Ceny mieszkań. Prezes Dom Development: Niedobór gruntów może spowodować jeszcze większy wzrost

Dom Development ocenia, że rynek mieszkaniowy jest w bardzo dobrej sytuacji i daje deweloperom możliwość osiągania satysfakcjonujących marż. Trudności skupiają się głównie po stronie podażowej, ze względu na wysokie ceny gruntów i powolny proces administracyjny - najtrudniej jest w Warszawie - poinformował prezes Jarosław Szanajca.

Według prezesa Dom Development sytuacja rynkowa jest bardzo dobra, a ceny w ostatnich kwartałach rosły, ale drugi kwartał przyniósł wyhamowanie tego trendu. - To dobre zjawisko, bo wzrosty cen, zwłaszcza w I kwartale 2019, były bardzo mocne i kontynuacja tego z punktu widzenia reguł rynkowych byłaby niepokojąca" - powiedział Szanajca.

Przypomniał, że w pierwszej połowie roku sprzedaż największych deweloperów "nieco spadła w stosunku do 2018, nie mówiąc o 2017". "Ale najważniejsze jest dla nas, że cały czas jest bardzo silny popyt. Rynek się do tych cen przyzwyczaił".

Zgodnie z jego słowami, popyt w I półroczu był nadal wspierany przez wzrost płac, niskie bezrobocie i niskie stopy procentowe, a dostępność kredytów hipotecznych była wystarczająca.

Niedobór gruntów może spowodować, że ceny mieszkań będą rosnąć

"Ustabilizowały się koszty budowy. To pozwala mówić, że rynek da szansę uzyskiwać satysfakcjonujące marże bez konieczności podniesienia cen lub ściskania marży. My jako branża traktujemy to jako rynek zdrowy" - kontynuował prezes.

Według Szanajcy, występuje natomiast "problem podażowy". Ma on polegać na tym, że "są bardzo wysokie - nierealnie - ceny gruntów i problemy legislacyjne. W niektórych ośrodkach, zwłaszcza Warszawie, podaż jest pod presją. Nieco lepiej wygląda to we Wrocławiu i Trójmieście (z tych miast, które nas dotyczą), ale też nie jest to sytuacja łatwa. (...) Niedobór oferty na rynku może spowodować jeszcze większe wzrosty cen, zwłaszcza w Warszawie" - ocenił Szanajca.

Oferta Dom Development liczyła 3 166 lokali na koniec półrocza i była o 13 proc. wyższa r/r i najwyższa od dwóch lat. Natomiast bank ziemi, w gruntach kupionych i kontrolowanych, obejmował 12 021 lokali na koniec czerwca, czyli był o 17 proc. większy r/r. W budowie na koniec czerwca spółka miała 5 372 mieszkań, z czego 60proc. było realizowane w ramach własnego generalnego wykonawstwa.

Dom Development - jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce - jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2006 roku. W 2018 r. sprzedał 3,6 tys. mieszkań.