Juan najtańszy od 11 lat. Po złamaniu psychologicznej bariery Chiny dalej osłabiają swoją walutę

Po tym jak na początku sierpnia pękła psychologiczna bariera 7 juanów za dolara amerykańskiego, Chiny dalej pozwalają na osłabienie swojej waluty. W środę za dolara trzeba już zapłacić 7,16 juanów. Powodem jest wzrost napięć handlowych w relacjach z USA oraz coraz słabsze odczyty z chińskiej gospodarki.
Zobacz wideo

Juan jest najtańszy od 2008 r. Warto natomiast pamiętać, że kurs chińskiej waluty jest regulowany w specyficzny sposób - nie jest wprawdzie ustalany na sztywno, ale też nie jest płynny, jak kurs większości głównych walut. Dużą kontrolę nad juanem ma chiński bank centralny, który ustala dzienny kurs referencyjny, od którego notowania mogą się wahać o 2 proc. w obie strony. Jeśli wahania przekraczają ten poziom, Ludowy Bank Chin może m.in. przeprowadzać interwencje walutowe (na przykład skupuje lub sprzedaje juana - chińskie rezerwy walutowe wynoszą ok. 3 biliony dolarów).

.. stooq.pl

To, że juan się osłabia, jest więc w dużej mierze efektem "przyzwolenia" ze strony Chin. Tańsza waluta to częściowa ulga dla eksporterów, których konkurencyjność spadnie po wprowadzeniu przez USA nowych ceł. Osłabianie juana sprawiło, że amerykańska administracja nazwała Pekin "walutowym manipulatorem". 

Wojna na cła

Na początku sierpnia prezydent USA niespodziewanie zapowiedział, że od 1 września nałoży dodatkowe 10 proc. cła na niektóre towary z Chin o wartości 300 miliardów dolarów. Potem wprowadzenie części ceł przesunął na grudzień br., a w ostatni piątek zapowiedział z kolei podwyżkę stawek ceł.

Czytaj więcej: Za Donaldem Trumpem coraz trudniej nadążyć. Co dzień, to nowa informacja ws. wojny handlowej

Chiny zapowiedziały z kolei nowe cła m.in. na importowane z USA samochody, ropę, mięso i zboża - łącznie na towary o wartości 75 mld dolarów. 

Donald Trump poinformował dziennikarzy podczas weekendowego szczytu G7, że Chińczycy poprosili o wznowienie negocjacji handlowych. "Rozumieją, jak działa życie. Wkrótce zaczniemy negocjować i zobaczymy, co się stanie, ale myślę, że zawrzemy umowę” - powiedział Trump.

Na ile Chiny pozwolą osłabiać się juanowi?

Eksperci walutowi cytowani przez CNBC, kolejny kluczowy poziom kursu chińskiej waluty wskazują na 7,20-7,25 juanów za dolara. Przewidują, że Pekin nie pozwoli sobie na znaczące osłabianie juana. To mogłoby poskutkować odpływem kapitału z Chin.

Więcej o:
Komentarze (24)
Juan najtańszy od 11 lat. Po złamaniu psychologicznej bariery Chiny dalej osłabiają swoją walutę
Zaloguj się
 • komercyjny02

  Oceniono 15 razy 9

  Banknoty z wizerunkiem masowego mordercy (być może największego w historii).
  Oczywiście, nawet nie próbujcie czegoś takiego powiedzieć w Chinach Ludowych.

 • junk92508

  Oceniono 10 razy 2

  No to jeszcze zaczną wyprzedawać obligacje USA i zobaczymy kiedy Trumpek pęknie...

 • adamjh

  Oceniono 1 raz 1

  Donald Trump poinformował dziennikarzy podczas weekendowego szczytu G7, że Chińczycy poprosili o wznowienie negocjacji handlowych. "Rozumieją, jak działa życie. Wkrótce zaczniemy negocjować i zobaczymy, co się stanie, ale myślę, że zawrzemy umowę” - Po czym strona Chinska tego nie potwierdzila a sekretarz skarbu USA pytany przez dzienikarzy czy rzeczywiscie chinczycy dzwonili do Trumpa, lawirowal ze sa jakies kontakty. Trump coraz wyrazniej traci kontakt z rzeczywistoscia. Szkoda ze po drogiej stronie jest Biden ktory tez niedlugo zacznie wykazywac oznaki demencji starczej. Tak czy inaczej USA jest wylaczone z rzeczywistej swiatowej polityki na pare lat. Chinczycy i Putin zajama to miejsce jesli Unia Europejska nie zacznie bardziej udzielac sie na scenie swiatowej.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 4 razy 0

  Chinskich neo-maoistow w koncu ktos wybatozyl. Za piramidalne chinskie wieloletnie zlodziejstwo wlasnosci intelektualnej przyjdzie im zaplacic.

 • berek-oberek

  Oceniono 8 razy 0

  Tymczasem w Polsce Euro zbliża się do poziomu 4.5

 • jami100

  Oceniono 1 raz -1

  Chińczycy sobie poradzą. Wychodzili z gorszych tarapatów. Perspektywicznie Amerykanie stracą, z powodu straty zaufania.

 • jugger

  Oceniono 1 raz -1

  Mam pytanie. Jaki banknot jest za tym chińczykiem, taki niebieski ?

 • starszy-65

  Oceniono 7 razy -1

  Manipulatorem?, a czego się spodziewała głupia amerykańska administracja?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX