Najgorsza sesja na Wall Street w tym roku, WIG20 mocno w dół, złoty traci, frank w górę. Rynki boją się recesji

W środę światowe giełdy zaliczyły głęboką przecenę. Spadki widać było nie tylko na rynkach akcji. Silnie traciła ropa, osłabiał się za to złoty. Frank szwajcarski tym razem wyraźnie przebił poziom 4 zł.

Ulga na rynkach trwała bardzo krótko. Po wzrostowej wtorkowej sesji w środę notowania giełdowe zaliczyły potężną przecenę.

Notowania WIG20 na dużym minusie

Giełdy w Europie straciły nawet po ponad 2 proc. - niemiecki DAX spadł o 2,19 proc., francuski CAC40 o 2,08 proc. WIG20 był jednym z najgorzej radzących sobie głównych indeksów europejskich - zaliczył spadek o 2,89 proc. Jest najniżej od lutego 2017 roku.

Notowania WIG20.Notowania WIG20. Źródło: investing.com

W indeksie zbierającym największe spółki na warszawskiej giełdzie sesję w środę na plusie zakończyła tylko jedna - Play, który zyskał 1,43 proc. Reszta traciła, w tym JSW znów najmocniej - ponad 7,63 proc.

Wall Street najgorzej w tym roku

Silne spadki zanotowała też giełda w Nowym Jorku. Główne amerykańskie indeksy straciły po około 3 proc. - dokładnie Dow Jones 3,05 proc. - dla tego indeksu była to najgorsza sesja w tym roku, S&P 500 2,93 proc., a Nasdaq 3,02 proc. To była najgorsza sesje na Wall Street w tym roku.

Przecenie na rynkach akcji towarzyszyły kilkuprocentowe spadki cen ropy oraz ruchy na rynku walutowym. Polski złoty się osłabiał, w tym do franka, którego kurs rósł dalej w czwartek i rano przed 10:00 był na poziomie 4,03-4,04 zł.

Notowania franka szwajcarskiego wobec złotego.Notowania franka szwajcarskiego wobec złotego. Źródło: stooq.pl

Złoty osłabia się także do innych głównych walut. Za euro w czwartek rano trzeba płacić 4,38 zł, za dolara 3,93 zł, a za funta 4,75 zł.

Strach przed recesją

Skąd te spadki? Wśród inwestorów zapanował strach przed recesją. Przesuwają pieniądze do tak zwanych bezpiecznych przystani - na rynek złota, niektórych walut, w tym franka szwajcarskiego, czy obligacji skarbowych USA. Rentowności amerykańskich obligacji długoterminowych spadły do historycznie niskich poziomów (rentowność to stopa zwrotu z inwestycji w obligacje, spada one. kiedy cena papierów rośnie, czyli wtedy, kiedy zwiększa się popyt na nie). Rentowność 30-letnich obligacji jest najniższa w historii. Rentowność obligacji 10-letnich jest poniżej rentowności 2-letnich. Ta tak zwana inwersja krzywej dochodowości ostatni raz miała miejsce w 2007 roku, tuż przed światowym kryzysem finansowym i recesją.

Nie pomagały niezbyt dobre dane z największych gospodarek - w Chiny i Niemcy zaczyna uderzać wojna handlowa Waszyngtonu z Pekinem. Największa gospodarka UE skurczyła się w drugim kwartale (w ujęciu kwartalnym). Wprawdzie administracja Donalda Trumpa złagodziła przekaz dotyczący nowych ceł na towary z Chin -  w poniedziałek Amerykanie podali, że część z nich ma wejść w życie z kilkumiesięcznym opóźnieniem, a na niektóre cła nie zostaną nałożone - ale to nie wystarczyło, by utrzymać optymizm na dłużej niż jeden dzień. Rosną naciski na banki centralne, w tym Fed, by łagodziły politykę monetarną i obniżały stopy procentowe.

Co się dzieje na rynkach i jak może skończyć się "strategia szaleńca" w wojnie handlowej? Tłumaczy analityk Piotr Kuczyński:

Zobacz wideo
Więcej o: