Ropa naftowa: najpierw potężny spadek, potem solidne wzrosty. Co się dzieje z notowaniami?

Ropa naftowa w czwartek rano zyskuje ponad 3 proc. Wzrost notowań surowca jest imponujący, ale to tak naprawdę odrabianie strat. Kilkanaście godzin wcześniej notowania ropy spadały o prawie 5 proc. Co napędza ten rollercoaster?

Notowania ropy naftowej idą w górę o około 3 proc. Solidny wzrost kursu surowca dotyczy zarówno ropy WTI, notowanej na giełdzie w Nowym Jorku, jak i europejskiej ropy typu Brent z Londynu (która jest odniesieniem dla rynku ropy poza Stanami Zjednoczonymi).

Ropa naftowa na rollercoasterze

Notowania ropy WTI.Notowania ropy WTI. Źródło: investing.com

Notowania ropy naftowej Brent.Notowania ropy naftowej Brent. Źródło: investing.com

Zanim ropa zaczęła drożeć, wcześniej, w środę wieczorem, zaliczyła solidne, blisko pięcioprocentowe spadki, co widać na powyższych wykresach. Skąd wziął się ten rollercoaster notowań?

Najpierw inwestorów spłoszyły najnowsze, cotygodniowe dane dotyczące zapasów ropy w USA. Okazało się, że zapasy niespodziewanie wzrosły o 2,39 mln baryłek, pierwszy raz od ośmiu tygodniu, podczas gdy oczekiwano spadku o 2,85 mln baryłek. Jeśli dostępne zapasy surowca rosną, to jego cena spada, gdyby zaczęło go brakować, cena ropy powinna rosnąć - w każdym razie, gdyby pod uwagę był brany tylko ten jeden czynnik.

Kolejnym elementem, który dołożył się do nocnej przeceny, jest sprawa nasilającego się sporu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami - czyli dwoma największym importerami ropy naftowej na świecie. Ostatnia wymiana wypowiedzi (w tym tweetów) i kroków sprawia, że sytuacja zaczyna się przeradzać w otwartą wojnę handlową. Donald Trump zapowiada nowe cła, Chińczycy pozwalają na osłabienie juana, by wspomóc eksporterów, USA uznają Pekin za "manipulatora walutowego". To wszystko sprawia, że porozumienie między tymi krajami się oddala oraz podsyca obawy, że spór uderzy w światową gospodarkę.

Zobacz wideo

Notowania ropy wystrzeliły

W czwartek rano spadkowy trend się odwrócił. Kurs odrabia straty między innymi z powodu doniesień Bloomberga. Portal napisał, że Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy na świecie, skontaktowała się z innymi producentami by skonsultować ewentualne wspólne działania dla zatrzymania spadków cen ropy naftowej.

Więcej o: