Przedsiębiorcy mogą mieć problem z płaceniem za zakupy i rachunki. Przez białą listę VAT

We wrześniu ma zostać uruchomiona biała lista podatników - wykaz płatników VAT. Przedsiębiorcy, którzy przeleją pieniądze na konto, którego na liście nie ma, mogą mieć problemy. A nawet odpowiadać za długi kontrahenta wobec fiskusa. Nowe przepisy mogą utrudnić też zakupy w sieci.

Już za kilka tygodni, we wrześniu, ma ruszyć nowy rejestr służący do weryfikacji transakcji pomiędzy przedsiębiorcami. Chodzi o tzw. białą listę - wykaz oficjalnych płatników podatku VAT. Będzie on zawierał m.in. numery kont bankowych. Firmy rozliczające się między sobą będą musiały upewnić się, że wysyłają środki na konto wciągnięte na białą listę. Inaczej mogą mieć problem z odliczeniem kosztów przychodu. Od stycznia dotyczyć to będzie wszystkich transakcji większych niż 15 tys. złotych.

Główny cel wprowadzenia przepisów to wojna z wyłudzeniami VAT. To przedsiębiorca będzie musiał upewnić się, że przelew, który zamierza wykonać, trafi na konto "zatwierdzone" przez fiskusa. 

Prowadzisz firmę? Uważaj jak płacisz za e-zakupy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, spółki i inne podmioty, w związku z nowymi przepisami mogą mieć problem z robieniem e-zakupów. Jak zauważa Marcin Madej, doradca podatkowy w NIP-Inspektor.pl, cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną", w regulacjach jest luka. Przedsiębiorca płacąc za zakupy portfelem elektronicznym, kartą płatniczą lub kredytową, bramką taką jak PayPal czy PayU nie wie przecież, na jakie konto trafią środki. 

Czy urzędnicy Ministerstwa Finansów, którzy pracowali nad tymi przepisami, nigdy nie robili zakupów w internecie?

- pyta Madej. 

Problem dotyczy zarówno zakupu sprzętów - np. komputerów, drukarek, aparatów, jak i usług np. hostingowych. Często można za nie zapłacić w sposób inny niż przelewem

Biała lista a płacenie rachunków

Wprowadzenie białej listy może też sprawić problemy przy płaceniu rachunków. Firmy energetyczne i telekomunikacyjne tworzą bowiem miliony indywidualnych subrachunków. Trudno sobie wyobrazić, by wszystkie one trafiły do nowo utworzonego rejestru. Powstaje więc wątpliwość: czy przelew wykonany na taki rachunek nie narazi przedsiębiorcy na brak możliwości odliczenia kosztu?

Czytaj też: W walce o pieniądze fiskus nie cofnie się przed niczym. "Nagina przepisy, by nie dać szans"

Podobne wątpliwości mogą dotyczyć też rachunków służących do spłacania kredytów i innych zobowiązań wobec banków. Często konta służące do obsługi transakcji mają charakter wyłącznie techniczny. Są tworzone masowo. I w tym wypadku raczej niemożliwe, by trafiały na białą listę, która ma być aktualizowana raz na dobę.

Przedsiębiorcy na nowy obowiązek patrzą z obawą, bo przelanie pieniędzy na złe konto może oznaczać nie tylko kłopoty z odliczeniem kosztów. Przepisy wprowadzają bowiem solidarną odpowiedzialność tych, którzy przelali środki na konto spoza listy - będą oni odpowiadać za zadłużenie kontrahenta wobec fiskusa. 

Ministerstwo Finansów zapewniło w rozmowie z "DGP", że wszystkie wątpliwości są przedmiotem bieżących analiz. Przedsiębiorcy wciąż muszą czekać, by poznać odpowiedź na pytanie jak płacić za towary, usługi i rachunki, by mieć pewność, że fiskus nie podważy transakcji. 

Więcej o:
Komentarze (61)
Przedsiębiorcy mogą mieć problem z płaceniem za zakupy i rachunki. Przez białą listę VAT
Zaloguj się
 • dupazbita

  Oceniono 21 razy 19

  Jak długo jeszcze trzeba będzie w tym grajdole udowadniać, że nie jest się wielbłądem. A nie łatwiej wszystko znacjonalizować, uspołecznić, zakazać prywatnej przedsiębiorczości przynajmniej funkcjonariusze kas będą mieli łatwiej i będzie wreszcie jak w latach 20-30 w CCCP.

 • muczacza7

  Oceniono 20 razy 18

  Poważnie? Solidarnie odpowiedzialny za długi wobec fiskusa? Jak to jest prawnie możliwe????

 • misha_xl

  Oceniono 15 razy 13

  Fajnie... Skoro Kowalski ma dług i go nie spłaca, to zabierzemy kasę Malinowskiemu. A komornika, co zajumał ciągnik sąsiada, to krytykowali.

 • awojli55

  Oceniono 13 razy 11

  najpierw wprowadzamy przepisy a potem je analizujemy. Wkładanie majtek przez głowę

 • fafik.laciaty

  Oceniono 10 razy 10

  Walka z wyłudzeniami podatków i unikaniem opodatkowania przekracza w tym kraju jakiekolwiek rozsądne granice. Ja właśnie dostałem upomnienie ze skarbówki, że kilka miesięcy temu zapłaciłem za mało VAT i mam dopłacić. OK. Mój błąd, dopłaciłem.
  Więc o co mi chodzi? Ano o to, że ja płacę po kilka tysięcy VAT miesięcznie i machnąłem się na niecałe 30 PLN. Tak - niecałe trzydzieści złotych. Zamiast do mnie zadzwonić czy wysłać maila "panie Fafik, dopłać pan 3 dychy na VAT" to wysłali listem poleconym ponaglenie i jeszcze chyba 11.50 mnie za to ponaglenie skasowali...
  Uważam, że to po ludzku nie fair.

 • nowak.t

  Oceniono 9 razy 9

  słuszną linię ma pisia partia. Dopier...ić prywaciarzom. Tylko zaden dureń nie pomysli że to właśnie my finansujemy cały ten szajs. No ale jak suteren nie otrzyma na czas 500+ to wtedy może pójda po rozum do głowy, chociaż wątpliwe. Wina Tuska będzie czy też cyklistów lub LGBT

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 9 razy 9

  Wszystkim przedsiębiorcom, i małym i dużym radzę, aby czym prędzej zwinęli swój interes i przenieśli go do jakiegoś normalnego kraju. Jak zostaną wyłącznie odbiorcy emerytur i płatnicy ojca rydzyka to pisowska ekipa sfajda się w tydzień

 • anty-oszolom

  Oceniono 9 razy 9

  W normalnym świecie istnieje domniemanie niewinności, a winę trzeba udowodnić. W bolszewicko-faszystowskiej piSSlandii wszyscy poza zakonem kaczora z przywilejami łamiącymi prawo są z góry uznani za winnych, i muszą udowodnić swoją niewinność.
  Taki to chory kraj zorganizował nam, na własne życzenie Polaków, kaczor złodziej księżyca.

 • warszawiak67

  Oceniono 9 razy 9

  No cóż. Widzę, że najlepiej jak fiskus traktuje a priori wszystkich przedsiębiorców jak złodziei.
  Smutne to, zwłaszcza,ze prowadzę mała działalnść gospodarczą i żle się czuję z takim podejściem państwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX