Prezydent Andrzej Duda podpisał "ustawę śmieciową". Samorządy mogą podnieść ceny nawet o 400 proc.

Robert Kędzierski
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację nowelizację ustawy regulującą przepisy dotyczące wywozu śmieci. Osoby, które nie segregują śmieci będą mogły być obciążane czterokrotnie wyższą opłatą. Wiele władz opłaty już podniosło. Są wyraźnie wyższe.

Już wkrótce gminy będą mogły drastycznie podnieść opłaty za odbiór śmieci dla osób, które ich nie segregują. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę uchwaloną przez Sejm, w której znajdują się przepisy mające finansowo zachęcić do dbania o środowisko. 

Wiele władz lokalnych już zmieniło cenniki. I chociaż nie wszędzie podwyżki są drastyczne, to jednak bardzo wyraźne. I dotykają wszystkich.

W Dąbrowie Górniczej ceny idą w górę o niemal 100 proc. Dla odpadów segregowanych opłata wzrasta z 12 do 20 zł miesięcznie. Ci, którzy nie sortują zapłacą 40 zł, a nie 20, jak do tej pory. Pięcioosobowe gospodarstwo domowe w pierwszym wypadku będzie płacić 100 zł (do tej pory było to 60 zł). W drugim 200 zł (do tej pory było to 100 zł). 

W Częstochowie segregujący zmianę odczują mniej - opłata wzrośnie im z 12 do 18 zł. Ignorujący segregowania muszą zapłacić 36 zł miesięcznie, do tej pory opłata wynosiła dla nich 20 zł.

Dla przykładu w Poznaniu opłata za wywóz śmieci segregowanych wynosić będzie 16 zł, niesegregowanych 20 zł. Oznacza to wzrost dla pięcioosobowej rodziny mieszkającej w domu kosztów wywozu śmieci z 54 do 80 zł. W przypadku odpadów niesegregowanych cena wzrasta ze 100 do 150 zł.

W Starym Sączu opłata za śmieci segregowane została podniesiona z 2 do 10 zł, a niesegregowane wzrosła z 20 do 40 zł

Podobny wzrost opłat za odbiór śmieci niesegregowanych jest widoczny w wielu miejscach kraju. 

>>> Gazeta.pl chce, by jak najwięcej plaży było wolnych od... petów. Zobacz na nagraniu ile ich "siedzi" w piasku. 

Wkrótce może być jeszcze drożej

Ustawa, którą podpisał prezydent daje możliwość jeszcze większego podnoszenia opłat. Skoro opłata za wywóz śmieci segregowanych wnosi średnio ok 20 zł, to za te niesegregowane możemy płacić nawet 80 zł. To oczywiście maksymalne stawki, władze samorządowe nie mają obowiązku ich wprowadzać. Jeśli jednak koszty odbioru śmieci nadal będą rosnąć, podwyżki są możliwe.

Tymczasem składowanie i przetwarzanie odpadów jest coraz droższe. Za samo składowanie śmieci na wysypisku na Śląsku opłata w roku 2017 wynosiła ok. 75 zł za tonę. W 2020 roku będzie to 270 zł. W trzy lata cena wzrosła więc o ok. 260 proc. - wyjaśnia Wyborcza

Ceny rosną też przez nasze niedbalstwo. Zgodnie z szacunkami resortu środowiska 6,1 mln Polaków śmieci nie segreguje. To 16 procent z nas.

Wywóz śmieci może być też tańszy

Znowelizowane przepisy przewidują możliwość obniżenia ceny za wywóz śmieci poprzez zainstalowanie na terenie posesji kompostownika. Poza tym, według nowych propozycji odpady roślinne - takie jak obierki, warzywa, owoce - nie powinny już "mieszać się" z innymi - mają trafić do kosza z napisem "bio". 

Czytaj też: Mafia przerzuciła się z paliw na odpady. Co nas truje? Wyszkowski: Olej silnikowy jest nagminnie spalany i nas truje

W nowelizacji są też przepisy zaostrzające kary za porzucanie śmieci. Sprawa nie skończy się, jak dziś, na mandacie, ale na konieczności poniesienia opłaty za usunięcie odpadów. Władze będą więc mogły wynająć profesjonalną firmę do usuwania odpadów, a rachunek przenieść na osobę, która śmieci porzuciła.

Więcej o:
Komentarze (106)
Prezydent Andrzej Duda podpisał "ustawę śmieciową". Samorządy mogą podnieść ceny nawet o 400 proc.
Zaloguj się
 • maguniaklikunia

  Oceniono 35 razy 29

  Halo panie prezydencie a co będzie ze śmieciami zwożonymi nagminne do kraju i składowanymi wszędzie a potem podpalanymi? A ma pan jakiś pomysł na zaśmiecone parki, lasy i wszystko co się da? Nie ma pan żadnego pomysłu jak cały ten rząd i sejm. Jedynie co was interesuje to władza i całowanie biskupów w pierścień i tyłek.

 • krynolinka

  Oceniono 28 razy 22

  A potem właściciel wysypiska puści je z dymem? Pali się kolejne pod Grajewem.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 23 razy 17

  JEDNYM SŁOWEM, POMYSŁU NA ŚMIECI NADAL ... NIE MA.
  Co najmniej od czterech lat. Tylko zwiększenie opłat i kary. Kary za wszystko.

 • witoldpolak

  Oceniono 15 razy 13

  Tu nie chodzi o ekologię, segregację czy inne wygibasy. Tu chodzi o kasę , tylko o kasę. Gospodarka tzw. odpadami w Polsce polega na tym że prywatnym firmom , które zajmują się tym biznesem, po zgromadzeniu odpowiedniej ilości odpadów dochodzi do "samozapłonu" i do spalenia tak zgromadzonych śmieci. Zarabiają samorządy i firmy na naiwności obywatela.

 • jami100

  Oceniono 9 razy 9

  Segregowanie jest konieczne. Niemniej odbiór śmieci powinien być bezpłatny, gdyż firmy smieciowe zarabiają na śmieciach. W wyniku przeróbki powstaje szereg surowców wtórnych

 • lob1

  Oceniono 8 razy 8

  2 razy do roku spółdzielnie nam podnosza czynsze a teraz jeszcze wy nam chcecie podnosic.kosciół chce pieniadze,administracja chce pieniedzy ,rzad chce pieniedzy? zacznijcie myslec i robic wynalazki by je potem sprzedawac a nie wszystko kupowac,przemysł stoi,nie wiele sie dzieje w gospodarce a wy tylko sie chwalicie jak to odbudowujecie Polske.Dziadkowie ja odbudowal \i ,teraz za to dostaja 15oo zł emerytury,kora nie starcza na zycie i nawe trzeba z lekarstw zrezygnowac bo drogie,a mówicie ze emeryty po 75 roku zycia maja leki za darmo?ja mam jeden lek za darmo za 3,60 zl na cisnienie a reszta na 100 %.Kłamiecie ten naród byle wygracie w wyborach.

 • sysiler

  Oceniono 9 razy 7

  Kto sprawdzi wreszcie gospodarkę odpadami? Śmieci wożone są od wysypiska do wysypiska po całej Polsce. Chętnie zapoznam się z ekonomią..

 • tempa-dzida2

  Oceniono 7 razy 7

  Tak oto zamiast stworzenia warunków dla właściwego zorganizowania odbioru odpadów, będziemy mieli kolejne "polowania na nieuczciwych".
  I KARY. CZYM WYŻSZE, TYM LEPSZE. I KARY, KARY, KARY ...

 • pan.szklanka

  Oceniono 11 razy 7

  Elektorat Dudy i tak segreguje. Na te do lasu i na te do pieca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX