Kolejki oczekujących na wyjazdy do sanatoriów mają być krótsze. Są nowe przepisy

Rząd zauważył kolejki do sanatoriów. Aby je skrócić sięgnął po projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 2011 r. Skierowania złożone zaraz po powrocie z turnusu nie będą rozpatrywane.

Zgodnie z nowymi zasadami każdy kuracjusz może ubiegać się o kolejny wyjazd pod warunkiem, że od ostatniego turnusu minął rok. Nowe zasady, które obowiązują od 19 lipca, mogą skrócić kolejki do uzdrowisk i sanatoriów, bo chętnych na refundowany wyjazd nie brakuje. Poza tym kuracjusze często składali skierowanie na kolejny wyjazd zaraz po powrocie z ostatniego pobytu.

Polacy kochają sanatoria

Narodowy Fundusz Zdrowia wymienia na swojej stronie 48 uzdrowisk i sanatoriów w Polsce, do których kieruje świadczeniobiorców. Jak wskazują dane NFZ, co roku spływa do niego ok. pół miliona skierowań do sanatoriów, przy czym 150 tys. z nich dotyczy wyjazdów zgłoszonych na mniej niż 12 miesięcy od zakończenia ostatniego turnusu. Zmiany w rozporządzeniu dotyczącym wyjazdów sanatoryjnych będą miały zdaniem resortu zdrowia "znaczący wpływ na skrócenie kolejki oczekujących na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową".

Nie tylko terminy

Przygotowywane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w rozporządzeniu mogą skrócić nie tylko kolejki do sanatoriów, ale także czas oczekiwania kuracjuszy na zatwierdzenie wyjazdu. Nowelizacja zakłada bowiem likwidację dotychczasowego obowiązku weryfikacji skierowań po upływie 1,5 roku od dnia ich wystawienia. Wynika to także z faktu, że większość pacjentów i tak musiała czekać na zatwierdzenie skierowania sanatoryjnego dłużej niż 18 miesięcy, co dodatkowo motywowało pacjentów do składania ich zaraz po powrocie z turnusu w uzdrowisku.

Więcej o:
Komentarze (49)
Kolejki oczekujących na wyjazdy do sanatoriów mają być krótsze. Są nowe przepisy
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 20 razy 18

  A najlepiej jak zaczną wykreślać co drugie skierowanie to wtedy kolejka zmaleje dwukrotnie. Brawo Pis!
  I dodatkowo skierować zapytania do parafii składającego wniosek czy sumiennie chodzi w niedzielę do kościoła i czy przyjmuje kolędę. Bez tych dwóch pozytywnych odpowiedzi - wykreślać z kolejki. I znowu będzie drastyczne skrócenie czasu oczekiwania do sanatorium.

 • animargot

  Oceniono 16 razy 10

  Jakie to mądre. Kolejki będą krótsze, bo klient będzie oczekiwał rok na możliwość ustawienia się w kolejce. Salomon by tego nie wymyślił.

 • noni35

  Oceniono 9 razy 7

  Na Śląsku już od lat można składać następne skierowanie po roku od powrotu z sanatorium. Czas oczekiwania to około trzy lata. Dlaczego NFZ nie rozdziela skierowań proporcjonalnie do liczby mieszkańców.

 • iwonakaluza

  Oceniono 9 razy 7

  A może po prostu wyrównać czas oczekiwania? Dlaczego ubezpieczeni w KRUS mają skierowanie prawie natychmiast a ci z ZUS czekają 18 miesięcy?
  Nie dość, że KRUS=owcy płacą mniej to mają większe przywileje

 • cameel.m

  Oceniono 5 razy 5

  Czyli wprowadzamy KOLEJKI do KOLEJEK..... genialne...

 • peryskopowy liopleurodon

  Oceniono 5 razy 5

  To ile będę teraz czekał na sanatorium, normalnie gdy zapisałem się tuż po ,to czekałem tylko 3 lata to teraz będę czekał 5??.

 • Jan Winnicki

  Oceniono 5 razy 5

  A może, by tak zlikwidować proceder kierowania do senatorium po znajomości i kolesiowskich układów? Nie to niemożliwe. Święte krowy nie wiedziały by jak żyć.

 • mer-llink

  Oceniono 7 razy 5

  Czyli po długiej modernizacji, po licznych naradach, po żmudnych symulacjach, po niezmożonym wysiłku intelektualnym, po nocnych pracach ze zmarszczonymi niskimi czółkami, po zapłaceniu firmom konsultingowym (zaprzyjaźnionym) za dodatkowe opracowania BĘDZIE TAK SAMO.

 • wikul

  Oceniono 9 razy 5

  Idiotyczny tytuł. Kolejki będą krótsze bo brutalnie je utną. Z czego tu się cieszyć i ogłaszać sukces? Coraz trudniej wyjechać, piętrzą coraz większe trudności a ignorant się cieszy. Już teraz klient z NFZ to klient II sorta a co będzie za kilka lat?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX