NASA podejrzewa pierwsze przestępstwo w kosmosie. W tle małżeński spór o pieniądze

Amerykańska Agencja Kosmiczna prowadzi dochodzenie w związku z podejrzeniem o popełnienie przestępstwa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronautka Anne McClain miała bez zgody swojej żony zalogować się na jej koncie bankowym. Powód wydaje się błahy, ale może to być pierwsze przestępstwo popełnione w przestrzeni kosmicznej.

Jak podał serwis Space.com, astronautka Anne McClain i Summer Worden, była pracowniczka wywiadu sił powietrznych USA, są w separacji od zeszłego roku. Nie byłoby to interesującym dla NASA tematem, gdyby nie zamieszanie, które wytworzyło się wokół dawnego konta małżeńskiego kobiet. Summer Worden skontaktowała się ze swoim bankiem, prosząc o wykaz komputerów, z których następowały logowania do systemu elektronicznej bankowości. Jak doniosła Worden, jeden z nich był komputerem NASA wykorzystywanym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Astronautka nie kryje rozgoryczenia. Na Twitterze napisała, że żałuje, iż sprawa przedostała się do mediów, a ze szczegółowym komentarzem postanowiła wstrzymać się do momentu, gdy zakończy się oficjalne dochodzenie.

Pierwsze przestępstwo w kosmosie

Astronautka przyznała, że logowała się na koncie używanym przez kobiety przed separacją w celu sprawdzenia aktualnej sytuacji wspólnych jeszcze finansów. Dodatkowo tłumaczyła się względami związanymi z utrzymaniem syna Worden, którego przed separacją kobiety wspólnie wychowywały.
Worden nie przyjęła tych wyjaśnień i złożyła skargę do Federalnej Komisji Handlowej oraz do inspektoratu NASA. Oskarżyła astronautkę o przywłaszczenie danych finansowych oraz kradzież tożsamości.

>>> Interesuje cię kosmos? Sprawdź, co specjalista mówi o przyszłości Księżyca i Marsa.

Zobacz wideo

McClain będzie odpowiadać na zarzuty zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych ze względu na kraj, z którego się wywodzi - tak mówią przepisy obowiązujące na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jeżeli przed sądem zostanie udowodniona wina astronautki, będzie to pierwsze przestępstwo popełnione w kosmosie.

Więcej o: