Wkrótce rusza program dofinansowań paneli słonecznych "Mój prąd". Kto z niego skorzysta?

Składanie wniosków w ramach programu 'Mój Prąd' powinno być możliwe od września, zapowiada minister energii Krzysztof Tchórzewski. Program ma pokrywać maksymalnie do 5 tys. zł kosztów związanych z instalacją fotowoltaiczną. Czy opłaca się on na tyle, że Polacy będą chcieli z niego skorzystać?
Zobacz wideo

- Jestem przekonany, że potrzeba na to 4-5 tygodni. Zakładam, że od początku września będzie można z tego korzystać - powiedział o terminie uruchomienia programu "Mój prąd" minister Tchórzewski. Jak dodał,  ma on zapewnić większą niezależność energetyczną Polski i czystsze powietrze.

Program ,,Mój prąd" realizowany przez Ministerstwo Energii we współpracy z ministerstwem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zachęcać gospodarstwa domowe, położne zwłaszcza w miejscowościach mniej zurbanizowanych, do instalowania paneli słonecznych.

Założeniem programu jest dofinansowanie 50 proc. kosztów inwestycji (w formie bezzwrotnej) z maksymalną górną granicą 5 tysięcy (dla mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej od 2kW do 10kW). Jednak większość paneli instalowanych w polskich domach to sprzęt warty minimum 15 tys. zł, więc raczej wszyscy będą wnioskować o maksymalny wymiar dopłaty. 

Wnioski o dofinansowania można składać przez stronę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Czytaj więcej: Ceny prądu. Nowy termin składania wniosków o utrzymanie rachunków dla firm, szpitali i samorządów

Czy program dofinansowań ,,Mój prąd" się opłaca?

Kwestia opłacalności programu ,,Mój prąd" zależy jednak częściowo od regulaminu, który ma zostać opublikowany w ciągu najbliższych tygodni. Z niego dowiemy się, czy będzie można dofinansowanie z programu połączyć z ulgą termomodernizacyjną, która już obowiązuję. O ile o nią najprawdopodobniej można być spokojnym, o tyle programu prawie na pewno nie będzie można łączyć z innymi dopłatami miejskimi czy wojewódzkimi. 

Pewne jest natomiast, że, jak informuje Ministerstwo Energii, "jeżeli wnioskodawca otrzymał dofinansowanie lub jest w trakcie realizacji inwestycji fotowoltaicznej w ramach innego programu, nie może ubiegać się o ponowne wsparcie w ramach programu „Mój Prąd”

Koszt instalacji o mocy ok. 5 kW, czyli taka, która przeciętnie jest wybierana przez rodziny w Polsce to mniej więcej 28 tys. zł. Z obowiązującą już ulgą termomodernizacyjną koszty obniżają się do 23 tys. zł. Jeśli będzie można połączyć te programy, jedną rodzinę instalacja dobrych jakościowo paneli będzie kosztować około 19 tys. zł.

Więcej o:
Komentarze (49)
Wkrótce rusza program dofinansowań paneli słonecznych "Mój prąd". Kto z niego skorzysta?
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 25 razy 15

  Już widzę jak rząd tymczasowy PiS zwraca te pieniądze :-)
  A pedofil Kuchciński zwraca pieniądze za samolot :-)
  A Rosja i Kaczyński wrak :-)
  Tylko jak obrzyganiec Wipler zwraca nie chcę widzieć :-)

 • adamjh

  Oceniono 18 razy 8

  "Czy program dofinansowań ,,Mój prąd" się opłaca?
  Kwestia opłacalności programu ,,Mój prąd" zależy jednak częściowo od regulaminu, który ma zostać opublikowany w ciągu najbliższych tygodni." ...... Mozemy byc pewni juz dzis ze oplacac sie nie bedzie! Przeciez to partacze z PiS ten program robia. ... Popatrzmy jakim "sukcesem" jest program wymiany starych kotlow grzewczych. .... Wyglada na to ze przez biurokracje Polska bedzie jeszcze te pieniadze zwracac UE!

 • zalogujsie00

  Oceniono 7 razy 7

  Średnia rozpatrzenia wniosku przez NFOŚ to .... 18 miesięcy. Gratuluję.

 • ffstv

  Oceniono 11 razy 7

  Gmina dawała 80%. Przy 30tys kosztów dawało to 24tys od gminy. Rząd daje 16%.

 • ks-t

  Oceniono 6 razy 6

  NIe podobają mi sie programy polegające na konkursach, podaniach, wnioskach - to zawsze rodzi podejrzenia, szczególnie w naszym, nieprzyjaznym państwie. Dofinansowanie na zieloną energię i docieplenia powinno być stałe i dostępne dla wszystkich w postaci ulgi odliczanej od podatku lub od podstawy opodatkowania.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 10 razy 4

  milion elektrycznych samochodów i 100 tyś. mieszkań.
  a teraz panele fotowoltaiczne.

  W kraju, w którym rządzi xąc...
  Cholernie wiarygodne.

 • kolo125

  Oceniono 12 razy 4

  ten pseudo program brzmi tak samo jak: "jedziesz do polski, twój samochód już tam jest" ŻENADA !!!

 • ks-t

  Oceniono 3 razy 3

  Okres zwrotu fotowoltaiki jest niestety długi. Firma wyceniła dla mnie 6 kwp na 27 tys zł, a przy obecnych cenach płącę za prąd 2000 rocznie. Czyli na samym prądzie to ok 10 lat, nawet uwzględniając przewidywane wzrosty cen energii. Ale jeśli dołoży sie do tego rozsądne wykorzystanie wytworzonej energii np wprowadzając pompę ciepłą do ogrzewania, to kalkulacja jest dużo korzystniejsza. Przy moich rachunlkach wyszło 5-6 lat. A to już jest inwestycja z C/E = 5 czy 6. Inwestycja z P/E 10 też nie jest najgorsza. 10 proc rentowności nie dostaniesz na żadnym koncie. Oczywiście jeśli sie ma gotówkę na kupce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX