Brexit. Johnson do Morawieckiego: Polacy są cenieni. Ich prawa będą chronione

Podczas telefonicznej rozmowy premierów Johnsona i Morawieckiego 9 sierpnia podjęto tematy brexitu, Rosji oraz niestabilnej sytuacji w Zatoce Perskiej. Poruszono także kwestię Polaków żyjących na Wyspach.

Jak doniosła Downing Street, wśród tematów rozmowy między premierem Wielkiej Brytanii i premierem Polski znalazły się napięcia w Zatoce Perskiej, gdzie Iran od jakiegoś czasu zatrzymuje tankowce, współpraca w ramach NATO oraz "destabilizujące zachowanie Rosji". Inny z wymienionych tematów to brexit i jego twardy wariant.

Premier Johnson podkreślił, że Wielka Brytania wolałaby wyjść z Unii Europejskiej na podstawie umowy i zapewnił, że podejdzie do negocjacji z wielką energią i w duchu przyjaźni

- czytamy w oświadczeniu Downing Street, kancelarii premiera Wielkiej Brytanii.

Polacy na Wyspach mogą być spokojni

Jednocześnie premier Johnson utrzymuje w mocy zastrzeżenie, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii nastąpi na pewno 31 października. Krótki komunikat kancelarii brytyjskiego premiera kończy się zapewnieniem, że prawa i swobody ponad trzech milionów obywateli unijnych na Wyspach będą chronione przy każdym wariancie wyjścia z Unii Europejskiej i że dotyczy to też Polaków, którzy - jak podkreśliła kancelaria w komunikacie - "są cenieni".

>>> Boris Johnson, zwany królem gaf, został nowym premierem Wielkiej Brytanii. Wcześniej wymyślał fake newsy.

Zobacz wideo

Poza bieżącymi tematami międzynarodowymi, premier Mateusz Morawiecki pogratulował też Borisowi Johnsonowi wyboru na stanowisko szefa rządu Zjednoczonego Królestwa. 24 lipca zastąpił on Theresę May, która podała się do dymisji po tym, jak nie zdołała przekonać posłów Izby Gmin do swojej wizji brexitu.

Unia Europejska gotowa na rozmowy

Na początku sierpnia Bruksela potwierdziła, że jest gotowa rozmawiać z Wielką Brytanią w sprawie brexitu. Unia Europejska próbuje przeciwdziałać tzw. twardemu brexitowi, na skutek którego Londyn opuściłby Wspólnotę bez umowy. Z drugiej strony, jak donosi brytyjska prasa, unijni dyplomaci uważają, że premier Boris Johnson nie stara się uniknąć takiego scenariusza. Sugestie i zapewnienia, które padły dziś podczas spotkania Johnsona z Morawieckim być może stanowią zapowiedź dialogu. Zweryfikują to najbliższe tygodnie.

Więcej o:
Komentarze (28)
Brexit. Johnson do Morawieckiego: Polacy są cenieni. Ich prawa będą chronione
Zaloguj się
 • qurczak

  Oceniono 16 razy 10

  Pogadali, jak kłamczuszek z kłamczuszkiem i tyle.

 • open123

  Oceniono 14 razy 10

  Idealny byłby w ekipie dobrej zmiany.

 • kuba_wu

  Oceniono 12 razy 6

  WB wychodzi z UE z powodu polskich imigrantów, których bardzo sobie ceni.

 • cozano

  Oceniono 8 razy 6

  Wszystko w rękach Borisa i parlamentu brytyjskiego - mogą wystąpić z UE z umową wypracowaną przez May, mogą bez umowy, mogą rozpisać nowe referendum, mogą rozpisać wybory parlamentarne, byle żeby przestali zganiać winę na innych i żądać od innych rozwiązywania brytyjskich problemów.

 • mirek-dub

  Oceniono 11 razy 5

  Rozmowa klamcow. Ktos im jeszcze wierzy?

 • anka.pano

  Oceniono 10 razy 4

  Kolejny spektakularny sukces kurdupla i jego pacynek. Morawiecki zapewnił, że troszczy się o brytyjskie i amerykańskie interesy w Zatoce Perskiej i jak coś, usłużnie zgłosi naszych chłopców i kupowany w USA sprzęt wojskowy, do walki. W ramach kolejnej koalicji nic nie dostaniemy ale Trump pogłaszcze swoje amerykańskie dominium w Europie, po głowie.
  Na marginesie rozmowy Johnson kurtuazyjnie i bez szczegółów zapewnił, że nic Polakom w UK nie zrobi oraz że w UK "ceni się" Polaków (zarówno w halach Tesco jak i kuchniach londyńskich barów).

 • tomtg123

  Oceniono 5 razy 3

  John Oliver " Last Week Tonight " - odcinek na temat Borisa Johnsona, zabawne, ale też po prostu ciekawe.
  www.youtube.com/watch?v=dXyO_MC9g3k

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX