Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Włodzimierz Hereźniak: Czeka nas spowolnienie gospodarki

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Włodzimierz Hereźniak uważa, że czeka nas spowolnienie gospodarki. "Uważam, że w branży surowcowej to nieuniknione. Naszą rolą jest się przygotować i reagować odpowiednio wcześnie" - mówił w rozmowie z portalem wnp.pl.
Zobacz wideo

Włodzimierz Hereźniak przypomniał, że Jastrzębska Spółka Węglowa ma zaplecze w postaci funduszu stabilizacyjnego, z którego może skorzystać, gdy nadejdą czasy dekoniunktury. Prezes JSW podkreślił jednak, że ma nadzieję, że przez długi czas kierowana przez niego spółka nie będzie musiała korzystać z tego koła ratunkowego.

Włodzimierz Hereźniak: Strategicznym projektem dla JSW jest budowa kopalni Bzie-Dębina

W rozmowie z portalem wnp.pl Włodzimierz Hereźniak mówił o priorytetowych zadaniach i przyszłych projektach istotnych dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zauważył, że JSW ma przemyślaną strategię rozwoju na kolejnych 11 lat i że została ona "ukierunkowana na długoterminowy, stabilny i zrównoważony rozwój". Hereziak wskazał, że jednym z najważniejszych projektów dla JSW jest obecnie budowa kopalni Bzie-Dębina, która ma dla spółki strategiczne znaczenie. 

Co ważne, szacowane zasoby operatywne w tych złożach wynoszą 185,2 mln ton, przy czym węgiel typu 35 stanowi około 95 proc. zasobów - powiedział Włodzimierz Hereźniak.

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej podkreślił także, że przedsiębiorstwo inwestuje w innowacje. Jeszcze w tym roku do kopalni Budryk ma trafić nowoczesny kombajn przodkowy Bolter Miner, a spółka inwestuje także w modernizację baterii koksowniczej nr 4 w koksowni Przyjaźń oraz budowę bloku energetycznego w koksowni Radlin. Hereźniak nie wykluczył także, że JSW zaangażuje się w produkcję wodoru oraz włókien węglowych.

Więcej o: