UE gotowa do rozmów z Borisem Johnsonem. Ale według dyplomatów premier stawia na twardy brexit

Bruksela jest gotowa rozmawiać z Wielką Brytanią w sprawie brexitu. Unia Europejska nie chce, by Londyn opuścił Wspólnotę bez umowy. Z drugiej strony, jak donosi brytyjska prasa, unijni dyplomaci uważają, że premier Boris Johnson nie próbuje uniknąć takiego, według wielu najgorszego, scenariusza, czyli twardego brexitu.

Komisja Europejska jest gotowa dalej rozmawiać z Wielką Brytanią na temat jej wyjścia z Unii Europejskiej. Tak powiedziała rzeczniczka KE mediom, zaznaczając, że Bruksela czeka na propozycje składane osobiście, jak i w rozmowie telefonicznej.

Brexit. Będą kolejne rozmowy Wielkiej Brytanii z UE?

Londyn również ma być "gotowy i chętny" do porozumienia. Tyle że drogę do tego porozumienia widzi inaczej niż Bruksela. Nowy brytyjski premier Boris Johnson powtarza, że chce wynegocjować lepszą umowę brexitową z UE niż ta, którą wypracowała jego poprzedniczka, Theresa May. Unia powtarza jednak twardo: rozmowy tak, ale o renegocjacji samego porozumienia nie ma mowy. Przypomnijmy - chodzi o porozumienie, które określa przyszłe stosunki między Londynem a Brukselą. Brytyjska Izba Gmin odrzuciła ją już trzy razy - a zgoda parlamentu jest konieczna, by umowa weszła w życie.

Twardy brexit jako główny scenariusz Borisa Johnsona

Boris Johnson zapewnia, że dokończy brexit i Wielka Brytania wyjdzie z UE 31 października tego roku, z umową lub bez - to obowiązujący obecnie (choć przesunięty z marca) termin. Jak donosi "The Guardian", wśród unijnych dyplomatów panuje przekonanie, że wyjście z UE bez umowy jest obecnie głównym scenariuszem dla rządu Borisa Johnsona. Ich zdaniem premier nie zamierza tak naprawdę ani renegocjować porozumienia, ani przedstawić jakikolwiek inny plan. To przekonanie wzięło się między innymi z tego, że David Frost, czyli doradca premiera Wielkiej Brytanii do spraw europejskich, podczas spotkań w Brukseli, chciał rozmawiać przede wszystkim o tym, jak Londyn mógłby wznowić negocjacje po twardym brexicie.

Twardy brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii bez porozumienia, według polityków i ekspertów oznaczać będzie chaos nie tylko prawny i organizacyjny, ale także poważne straty dla gospodarki. Ta brytyjska, jak sądzą niektórzy, mogłaby nawet wpaść w recesję.

Boris Johnson zastąpił Theresę May na stanowisku dwa tygodnie temu. Kim jest i jak wyglądała jego droga do funkcji szefa rządu? Zanim zajął się polityką, wymyślał fake newsy:

Zobacz wideo