Wkrótce rusza program dofinansowań paneli słonecznych "Mój prąd". Kto z niego skorzysta?

Składanie wniosków w ramach programu 'Mój Prąd' powinno być możliwe od września, zapowiada minister energii Krzysztof Tchórzewski. Program ma pokrywać maksymalnie do 5 tys. zł kosztów związanych z instalacją fotowoltaiczną. Czy opłaca się on na tyle, że Polacy będą chcieli z niego skorzystać?
Zobacz wideo

- Jestem przekonany, że potrzeba na to 4-5 tygodni. Zakładam, że od początku września będzie można z tego korzystać - powiedział o terminie uruchomienia programu "Mój prąd" minister Tchórzewski. Jak dodał,  ma on zapewnić większą niezależność energetyczną Polski i czystsze powietrze.

Program ,,Mój prąd" realizowany przez Ministerstwo Energii we współpracy z ministerstwem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zachęcać gospodarstwa domowe, położne zwłaszcza w miejscowościach mniej zurbanizowanych, do instalowania paneli słonecznych.

Założeniem programu jest dofinansowanie 50 proc. kosztów inwestycji (w formie bezzwrotnej) z maksymalną górną granicą 5 tysięcy (dla mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej od 2kW do 10kW). Jednak większość paneli instalowanych w polskich domach to sprzęt warty minimum 15 tys. zł, więc raczej wszyscy będą wnioskować o maksymalny wymiar dopłaty. 

Wnioski o dofinansowania można składać przez stronę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Czytaj więcej: Ceny prądu. Nowy termin składania wniosków o utrzymanie rachunków dla firm, szpitali i samorządów

Czy program dofinansowań ,,Mój prąd" się opłaca?

Kwestia opłacalności programu ,,Mój prąd" zależy jednak częściowo od regulaminu, który ma zostać opublikowany w ciągu najbliższych tygodni. Z niego dowiemy się, czy będzie można dofinansowanie z programu połączyć z ulgą termomodernizacyjną, która już obowiązuję. O ile o nią najprawdopodobniej można być spokojnym, o tyle programu prawie na pewno nie będzie można łączyć z innymi dopłatami miejskimi czy wojewódzkimi. 

Pewne jest natomiast, że, jak informuje Ministerstwo Energii, "jeżeli wnioskodawca otrzymał dofinansowanie lub jest w trakcie realizacji inwestycji fotowoltaicznej w ramach innego programu, nie może ubiegać się o ponowne wsparcie w ramach programu „Mój Prąd”

Koszt instalacji o mocy ok. 5 kW, czyli taka, która przeciętnie jest wybierana przez rodziny w Polsce to mniej więcej 28 tys. zł. Z obowiązującą już ulgą termomodernizacyjną koszty obniżają się do 23 tys. zł. Jeśli będzie można połączyć te programy, jedną rodzinę instalacja dobrych jakościowo paneli będzie kosztować około 19 tys. zł.

Więcej o: