Tego nie było od ponad dekady. Juan mocno stracił do dolara. Donald Trump nie przepuścił okazji

Chińska waluta w poniedziałek jest najsłabsza od maja 2008 roku. Pękła psychologiczna bariera 7 juanów za jednego dolara. Powód to zaostrzający się spór handlowy między Stanami Zjednoczonymi a Chinami i nowe cła, które zapowiedział Donald Trump.

Waluta Chin nie osłabia się wyłącznie dzięki działaniom rynku. Jej kurs jest regulowany w specyficzny sposób - nie jest wprawdzie ustalany na sztywno, ale też nie jest płynny, jak kurs większości głównych walut. Dużą kontrolę nad juanem ma chiński bank centralny, który ustala dzienny kurs referencyjny, od którego notowania mogą się wahać o 2 proc. w obie strony. 

Chiny pozwalają na osłabienie juana

W poniedziałek ten kurs został ustalony na najniższym poziomie od ośmiu miesięcy, co dało sygnał do wyprzedaży. Dolar był mocniejszy wobec juana o ponad 1,5 proc. Za jednego dolara na rynku trzeba płacić ponad 7 juanów.

Notowania dolara amerykańskiego wobec chińskiego dolara.Notowania dolara amerykańskiego wobec chińskiego dolara. Źródło: investing.com

Eksperci mówią w zasadzie wprost, że Chińczycy pozwolili po prostu juanowi się osłabić. Tańsza waluta, to częściowa ulga dla eksporterów, których konkurencyjność spadnie po wprowadzeniu przez USA nowych ceł.

W oficjalnym oświadczeniu Ludowy Bank Chin napisał o protekcjonizmie handlowym i cłach, które mają odpowiadać za osłabienie waluty. Nie wymienił wprost Stanów Zjednoczonych, ale eksperci nie mają wątpliwości, że ten krok może zaostrzyć relacje między krajami. Donald Trump już wcześniej oskarżał Chińczyków, że sztucznie sterują kursem waluty tak, by był jak najbardziej korzystny dla eksporterów.

Donald Trump oburzony

Także i tym razem prezydent USA nie przepuścił okazji do komentarza. "Chiny obniżyły cenę swojej waluty do niemal rekordowo niskiego poziomu. To nazywa się 'manipulacją walutową'. Czy Rezerwa Federalna (odpowiednik naszego NBP - red.) słyszy? To poważne naruszenie, które z czasem bardzo osłabi Chiny!" - napisał Trump na Twitterze.

To od niego cała sprawa się zaczęła. W ubiegłym tygodniu amerykański prezydent zapowiedział - najpierw także na Twitterze - wprowadzenie 10-proc. ceł na kolejne chińskie towary, tym razem o wartości 300 mld dolarów. Część ekspertów podejrzewała wtedy, że Trump w ten sposób próbował też wywrzeć presję na amerykańskim banku centralnym. Fed obniżył w ubiegłą środę stopy procentowe po raz pierwszy od 2008 roku, czyli od czasu globalnego kryzysu finansowego. Według prezydenta obniżka o 25 punktów bazowych - a do takiej właśnie doszło - jest zdecydowanie zbyt niska. Ryzyko eskalacji wojny handlowej między Waszyngtonem a Pekinem mogłoby osłabić globalną gospodarkę, co zmusiłoby Fed do mocniejszych prób jej stymulowania - i głębszych cięć stóp.

Chiny zapowiadają odwet

Chiny już w ubiegły piątek zagroziły odwetem, jeśli zapowiedzi Trumpa wejdą w życie. Według doniesień Bloomberga, państwowe firmy dostały zalecenie, by wstrzymać zakupy towarów rolnych z USA. Cytowany przez agencję Reutera ekonomista Julian Evans-Pritchard uważa, że chiński bank centralny powstrzymywał proces osłabiania waluty ze względu na trwające negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi. W jego opinii, przekroczenie "psychologicznej siódemki" to sygnał, że Pekin nie ma już nadziei na zawarcie porozumienia handlowego z Waszyngtonem - pisze IAR.

Rywalizacja między Chinami a Stanami Zjednoczonymi przenosi się na wiele innych dziedzin. W tym między innymi na podbój kosmosu:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (79)
Kursy walut. Tego nie było od ponad dekady. Juan mocno stracił do dolara. W tle Donald Trump
Zaloguj się
 • antipatico

  Oceniono 26 razy 10

  Czyli eksport z Chin zrobił się bardziej atrakcyjny. Brawo Trump!

 • calmy

  Oceniono 9 razy 7

  Federal Reserve NIE JEST odpowiednikiem naszego NBP.
  NBP jest emitentem złotego oraz bankiem centralnym I instytucją państwową.
  FR (System) jest emitentem dolara. ale nie jest bankiem i jest instytucją półprywatną kontrolującą na zlecenie rządu banki.
  Na czele FR stoi rada składająca się z 7 wybitnych finansistów i ekonomistów z których kilku jest nlaureatami nagrody Nobla. Do rady kandydatów zatwierdza prezydent USA i są oni zarówno demohratami jak i republikanami.
  Na czele NBP stoi prezes Glapiński którego wielką zasługą było palenie kukły Wałęsy u boku Kaczyńskiego. Nie ma wprawdzie Nobla ale ma za to Pixie i Dixie. I wyyyysoką nagrodę, którą sam sobie przyznał.
  Dziękujemy Panie prezesie za powierzenie polskiej bankowości i losów waluty w odpowiednie ręce.

 • mazzini890

  Oceniono 9 razy 7

  Wiadomo było,że samymi cłami Trump tego nie rozegra.Tu potrzebny jest wieloletni kompleksowy program re industrializacji całego Zachodu.

 • trevor_francis

  Oceniono 8 razy 6

  Kiedy 7 zlotych za dolca ?

 • tinley

  Oceniono 28 razy 6

  Wybrali idiotę na prezydenta to teraz im spuści giełdę o 40% i razem z nią emerytalne oszczędności, ale znając tego typa podkuli zaraz ogon i ogłosi światuże już zaraz, już a momencik podpisze porozumienie tylko musi wymusić na Chinach aprecjację własnej waluty

 • nieprawomyslny

  Oceniono 17 razy 5

  Ktoś coś, tu kiedyś o jakimś juanie, jako walucie rezerwowej?

 • nielubiacy_ruskich

  Oceniono 17 razy 5

  Gdzie dwóch się bije, tam najwięcej Putin traci...

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 3 razy 3

  Żeby eksportować muszą importować. Tani juan wcale nie potrafi maga eksporterom, bo podzespoły i surowce z importu są wtedy droższe.

  To raczej próba gaszenia pożaru.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX