"WSJ" i CNN: Donald Trump chce kupić Grenlandię. "By zapisać się w historii"

Donald Trump ma całkiem serio traktować możliwość zakupu Grenlandii. Terytorium zależne Danii miałoby zwiększyć potencjał militarny USA i dać mu dostęp do nowych złóż. Część źródeł twierdzi, że cała sprawa może być jedynie przejawem poczucia humoru amerykańskiego przywódcy.

Donald Trump, prezydent USA, miał kilkukrotnie pytać swoich urzędników o możliwość zakupu Grenlandii - podają "Wall Street Journal" i CNN

Amerykański przywódca poruszył tę kwestię kilkukrotnie przy różnych okazjach - doradcy mieli zająć analizą ewentualnych korzyści płynących z posiadania nowego terytorium. Według części źródeł Grenlandia miałaby zwiększyć potencjał militarny Stanów Zjednoczonych oraz bogactwa naturalne.

Część komentatorów twierdzi też, że Donald Trump chce się po prostu zapisać w historii i powtórzyć dokonanie Dwighta Eisenhowera, który w roku 1958 podpisał akt przyłączenia Alaski jako 49 stanu.

>>> Prezydent Donald Trump zapewnia, że lubi Polaków. Za kilkanaście dni nas odwiedzi

Zobacz wideo

Donald Trump chce kupić Grenlandię? A może to żart?

Nie wszyscy są zgodni co do faktu, czy plan zakupu Grenlandii nie jest po prostu zwykłym żartem prezydenta Trumpa, który przez źródło "Wall Street Journal" został potraktowany zbyt serio. CNN rozmawiało jednak z pracownikami amerykańskiej administracji, którzy twierdzą, że tematyka możliwości przejęcia Grenlandii pojawiła się w oficjalnych rozmowach między prezydenckimi urzędnikami. 

Czytaj też: Idzie recesja? Spadki na giełdach, frank znów po 4 zł. "W Europie sytuacja wygląda naprawdę niedobrze"

Media zwracają uwagę na fakt, że doniesienia o planach zakupu Grenlandii przez USA już się pojawiały. Chęć przejęcia terytorium zgłaszać miał prezydent Harry Truman w roku 1946 i sekretarz stanu William Seward w roku 1867.

Grenlandia, największa wyspa na Ziemi, to autonomiczne terytorium zależne Danii, z którym region związany jest od XVI w. W kraju mieszka ok. 57 tys. osób, z czego 18 tys. mieszka w stolicy, którą jest Nuuk. 81 proc. powierzchni Grenlandii to lądolód.

Więcej o: