Kolejki oczekujących na wyjazdy do sanatoriów mają być krótsze. Są nowe przepisy

Rząd zauważył kolejki do sanatoriów. Aby je skrócić sięgnął po projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 2011 r. Skierowania złożone zaraz po powrocie z turnusu nie będą rozpatrywane.
Zobacz wideo

Zgodnie z nowymi zasadami każdy kuracjusz może ubiegać się o kolejny wyjazd pod warunkiem, że od ostatniego turnusu minął rok. Nowe zasady, które obowiązują od 19 lipca, mogą skrócić kolejki do uzdrowisk i sanatoriów, bo chętnych na refundowany wyjazd nie brakuje. Poza tym kuracjusze często składali skierowanie na kolejny wyjazd zaraz po powrocie z ostatniego pobytu.

Polacy kochają sanatoria

Narodowy Fundusz Zdrowia wymienia na swojej stronie 48 uzdrowisk i sanatoriów w Polsce, do których kieruje świadczeniobiorców. Jak wskazują dane NFZ, co roku spływa do niego ok. pół miliona skierowań do sanatoriów, przy czym 150 tys. z nich dotyczy wyjazdów zgłoszonych na mniej niż 12 miesięcy od zakończenia ostatniego turnusu. Zmiany w rozporządzeniu dotyczącym wyjazdów sanatoryjnych będą miały zdaniem resortu zdrowia "znaczący wpływ na skrócenie kolejki oczekujących na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową".

Nie tylko terminy

Przygotowywane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w rozporządzeniu mogą skrócić nie tylko kolejki do sanatoriów, ale także czas oczekiwania kuracjuszy na zatwierdzenie wyjazdu. Nowelizacja zakłada bowiem likwidację dotychczasowego obowiązku weryfikacji skierowań po upływie 1,5 roku od dnia ich wystawienia. Wynika to także z faktu, że większość pacjentów i tak musiała czekać na zatwierdzenie skierowania sanatoryjnego dłużej niż 18 miesięcy, co dodatkowo motywowało pacjentów do składania ich zaraz po powrocie z turnusu w uzdrowisku.

Więcej o: