Amerykanie coraz częściej pytają w internecie o recesję. Donald Trump mocno naciska na Fed

Mieszkający w Stanach Zjednoczonych coraz bardziej obawiają się recesji. Taki wniosek można wyciągnąć ze wskazań dotyczących wyszukiwania w internecie. Temat recesji w mediach, także tych amerykańskich w ostatnim czasie pojawia się coraz częściej, choć jak na razie amerykańskiej gospodarce do takiego scenariusza daleko. Oliwy do ognia dodaje prezydent Donald Trump.

Widmo recesji straszy rynki, w tym miesiącu widzieliśmy silne spadki na giełdach oraz ucieczkę inwestorów do tak zwanych bezpiecznych przystani, czyli złota, franka szwajcarskiego i obligacji skarbowych, na przykład USA.

W USA coraz częściej pytają o recesję

Coraz bardziej boją się też zwykli Amerykanie, a przynajmniej coraz mocniej tym tematem się interesują. W każdym razie na to wskazują wyniki wyszukiwania słowa "recesja" w internecie, które sprawdził mBank Research.

Na razie gospodarka USA od recesji jest daleko. Dane za drugi kwartał wskazują na wzrost PKB (w ujęciu zannualizowanym) o 2,1 proc. kwartał do kwartału. Wynik, który poznaliśmy pod koniec lipca, jest wyraźnie lepszy od spodziewanego, ale oznacza też spowolnienie, bo w pierwszym kwartale wzrost wyniósł 3,1 proc. Do tego bezrobocie jest w okolicach najniższego poziomu od pół wieku, nie widać też załamania wydatków konsumentów.

Tymczasem prezydent Donald Trump od kilku miesięcy naciska na amerykański bank centralny, by ten obniżył stopy procentowe, co ożywiłoby gospodarkę (niższe stopy to tańsze kredyty, czyli więcej tańszego pieniądza - i na rynkach i na inwestycje). Według analityków i komentatorów, Trumpowi bardzo zależy, żeby przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się jesienią przyszłego roku, pokazać siłę gospodarki.

Wojna handlowa Donalda Trumpa i naciski na Fed

Sytuacja nieco zmieniła się na początku sierpnia, kiedy prezydent Donald Trump niespodziewanie zapowiedział nowe cła na towary z Chin. To wzbudziło obawy, że wojna handlowa uderzy w światową gospodarkę, także USA. Największe banki zaczęły szacować prawdopodobieństwo wystąpienia globalnej recesji, nie jest ono przeważające, ale zauważalne, co też pokazuje obawy. Według JPMorgan Chase to ryzyko w ciągu najbliższych miesięcy wynosi 40 proc., Bank of America uważa, że będzie to 30 proc., a Goldman Sachs sądzi, że wojna handlowa podnosi ryzyko wystąpienia recesji w USA.

Do tego dochodzą nie zawsze zachwycające dane z wielu gospodarek, szczególnie w Europie. Niemcy stoją na granicy recesji, spada PKB w Wielkiej Brytanii, która dopiero czeka na efekty brexitu.

Obawy o nadchodzące globalne spowolnienie krążą od dłuższego czasu. Banki centralne zaczynają wprowadzać luźniejszą politykę monetarną, co oznacza, m.in. obniżki stóp procentowych. Niedawno zrobił do amerykański Fed - pierwszy raz od 2008 roku, czyli od czasu ostatniego kryzysu finansowego. Skala obniżki - o 25 punktów procentowych - nie zadowoliła jednak prezydenta Donalda Trumpa. Niemal codziennie udziela się on na Twitterze, podkreślając siłę gospodarki USA i krytykując politykę niezależnego banku centralnego.

"Gospodarka [USA - red.] jest silna i ma się dobrze, podczas gdy reszta świata nie radzi sobie najlepiej. Pomimo fake newsów mediów, które łączą się w tym ze swoim partnerem, Partią Demokratyczną, wyrabiają nadgodziny, by przekonać ludzi, że jesteśmy, albo wkrótce wpadniemy w recesję" - napisał w piątek 23 sierpnia Trump.

Uderzał też w Fed, twierdząc, że nie pomaga on gospodarce. Jako przykład podał aukcję obligacji skarbowych Niemiec. Kilka dni temu Berlin sprzedał 30-letnie papiery z ujemną rentownością i zerowym kuponem (czyli bez oprocentowania) - po raz pierwszy w historii.

Inwestorzy chętnie kupują obligacje skarbowe, nawet jeśli muszą do nich w tym momencie dopłacić. Ale niemiecka aukcja wcale nie wyszła tak dobrze, jak wydaje się Donaldowi Trumpowi. Niemcy chcieli sprzedać obligacje za 2 mld euro, ale chętni znaleźli się na mniej niż połowę tej kwoty - na 869 mln.

Więcej o:
Komentarze (25)
Amerykanie coraz częściej pytają w internecie o recesję. Donald Trump mocno naciska na Fed
Zaloguj się
 • deco.derr

  Oceniono 7 razy 5

  Swiat nie ma pomyslu na recesje. Zasypywanie dziur setkami milardow dolarow i innego smiecia bylo dobre 15 lat temu, ale to narzedzie dzis dziala juz bardzo slabo. A nowych brak.

 • normalny1977

  Oceniono 9 razy 3

  Tramp to ignorant polityczny, i stan umysłu, ale na gospodarce się zna i dobrze wie, że FED ma obiżyć stopy przed spodziewaną recesją, a nie w czasie jej trwania. PMI-e pospadały. Wzrost w dół ciąć stopy a nie czekać aż się szambo rozleje. I tak się rozleje ale mniej.

 • ja5569

  Oceniono 6 razy 2

  Recesje sa nieodlaczna czescia cykli ekonomicznych w gospodarce wolnorynkowej.

 • slowiczek_poznanski

  Oceniono 7 razy 1

  - "Wiekszosc tego kraju jest biedna a nawet bardzo biedna." - jak twierdzi cwok.
  Ale on mieszka w najbogatszym miasteczku USA, gdzie nie ma supermarketu jest tylko Rodeo Drive Grocery albo Jupiter Dollar Store in Palm Beach. Not in his NJ shithole!
  Z Princeton NJ gdzie jest nr. 1 uniwersytet swiata do Trenton jest 15 min. jazdy i rzeczywiscie mozna zobaczyc 100-tnie pokrzywione domy - ale co jedno ma wspolnego z drugim.
  Gdzie ty widzisz ta wiekszosc kraju bardzo biedna, gdzie posiadanie ubezpieczenia jest luksusem!
  Ile ty tego kraju widziales?
  Co ty tu wciskasz putinowski bullshit!
  What a goddamn motherfucker, fucking piece of shit!
  Nie wiem o jakim kraju on tu pier... !
  Cwok nie jest w stanie poprawnie napisac ani po polsku, po angielski - it's a fucking joke!

  A jak naprawde wyglada zycie w USA i czy rzeczywiscie cale 330 milionow boi sie recesji.
  Dla niewykwalifikowanych recesja jest ustawiczna.
  Kraj jest wypchany pieniedzmy; bezrobocie-zero, wzrost plac, retail sale jumped sky high
  Sa obszary "tradycyjnie" biedne i zadne biliony federalne tego nie zmienily.
  Pamietam NYC za kadencji Ed Koch potem Dinkins wreszcie Giuliani.
  Koch i Dinkns zamienili miasto w "syf" blisko 3 tys. morderstw rocznie.
  Giuliani w dwie kadencje zamienil NYC w jedna z najbezpiecznieszych metropolii na swiecie, miliony turystow dziennie, centrum kultury swiatowej.
  Wszystko zalezy od gubernatora, mayor (burmistrz).

  get the fuck out of my country cwok, you commie bastard!
  get off my payroll!

  Miasta upadaja, miasta kwitna.

 • www.chinskibiznes.com

  Oceniono 4 razy 0

  coraz częściej

 • leonleonidas

  Oceniono 4 razy 0

  NWO puka do drzwi. Hiperinflacja, powszechne zubożenie, sowietyzacja. Cały asset w ręce banków centralnych (które są w rękach Eskimosów).

 • charlie11

  Oceniono 6 razy 0

  Nie Amerykanie ale media. Probuja stworzyc dokladnie taka sama sytuacje jak w 1991 gdy Bush Senior startowal przeciwko Clintonowi

 • soldadura104

  Oceniono 5 razy -1

  USA w 1940 r pożyczyły kasę Angli a jak trzeba było spłacać przestały drukować dolary i Anglia musiała Ameryce oddać koolonie. Jak USA pożyczy kasę Danni to może ją kupić Grenladię za długi.

 • mark6

  Oceniono 17 razy -1

  Gdyby dolar nie był waluta światowa to USA już dawno byłyby bankrutem.
  Dlatego amerykańscy gangsterzy zdolni są do wywołania kolejnej wojny po to tylko aby tej sytuacji nie zmieniać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX