Donald Trump potwierdza chęć zakupu Grenlandii. "Dania traci przez nią 700 milionów dolarów rocznie"

Donald Trump podczas spotkania z dziennikarzami potwierdził, że pojawił się pomysł zakupu Grenlandii. Prezydent USA na sprawę patrzy, jak na zwykłą transakcję na rynku nieruchomości i wyjaśnia, że wydatki związane z Grenlandią to spory ciężar dla Danii.

Kiedy kilka dni temu świat obiegła informacja o tym, że Donald Trump chce kupić Grenlandię, nawet źródła "Wall Street Journal" i CNN zastrzegały, że to może być żart. Dziś wiemy już, że amerykański prezydent zupełnie na poważnie rozważa możliwość zakupu największej wyspy świata. 

Cytowany przez brytyjskiego "Guardiana" stwierdził, że "nie jest to temat numer jeden" ale "zasadniczo byłaby to transakcja na rynku nieruchomości".

[Grenlandia - red.] w zasadzie należy do Danii. Mamy bardzo dobre kontakty z Danią, chronimy Danię, tak jak chronimy większość świata. Pojawiła się więc taka koncepcja i powiedziałem, że byłbym strategicznie zainteresowany, porozmawiamy więc z nimi.

- wyjaśnił prezydent Trump nie po raz pierwszy ujawniając, że na politykę często patrzy jak na biznes. 

Na tym jednak nie zakończył swojej wypowiedzi i znalazł jeszcze jeden argument przemawiający za przejęciem terytorium związanego z Danią.

Grenlandia daje się Danii we znaki, bo tracą prawie 700 mln dol. rocznie, zajmując się nią.

- dodał. 

Premier Danii o zakupie Grenlandii: "Absurd"

Mette Frederiksen, duńska premier, w rozmowie z pismem "Sermitsiaq" zapewniła, że jej kraj nie ma żadnych planów związanych ze sprzedażą wyspy.

Grenlandia nie jest na sprzedaż. Grenlandia nie jest duńska. Grenlandia należy do Grenlandii. Mam nadzieję, że cała ta sprawa nie jest poważna.

- stwierdziła. 

Dodał też, że Kim Kielsen, premier Grenlandii, potwierdził, że jego wyspa nie jest na sprzedaż co "kończy konwersację na ten temat".

Przywódcy Danii i USA będą mogli omówić wkrótce tę kwestię - dojdzie bowiem do ich oficjalnego spotkania. Donald Trump odwiedza we wrześniu bowiem nie tylko Polskę, ale i inne europejskie kraje.

Grenlandia, największa wyspa na Ziemi, to autonomiczne terytorium zależne Danii, z którym region związany jest od XVI w. W kraju mieszka ok. 57 tys. osób, z czego 18 tys. mieszka w stolicy, którą jest Nuuk. 81 proc. powierzchni Grenlandii to lądolód. Teren skrywa liczne bogactwa naturalne, jest też atrakcyjny strategicznie i militarnie z uwagi na swoje położenie. 

Donald Trump zapowiada wizytę w Polsce. "Lubię Polaków".

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (176)
Donald Trump potwierdza chęć zakupu Grenlandii. "Kosztuje Danię 700 mln dol. rocznie"
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 53 razy 43

  Temu pomarańczowemu faszolowi nawet nie przyszło do farbowanego łba zapytać co sądzą o tym Grenlandczycy (Grenlandia ma własną flagę, premiera, rząd i parlament).....

 • g.lesio

  Oceniono 44 razy 30

  Jedynym obecnie na świecie supermocarstwem rządzi wiejski głupek.
  Niestety ostatnimi czasy demokracja oparta na wyborach przeżywa straszliwy kryzys bo coraz częściej wygrywają populiści co zresztą odczuwamy na naszej skórze.
  Wyborcom można obecnie wmówić największe bzdury byle były tylko dobrze sprzedane bo niestety większość społeczeństwa praktycznie we wszystkich krajach jest po prostu niespecjalnie lotna i potrafi łyknąć największe bzdety i to zaczyna być problemem na skalę globalną bo politycy jedynie po to by przejąć władzę a potem ją jak najdłużej utrzymać potrafią nawet rujnować swój kraj w myśl zasady po nas to może być potop byle byśmy rządzili my.

 • pedro.666

  Oceniono 22 razy 18

  Melania: Donald, kupisz mi Grenlandię na urodziny?
  Donald: A który model?

 • 174pit

  Oceniono 26 razy 18

  Trump to pyszałek i nieuk. I - jak większość pyszałków i nieuków obojętnej narodowości - jest dumny z tego dumny.

 • andrzej.duxa

  Oceniono 25 razy 15

  regularny debil, bez szacunku dla innych ludzi (np. mieszkanców wyspy)

 • bjuras

  Oceniono 16 razy 14

  Ciekawe czy D..a mu opchnie Lubelszczyznę?

 • kiesier

  Oceniono 15 razy 13

  Amerykanie umieją kupować.
  Od Indian Manhattan a od Rosji Alaskę.
  Dziwnie tylko sprzedający wychodzili z tych interesów na frajerów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX