Polscy operatorzy telefonii komórkowej chcą bloków 100 MHz dla sieci 5G

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji opublikowała stanowisko dotyczące rozdysponowania częstotliwości dla sieci 5G. Wynika z niego, że Orange, Play, Plus i T-Mobile chcą, aby rozdysponowano zasoby z pasma 3400 - 3800 MHz na cztery bloki o szerokości 100 MHz.
Zobacz wideo

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił niedawno konsultacje w sprawie dystrybucji częstotliwości z pasma 3600 – 3800 MHz. Prezes UKE zaproponował wstępnie dwa warianty: przydział czterech ogólnopolskich rezerwacji po 50 MHz w paśmie 3600 – 3800 MHz lub cztery przydziały po 80 MHz, z czego tylko dwa byłyby ogólnopolskie. Zdania największych graczy w branży telekomunikacyjnej były podzielone: drugi plan spodobał się operatorowi sieci Play, ale pozostałe firmy optowały za pierwszym rozwiązaniem - pisze "Rzeczpospolita".

Kiedy przetarg na częstotliwości 5G? "Rz": Najwcześniej po wakacjach

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, która reprezentuje wszystkie cztery telekomy, wystosowała jeszcze jedną opinię i zaproponowała w niej, aby zasoby z pasma 3400–3800 MHz zostały podzielone na cztery bloki po 100 MHz każdy. Zdaniem PIIT takie rozwiązanie jest najlepsze, w szczególności w perspektywie mającej powstać sieci 5G. Izba Informatyki i Telekomunikacji oszacowała także, że stworzenie bloków o szerokości 50 MHz lub 80 MHz może wiązać się z koniecznością budowy większej ilości nadajników. Co więcej, bloki o szerokości 100 MHz pozwolą na szybsze pobieranie danych - pisze speedtest.pl

Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że właściwe konsultacje pierwszego przetargu na częstotliwości 5G wystartują najwcześniej we wrześniu. Ma to mieć związek m.in. z analizą bezpieczeństwa sieci 5G, którą polski rząd, podobnie jak władze 23 innych krajów, dostarczył do Komisji Europejskiej. Do 1 października ma ona utalić, jakie ryzyko niesie ze sobą wprowadzenie sieci 5G w Unii Europejskiej - pisze cyberdefence24.pl.

Więcej o: