Smartfony zastąpią kasy fiskalne, ale paragony wciąż będą papierowe

Już w przyszłym roku osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą musiały kupować kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów zgodziło się, by kosztowne urządzenia zastąpiły smartfony. Paragon wystawiony za pomocą aplikacji wciąż będzie musiał jednak być wydrukowany. Na papierze.

Już w przyszłym roku przedsiębiorcy nie będą mieli obowiązku kupowania kas fiskalnych: - Ministerstwo Finansów zgodziło się, by dość kosztowne urządzenie zastąpiła aplikacja w smartfonie. Wkrótce ma pojawić się szczegółowa specyfikacja, która pozwoli programistom stworzyć odpowiednie narzędzie - czytamy w "Rzeczpospolitej", która dotarła do projektu przepisów. Oczywiście aplikacja będzie musiała raportować dokonanie sprzedaży tak jak tradycyjna kasa fiskalna. 

>>> Smartfon zwalnia? To nagranie wyjaśnia przyczyny i podpowiada jak rozwiązać problem. Warto obejrzeć

Zobacz wideo

Paragon na smartfonie, wydruk na drukarce

Elektroniczna rewolucja będzie jednak połowiczna. Wystawienie paragonu będzie się mogło bowiem odbyć za pomocą smartfona lub tabletu, ale paragon w tym wypadku nie będzie mógł być dostarczony elektronicznie. Wciąż będzie musiał być papierowy. Co prawda resort zastąpienie papieru plikiem dopuszcza, jednak na pewno nie od stycznia 2020 roku, kiedy to kasy fiskalne będą mogły być zastąpione przez smartfony.

Czytaj też: Lidl uruchomił w Polsce własną aplikację. Sprawdzamy, jak działa Lidl Plus. Zniżki sięgają 60 proc.

Nowe przepisy i tak można uznać za ułatwienie - paragon można wydrukować na zwykłej drukarce atramentowej lub laserowej, a tę można połączyć ze smartfonem bezprzewodowo. Na rynku są też dostępne bezprzewodowe drukarki termiczne do paragonów. W sklepach są drukarki przenośne - zasilane bateriami. 

Od 1 stycznia kasy i paragony po nowemu

Zmian dotyczących stosowania kas fiskalnych jest więcej. Wkrótce będą one musiały działać online - być na stałe podłączone do internetu i raportować sprzedaż na bieżąco. Obecnie tego typu urządzenia są dobrowolne, ale już w styczniu 2020 roku zakłady mechaniczne czy wulkanizacyjne będą je musiały instalować obowiązkowo. 

Już dziś resort zachęca do wymiany kas na "podłączone do sieci" i ma nawet specjalny program zachęt. Przedsiębiorcy, którzy są objęci obowiązkiem instalacji kas fiskalnych online otrzymają zwrot w wysokości 700 zł. Rząd liczy, że kasy online jeszcze bardziej pomogą walczyć z szarą strefą. 

W 2020 roku pierwsze podmioty zaczną wystawiać e-paragony. Będzie to wymagało zainstalowania odpowiedniej aplikacji i podanie adresu e-mail. 

Więcej o: