Niedziele handlowe 2019. Czy 4 sierpnia uda nam się zrobić większe zakupy w sklepach?

Niedziele handlowe. W 2018 roku weszła w życie ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Teraz, aby nie przeoczyć, w którą niedzielę można pójść do np. Biedronki, trzeba zapoznać się z kalendarzem dni handlowych.

Zgodnie z zapisami w nowym akcie prawnym, w 2019 roku duże sklepy mogą być otwarte jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca. Niedziela 4 sierpnia takim dniem nie jest, więc np. zakupy którymś ze sklepów sieci sklepów Ikea, Castorama, Auchan, Biedronka czy Lidl nie będą możliwe.

Czytaj więcej: Zakaz handlu pokonał Ryszarda Petru. Przeciwnicy ustawy muszą liczyć na Grzegorza Schetynę

Zobacz wideo

Niedziele handlowe. Ponad 30 wyjątków w ustawie

No może nie do końca nie będą możliwe, bo w ustawie jest zapisanych ponad 30 wyjątków. Gdyby więc np. jeden z tych sklepów był zlokalizowany na terenie dworca kolejowego czy autobusowego, to najprawdopodobniej będzie on czynny. Nim jednak wybierzemy się tam na zakupy, zawsze lepiej wcześniej do placówki zadzwonić i się upewnić.

4 sierpnia otwarte będą również stacje benzynowe (tam też czasem możemy zrobić małe zakupy) restauracje, cukiernie czy te placówki handlowe, w których niedzielny handel będzie prowadził właściciel lub jego najbliższa rodzina.

Dodatkowo warto też wiedzieć, że w sierpniu 2019 r. niedzielą handlową będzie niedziela 25 sierpnia. Za to oprócz 4 sierpnia zakupów nie będzie można też zrobić 11 i 18 sierpnia. Sklepy zamknięte będą też w Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia. 

Czytaj więcej: Polacy pogodzą się z zakazem handlu? Analitycy uważają, że blisko 25 proc. przywykła do niehandlowych niedziel

Niedziele handlowe 2020. Kiedy na zakupy?

W przyszłym roku sytuacja zmieni się jeszcze bardziej, gdyż obostrzenia będą jeszcze większe.
Zakupy będzie można wtedy zrobić jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.
Dodatkowo, niedzielami handlowymi będą dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie
a także niedziela na tydzień przed Wielkanocą.

Więcej o: