Przedsiębiorcy mogą mieć problem z płaceniem za zakupy i rachunki. Przez białą listę VAT

We wrześniu ma zostać uruchomiona biała lista podatników - wykaz płatników VAT. Przedsiębiorcy, którzy przeleją pieniądze na konto, którego na liście nie ma, mogą mieć problemy. A nawet odpowiadać za długi kontrahenta wobec fiskusa. Nowe przepisy mogą utrudnić też zakupy w sieci.

Już za kilka tygodni, we wrześniu, ma ruszyć nowy rejestr służący do weryfikacji transakcji pomiędzy przedsiębiorcami. Chodzi o tzw. białą listę - wykaz oficjalnych płatników podatku VAT. Będzie on zawierał m.in. numery kont bankowych. Firmy rozliczające się między sobą będą musiały upewnić się, że wysyłają środki na konto wciągnięte na białą listę. Inaczej mogą mieć problem z odliczeniem kosztów przychodu. Od stycznia dotyczyć to będzie wszystkich transakcji większych niż 15 tys. złotych.

Główny cel wprowadzenia przepisów to wojna z wyłudzeniami VAT. To przedsiębiorca będzie musiał upewnić się, że przelew, który zamierza wykonać, trafi na konto "zatwierdzone" przez fiskusa. 

Prowadzisz firmę? Uważaj jak płacisz za e-zakupy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, spółki i inne podmioty, w związku z nowymi przepisami mogą mieć problem z robieniem e-zakupów. Jak zauważa Marcin Madej, doradca podatkowy w NIP-Inspektor.pl, cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną", w regulacjach jest luka. Przedsiębiorca płacąc za zakupy portfelem elektronicznym, kartą płatniczą lub kredytową, bramką taką jak PayPal czy PayU nie wie przecież, na jakie konto trafią środki. 

Czy urzędnicy Ministerstwa Finansów, którzy pracowali nad tymi przepisami, nigdy nie robili zakupów w internecie?

- pyta Madej. 

Problem dotyczy zarówno zakupu sprzętów - np. komputerów, drukarek, aparatów, jak i usług np. hostingowych. Często można za nie zapłacić w sposób inny niż przelewem. 

Biała lista a płacenie rachunków

Wprowadzenie białej listy może też sprawić problemy przy płaceniu rachunków. Firmy energetyczne i telekomunikacyjne tworzą bowiem miliony indywidualnych subrachunków. Trudno sobie wyobrazić, by wszystkie one trafiły do nowo utworzonego rejestru. Powstaje więc wątpliwość: czy przelew wykonany na taki rachunek nie narazi przedsiębiorcy na brak możliwości odliczenia kosztu?

Czytaj też: W walce o pieniądze fiskus nie cofnie się przed niczym. "Nagina przepisy, by nie dać szans"

Podobne wątpliwości mogą dotyczyć też rachunków służących do spłacania kredytów i innych zobowiązań wobec banków. Często konta służące do obsługi transakcji mają charakter wyłącznie techniczny. Są tworzone masowo. I w tym wypadku raczej niemożliwe, by trafiały na białą listę, która ma być aktualizowana raz na dobę.

Przedsiębiorcy na nowy obowiązek patrzą z obawą, bo przelanie pieniędzy na złe konto może oznaczać nie tylko kłopoty z odliczeniem kosztów. Przepisy wprowadzają bowiem solidarną odpowiedzialność tych, którzy przelali środki na konto spoza listy - będą oni odpowiadać za zadłużenie kontrahenta wobec fiskusa. 

Ministerstwo Finansów zapewniło w rozmowie z "DGP", że wszystkie wątpliwości są przedmiotem bieżących analiz. Przedsiębiorcy wciąż muszą czekać, by poznać odpowiedź na pytanie jak płacić za towary, usługi i rachunki, by mieć pewność, że fiskus nie podważy transakcji.