Na przejazdach kolejowych staną fotoradary. ITD nawiązał współpracę z PKP

Na przejazdach kolejowo-drogowych staną niebawem fotoradary, które mają być batem na kierowców ignorujących czerwone światło. Pomysłodawcą takiego rozwiązania jest Inspekcja Transportu Drogowego.
Zobacz wideo

O tym, że na przejazdach kolejowych mają stanąć fotoradary, poinformowała stacja TVN BiS. W rozmowie z dziennikarzami informację o współpracy PKP z ITD potwierdził rzecznik prasowy PKP Mirosław Siemieniec.

-  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zawsze podejmują współpracę, która może zwiększyć poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, które są elementem systemu komunikacyjnego - skomentował Siemieniec. 

PKP chce zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. Ustawi 1300 fotoradarów

Ze słów rzecznika PKP wynika, że na blisko 1500 przejazdach kolejowo-drogowych zamontowany jest monitoring. Jest on wykorzystywany do rejestracji niebezpiecznych wydarzeń, a pochodzące z niego nagrania służą jako dowody w sprawach przeciwko kierowcom nieprzestrzegającym przepisów. Mimo to na torach dochodzi do wielu wypadków z udziałem samochodów. Tylko w czerwcu 2019 roku doszło do 15. takich zdarzeń, w których w sumie zginęło dziewięć osób - wynika ze statystyk kampanii "Bezpieczny Przejazd". Najczęstszymi błędami kierowców przy przejeżdżaniu przez tory jest omijanie rogatek, wjeżdżanie pod opadające rogatki i ignorowania znaku stop.

Fotoradary przy torach mają być kolejnym krokiem na drodze do bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Z ustaleń Radia Gdańsk wynika, że PKP Polskie Linie Kolejowe zamierza ustawić ok. 1300 takich urządzeń w całej Polsce. Obecnie przygotowywana jest lista przejazdów kolejowych, na których zostaną one zamontowane.

Więcej o: