Ulga meldunkowa. Ofiary niejasnych przepisów przygotowują zbiorowy pozew. Chcą walczyć z fiskusem

Fundacja Praw Podatnika jest w trakcie przygotowywania pozwu zbiorowego przeciwko fiskusowi. O zwrot podatku będą starać się ofiary tzw. ulgi meldunkowej, z której można było skorzystać w latach 2007-2008.

Marek Isański, prezes FPP szacuje, że sprawa dotyczy około 20 tysięcy osób. Uważa, że Skarb Państwa wzbogacił się na swoich obywatelach bezpodstawnie, zyskując ok. miliard złotych z podatków, z których wiele osób powinno zostać zwolnionych.

Problemy z ulgą meldunkową. Fiskus zażądał zapłaty podatku od tysięcy osób

Ulga meldunkowa zastąpiła na dwa lata zwolnienie z podatku przy sprzedaży nieruchomości. Mogły skorzystać z niej osoby, które otrzymały w spadku mieszkanie w latach 2007-2008, były w nim zameldowane przez co najmniej 12 miesięcy i sprzedały nieruchomość przed upływem 5 lat od jej nabycia. Wiele osób skorzystało z tej ulgi, jednak fiskus przypomniał sobie, że dodatkowym warunkiem skorzystania z niej było złożenie oświadczenia o zameldowaniu i zaczął domagać się zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości od osób, które takiego dokumentu nie dostarczyły.

Prezes Fundacji Praw Podatnika uważa, że fiskus żądał zapłaty podatków bezpodstawnie. Choć przepisy mówiły o konieczności złożenia oświadczenia o zameldowaniu, wielu podatników o tym nie wiedziało. Zdaniem Isańskiego, jest to niewiedza usprawiedliwiona, ponieważ prawo dotyczące sprzedaży nieruchomości, którą otrzymało się w spadku, wielokrotnie się zmieniało, a żeby znaleźć zapis o konieczności złożenia oświadczenia o zameldowaniu, trzeba było zajrzeć do przepisów sprzed wielu lat.

- Trzeba podkreślić, że organy państwowe wyrywały pieniądze za brak pisemnego oświadczenia o meldunku, ale ministerstwo finansów nawet nie określiło wzoru takiego oświadczenia. Skarbówka mogła sama ustalić, czy ktoś jest zameldowany pod konkretnym adresem czy nie, bo ma takie możliwości. Jednak wygodniej było stwierdzić brak oświadczenia obywatela i zażądać zaległego podatku - mówił Marek Isański w rozmowie z "Pulsem Biznesu"

Naczelny Sąd Administracyjny po stronie ofiar ulgi meldunkowej

Ofiary niejasnych przepisów o uldze meldunkowej mają podstawy, aby pozwać fiskus. Pod koniec lipca 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nawet jeśli podatnik nie złożył oświadczenia o zameldowaniu na minimum 12 miesięcy, ale warunek ten był spełniony i w pełni weryfikowalny, miał on prawo do ulgi meldunkowej - informuje "Rzeczpospolita"

Pozew przygotowywany przez Fundację Praw Podatnika będzie pierwszym pozwem zbiorowym w sprawie podatkowej przeciwko organom państwowym. O swoje prawa będzie walczyć kilkadziesiąt osób. Fundacja zaprasza do współpracy kolejnych poszkodowanych. 

Więcej o:
Komentarze (43)
Ulga meldunkowa. Ofiary niejasnych przepisów przygotowują zbiorowy pozew. Chcą walczyć z fiskusem
Zaloguj się
 • adstr

  Oceniono 13 razy 13

  Uczciwie byłoby, gdyby fiskus wezwał do uzupełnienia dokumentów i złożenia oświadczenia.

 • druga_wieza

  Oceniono 10 razy 10

  Sprawa jest prosta: wymóg złożenia oświadczenia był zbędny. Zbędny, gdyż państwo posiada informacje składane w oświadczeniu. Państwo co do zasady nie powinno się domagać składania informacji, które już posiada.
  Należy też podkreślić, że warunkiem otrzymania ulgi był fakt zameldowania (mieszkania), a nie złożenie oświadczenia. Warunek został spełniony.

  Takie wymysły należy traktować jako błąd upierdliwych i niedouczonych urzędników, za który należą się podatnikom przeprosiny.

 • gdsta

  Oceniono 10 razy 8

  tragedie do jakich prowadził przepis o uzależnieniu ulgi od zgłoszenia otrzymania spadku dotknęły bardzo wielu ludzi, z reguły biedniejszych, nieświadomych - UCZCIWYCH ludzi!
  dokładnie kolejnego oświadczenia i mnożenie opresji jest dowodem na zupełne niezrozumienie roli Państwa;

  wszelkie przepisy, które wiążą się z polowaniem na nieświadomego obywatela powinny zniknąć;

  pewnie w kosz wyleciałoby z 50% przepisów i etatów urzędniczych;

  ech wszyscy wiemy jak jest i trwamy w tym badziewiu

 • sztucznypolak

  Oceniono 9 razy 7

  Obowiazkiem Panstwa jest przygotowanie przejrzystego prawa.
  Obowiazkiem obywatela jest stosowanie sie do prawa.

 • andrew1507

  Oceniono 5 razy 3

  uwalcie kaczystow w wyborach

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 4 razy 2

  Brakuje na 500+.

 • ainahd

  Oceniono 2 razy 0

  Takie hejterske głupie gadanie aby tyko gadać i p...lić. Ulga była prosta i obowiązywała krótko 'jeśli byłaś zameldowana w tym mieszkaniu min.12 m-cy to złóż tym fakcie oświadczenie i jesteś zwolniona z podatku od spadku". Proste, prawda? Dlaczego trzeba było złożyć oświadczenie od kiedy do kiedy było się zameldowanym w tym mieszkaniu? ano dlatego, że to zameldowanie mogło mieć miejsce nawet kilkadziesiąt lat wcześniej a nie bezpośrednio przed spadkiem. Ka Pe Wu? Skoro spadkobierca wiedział, że istnieje taka ulga to wiedział też, jakie są jej wymogi a jak nie wiedział, to dlaczego miałby uważać, że jest zwolniony z podatku? Przecież przed wejściem tej ulgi, nie było 100% zwolnienia z podatku od spadków. Niestety nie zgadzam się z tym aby inni myśleli za nas bo chcemy z czegoś skorzystać, są od tego np. prawnicy, znajomi a ostatecznie urzędnicy. Ale wiem też że prawie nikt nie pyta w urzędzie.

 • wasyll11

  0

  US jest nie wiadomo czym ...jest zaprzeczeniem instytucji proobywatelskiej gdzie pani Krysia stosuje intetpretacje jak chce i kiedy chce. ....to dziala troche jak komornik bierze co chce byle nazwisko pasowało

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX