Boris Johnson wzywa swoich urzędników: Przygotowania do brexitu bez umowy priorytetem

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, w liście skierowanym do państwowych urzędników wzywa, by przygotowania do brexitu bez umowy z UE potraktowali jako najwyższy priorytet. Opozycja ostrzega, że brytyjski premier chce sięgnąć po antydemokratyczne umowy, by wyprowadzić kraj z Unii na swoich zasadach.

Boris Johnson, który zastąpił Theresę May na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii, skierował list do państwowych urzędników. Wzywa ich, by jako bardzo poważnie potraktowali wyjście z UE bez umowy.

Wolałbym zawrzeć porozumienie z Unią, ale do tego może nie dojść.

- ostrzega szef rządu.

Dlatego pilne i szybkie przygotowanie na możliwość opuszczenia wspólnoty bez umowy jest moim najwyższym priorytetem. I będzie najwyższym priorytetem całej służby cywilnej.

- dodaje w swoim liście cytowanym przez BBC

Johnson wezwał też swoich doradców, by do 31 października nie udawali się na urlop.

Boris Johnson stawia żądania, opozycja ostrzega

Zarówno rzeczniczka Komisji Europejskiej jak i władze Wielkiej Brytanii deklarują, że chcą dojść do porozumienia w sprawie brexitu. Problem polega na tym, że Bruksela nie chce zmienić "ani jednego przecinka" w traktacie wynegocjowanym przez Theresę May. Boris Johnson powtarza natomiast, że chce lepszej umowy z UE.

Czytaj też: Brexit. Johnson do Morawieckiego: Polacy są cenieni. Ich prawa będą chronione

Brytyjski premier zapewnia, że dokończy brexit i Wielka Brytania wyjdzie z UE 31 października tego roku - z umową lub bez niej. Wśród unijnych dyplomatów panuje przekonanie, że wyjście z UE bez umowy jest obecnie głównym scenariuszem dla rządu Borisa Johnsona. Ich zdaniem premier nie zamierza tak naprawdę ani renegocjować porozumienia, ani przedstawić innego planu. 

Podobne głosy słychać z Wielkiej Brytanii. Jeremy Corbyn, lider opozycji, ostrzega, że Boris Johnson chce "posunąć się do antydemokratycznego nadużycia władzy" w celu osiągnięcia swojego celu, którym, wedle Johnsona, jest twardy brexit. 

>>> Boris Johnson do dziś tłumaczy się z pewnego napisu na autobusie. Klasyczny "fake news". 

Zobacz wideo

Johnson staje okoniem, funt traci

Na unijno-brytyjskich przepychankach jak na razie najbardziej cierpi funt. Na początku sierpnia osłabił się wobec dolara do poziomu najniższego od sierpnia 2017 roku. Waluta traci na wartości, a zdaniem analityków jej kurs będzie nadal się osłabiać - przez obawy związane z brexitem,

Brexit miał nastąpić w marcu tego roku, jednak Unia zgodziła się przesunąć jego datę na 31 października. Umowa, którą Theresa  May wynegocjowała z Brukselą nie została jednak zaakceptowana przez brytyjski parlament - trzy głosowania nie przyniosły w tej sprawie żadnego przełomu.

Głównym punktem spornym jest status Irlandii Północnej, która graniczy z Irlandią. Unia nie chce stawiać fizycznych barier pomiędzy krajami, po brexicie Irlandia Północna i Irlandia znajdą się jednak po dwóch stronach unijnej barykady. Eksperci obawiają się, że może prowadzić do wzrostu napięcia w regionie. 

Więcej o:
Komentarze (29)
Boris Johnson wzywa swoich urzędników: przygotowania do brexitu bez umowy priorytetem
Zaloguj się
 • fruqo3

  Oceniono 21 razy 19

  Brytolom rzuciło się na łby podobnie jak naszym PiS - owcom.
  Uważają się za potęgę, a umówmy się od wielu lat jadą w dół.
  Chcieliby wyjść z UE żeby nie mieć wobec niej żadnych obowiązków, ale z drugiej strony chcą zachować niemal wszystkie prawa członka Unii.
  Opluwają UE jak nasze PiS - uary, a z drugiej strony wyciągają co i rusz łapę żeby coś uzyskać.

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 17 razy 15

  Nie napinaj się pan panie Borys tak mocno, wszakże ostatnio oprócz Szkotów i Irlandczyków również Walijczycy pokazali panu co o panu myślą. Kogo pan reprezentujesz? Owce?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 14 razy 12

  Dla mnie Anglia może odejść ale gdy w Irlandii znowu wybuchnie wojna, on będzie odpowiedzialny.

 • mazzini890

  Oceniono 13 razy 11

  No to niestety IRA znowu zacznie.

 • kazek100

  Oceniono 12 razy 10

  To ten kłamczuch, których wymyślił bajkę o jedynym obowiązującym kształcie bananów? Którą kupiły kuce od kukiza i z młodzieżówki PiSu?

 • cezar85

  Oceniono 14 razy 10

  miały być sunlit uplands and unicorns

  a jest odkładanie kasy na czarną godzinę

  ale na chaosie najlepiej się zarabia, a spiepszajdziady, co stracą pracę, mogą spiepszać

  johnson, farage, rees mogg, cummings, hunt, javid już są ustawieni na życie

  a ustawią się jeszcze lepiej

 • savrin

  Oceniono 11 razy 9

  szkoda, ze strażak Sam jest bystrzejszy od obecnego premiera UK

 • tedek1

  Oceniono 7 razy 7

  A po tym za 5 lat Brytole się zdziwia jak im IRA wsadzi świeczki w tyłek.
  Wystarczy jeden głupek (jak kiedyś Hitler) żeby było setki, tysiące ofiar.

 • caius1

  Oceniono 6 razy 6

  Wygląda na tom, że "suwerenowi" całego cywilizowanego świata odbiło i uwierzył, że kołacze są bez pracy. Ale szybko i boleśnie przekona się, że jest dokładnie w drugą stronę.

  NiePiS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX