Premier Mateusz Morawiecki złożył szereg obietnic wyborczych emerytom. Szef rządu w rozmowie z "Super Expressem" zapewnił, że kwestia trzynastki zostanie uregulowana ustawowo tak, by dodatek był wypłacany co roku. Emeryci otrzymujący najniższe świadczenia mają też otrzymać wyższą od innych waloryzację "procentowo-kwotową". Obecne założenia mówią o kwocie ponad 4 proc.
W kolejnej kadencji, jeśli wyborcy nam zaufają, postawimy głównie na stałą poprawę losu emerytów i osób słabszych. Utrzymamy wszystkie nasze programy społeczne prorodzinne i zmniejszające podatki. Co roku będziemy zwiększać inwestycje w polską służbę zdrowia.
- zapewnia premier.
Spytany o to, czy budżet wytrzyma tak duże transfery socjalne premier zapewnił, że zdaje sobie sprawę z tego, iż łączny koszt "piątki" to 40 mld zł.
Pragnę jednak podkreślić, że nasze programy to nie są transfery socjalne - to programy cywilizacyjne i godnościowe, które również wpływają na rozwój polskiej gospodarki.
Po raz kolejny wyjaśnił też skąd w budżecie znajdą się pieniądze na spełnienie obietnic: uszczelnienie VAT, zwiększenie wpływów z CIT i skłonienie zagranicznych firm do płacenia podatków w Polsce.
Emerytom ma też ulżyć obniżenie podatku PIT z 18 na 17 proc., mają też skorzystać dzięki innym rozwojowym i gospodarczym programom nad którymi pracuje rząd.
Czytaj też: Mateusz Morawiecki proponuje "koalicję chętnych" oraz "czarne i białe" listy płatników VAT w Europie
Od stycznia rząd zapowiada też rozszerzenie programu dotyczącego bezpłatnych leków dla osób w wieku co najmniej 75 lat.
Premier Morawiecki w wywiadzie z "SE" odniósł się też do tego, czy po wyborach będzie premierem, ocenił wyborcze propozycje koalicji oraz jej podział na trzy różne bloki. Opowiedział też o innych planach rządu związanych z nową kadencją.
Emerytura Plus to jednorazowe świadczenie, które obejmie emerytów i rencistów. Wypłacona zostanie w wysokości najniższej emerytury. Każdy z upoważnionych do otrzymania tego świadczenia dostanie 1100 złotych brutto, czyli 888,25 złotych na rękę. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "trzynastkę" otrzymają emeryci i renciści z powszechnego systemu ubezpieczeniowego, renciści i emeryci rolnicy oraz osoby, które otrzymują emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, inwalidzkie, rodzinne lub wojenne.
>>> Czy Polsce grozi spowolnienie gospodarcze? Ekspert wyjaśnia