Ranking biur podróży w Polsce. Trzy firmy "trzęsą" branżą. Mają prawie 80 proc. udziałów

Według danych za 2018 r. największymi pod względem przychodów biurami podróży w Polsce były Itaka, TUI i Rainbow. Jak wynika z raportu Wiadomości Turystycznych, przypadło na nich prawie 80 proc. udziału w naszym rynku.
Zobacz wideo

Jeśli chodzi o szczegóły, to Itaka miała w ubiegłym roku 3,13 mld zł przychodów (wzrost o 17 proc. w ujęciu rocznym), TUI miało 2,18 mld zł (wpływy większe o 58 proc.) a biuro podróży Rainbow - 1,47 mld zł, co oznacza wzrost o 15 proc. 

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się także firmy Coral Travel, Grecos, Neckermann, Exim Tours, Rego-bis, Ecco Holiday i Almatour z największym, bo 434-proc. wzrostem względem 2017 r.

Analizując z kolei dane dotyczące przychodów, można zauważyć widoczną dominację trzech największych biur podróży - Itaki, Tui i Rainbow, których łączna wartość przychodu to 6 783 757 031 zł, a więc prawie 80 proc. całej sumarycznej wartości. Ponadto w stosunku do całości, Itaka tworzy ponad 35 proc. ogólnego przychodu spośród 15 największych podmiotów w Polsce

- czytamy w analizie rankingu. 

Czytaj więcej: Kolejne biuro podróży ogłasza upadłość. Mediterraneum nie wywiąże się z zawartych umów

Biura podróży. Duże zyski, duża konkurencja

W 2018 r. największą wartość zysku netto osiągnęło biuro TUI na poziomie 33,36 mln zł, co jest wynikiem prawie trzykrotnie większym niż w 2017 r. W czołówce pod względem zysku netto znalazła się też firma Ecco Holiday (31,06 mln zł) oraz Itaka (24,5 mln zł). W 2018 r., podobnie jak w latach poprzednich, najwyższą rentownością mogło pochwalić się biuro Ecco, którego wskaźnik wyniósł 56,8 proc., a więc o kilka punktów procentowych więcej niż w 2017 r. Kolejnym jest biuro Best Reisen, które osiągnęło wskaźnik rentowności na poziomie 7,21 proc. Dalej uplasowało się CT Poland z wynikiem 4,8 proc.

Ewidentnie w strukturze sprzedanych miejsc przez największych organizatorów turystyki ponownie widoczna jest dominacja pięciu największych organizatorów turystyki - Itaki, TUI, Rainbowa, Corala i Grecosa. Liczba obsłużonych przez nich klientów w 2018 ro. to 2 773 364 osób, w porównaniu z 2 030 525 osób w roku 2017. To wzrost o ponad 740 tys. turystów, a więc ok. 37 proc. w stosunku do roku poprzedniego

- tłumaczą autorzy rankingu. I dodają:

Widoczna jest także dynamiczna walka o główne podium, pomiędzy biurem Itaka - wieloletnim liderem, a doganiającym ją biurem TUI, bowiem w 2017 r. różnica na podium pomiędzy 1. a 2. miejscem wynosiła 289 tys. osób, a po 2018 r. zmniejszyła się do wielkości ok. 76 tys. turystów

Podróżujemy coraz chętniej

W raporcie skupiono się na funkcjonowaniu organizatorów turystyki - touroperatorów, a więc realnych wytwórcach pakietów turystycznych (w odróżnieniu od tylko biur agencyjnych).

Według danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, z biurami podróży wyjechało 7 622 574 podróżnych. Jest to większy wynik o 713 643 (9 proc.) podróżnych niż w 2017 r. Łącznie organizatorzy turystyki zawarli 2 535 518 umów w 2018 r., jest to wynik 8 proc. większy niż w roku poprzednim.

Więcej o:
Komentarze (73)
Ranking biur podróży w Polsce. Trzy firmy "trzęsą" branżą. Mają prawie 80 proc. udziałów w rynku
Zaloguj się
 • gg7887

  Oceniono 27 razy 27

  "Sejmowe" biuro podróży jest bezkonkurencyjne dla swoich klientów

 • wiedzminizm

  Oceniono 14 razy 8

  Itaka: pierwsze skojarzenie - Odyseusz nie mogący przez 10 lat wrócić do domu. Co to wróży klientom? Kto wymyślił tę nazwę?

 • krowajagoda

  Oceniono 3 razy 3

  TUI. Do tej pory mnie trzesie jak pomysle jak to biuro i jego rezydenci rozwalili mi wczasy w Turcji.

 • benia_b

  Oceniono 5 razy 3

  Wszystkie biura ostro nas dymają. Ceny z kosmosu, a pokoje z widokiem na śmietnik, płot, itp. Wszelkie reklamacje są ignorowane. Pozostaje droga sądowa, ale to też niepewne.

 • komercyjny02

  Oceniono 5 razy 3

  Ja się nie dziwię. Jeśliby próbować przewidywać który touroperator zbankrutuje i narazi swych klientów na potężne kłopoty (inaczej mówiąc: którego operatora raczej unikać) - to duzi gracze są jakby najmniej podejrzani. Zatem udział tych dużych w rynku prawdopodobnie będzie rósł.

  Owszem, trafiają się wyjątki. Na przykład nieistniejąca Triada była kiedyś liderem rynku. Ale jej to nie obroniło.

 • america_n_beauty

  Oceniono 4 razy 2

  Wakacje TUI w 2016: Hiszpania hotel trzygwiazdkowy (w katalogu) w rzeczywistości okazał się dwugwiazdkowym, z paszarnią zamiast restauracji
  Wakacje Itaka w 2017: Tunezja hotel z takim przemiałem ludzi, że z utęsknieniem czekałem na koniec pobytu
  Wakacje 2018: upolowałem dwa przeloty do Francji (Nicea i Bordeaux), wynająłem mieszkania, wakacje niezapomniane w kwocie zbliżonej do wyjazdów zorganizowanych...
  Już nigdy więcej Itaki, Tui, Nekermanów i innego badziewia..

 • szoferek1

  Oceniono 10 razy 2

  Patrząc na zachowanie rezydentów naszych biur za granicą można wywnioskować że pracują tam za karę w przeciwieństwie np.do niemieckich gdzie rezydent służy pomocą o każdej porze dnia i nocy.

 • 23tryt

  Oceniono 6 razy 2

  jak ktoś ogarnia niemiecki to niech próbuje wybrać się na zorganizowane wczasy z niemieckimi biurami (nie chodzi o ich polskie przedstawicielstwa u nas w kraju), zdziwicie się ile niemcy płacą za urlopy

 • polak.podatnik

  Oceniono 1 raz 1

  Heh polskie forum o podróżach, narzekania od dołu do góry

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX