczną obowiązywać dwie nowe podstrefy - na Zabłociu oraz os. Podwawelskim,
  • od 22 września opłaty za SPP będzie trzeba wnosić od poniedziałku do soboty (a nie jak do tego momentu: od poniedziałku do piątku)
  • od 15 grudnia będą obowiązywać nowe stawki we wszystkich podstrefach,
  • od września 2020 r. SPP zostanie poszerzona Stefa Płatnego Parkowania (na terenie Grzegórzek, Dębnik, Zwierzyńca i Krowodrzy)

Nowe stawki za parkowanie w SPP w Krakowie będą wynosić:

  • w podstrefach A – 6 zł za pierwszą i każdą kolejną godzinę parkowania,
  • w podstrefach B – 5 zł za pierwszą i każdą kolejną godzinę parkowania,
  • w podstrefach C – 4 zł za pierwszą i każdą kolejną godzinę parkowania.

Przypomnijmy, że na chwilę obecną kierowcy chcący zaparkować na terenie SPP płacą 3 zł za pierwszą godzinę, 3,50 zł za drugą, 4,10 zł za trzecią i 3 zł za każdą kolejną, a opłaty te obowiązują od poniedziałku do piątku.

Droższy będzie także abonament miesięczny - w podstrefach A wyniesie on 500 zł, w podstrefach B - 400 zł, a w podstrefach C - 300 zł. Osoby, które będą chciały wykupić abonament łączony na wszystkie strefy zapłacą 750 zł. Na chwilę obecną stawka za abonament miesięczny wynosi 250 zł.  Abonamenty mieszkańców pozostaną bez zmian - 10 zł miesięcznie, natomiast kara za nieuiszczenie opłaty wyniesie 150 zł.

Za zmianami dotyczącymi SPP było 23 radnych, przeciw było 13, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Więcej o: