W 2021 roku Polska będzie mogła dostarczyć Ukrainie 6 mld m3 gazu rocznie

Taką deklarację złożył minister w kancelarii premiera Piotr Naimski. W Warszawie przedstawiciele Polski, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy podpisali porozumienie o współpracy na rzecz wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego.

Piotr Naimski, który jest pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, podkreślił, że chodzi o zróżnicowanie dostaw gazu dla Ukrainy, uzależnionej od pod tym względem od Rosji.

Ta możliwość otworzy się w momencie, gdy w Polsce rozbudujemy terminal w Świnoujściu i zbudujemy Baltic Pipe, czyli połączenie Polski z Norwegią pod morzem - powiedział sekretarz stanu w KPRM. Jak dodał, potrzebna jest też rozbudowa systemu przesyłowego w naszym kraju. 

Minister Piotr Naimski wyjaśnił, że dzisiaj Polska może przesyłać na Ukrainę około 1,5 miliarda metrów sześciennych gazu. Jak dodał, za 2 lata o 50 procent zostanie zwiększona moc gazoportu w Świnoujściu - do 7,5 miliarda metrów sześciennych. "Te zwiększone możliwości pozwolą na przyjęcie dostaw LNG ze Stanów Zjednoczonych, o ile zostaną one zakupione przez stronę ukraińską, bądź jeśli Ukraina kupi ten gaz od polskiego PGNiG" - powiedział Piotr Naimski. 

>>> "Samochód tankuje się wodorem w ciągu 2,5 minuty. Może przejechać 600 km, a Polska ma tego gazu pod dostatkiem". Zobacz nasz materiał wideo:

Zobacz wideo

Czytaj więcej: Po węglu przyszedł czas na uderzenie w gaz. Będą kłopoty z inwestycjami?

Rick Perry: Polska naturalnym centrum obrotu gazem ziemnym

Amerykański sekretarz energii Rick Perry powiedział, że USA pomaga Polsce zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu i zabezpieczyć dostawy tego surowca. "I wspieramy polskie aspiracje, by Polska stała się krajem - naturalnym centrum obrotu gazem ziemnym, krajem, który eksportuje LNG do swoich sąsiadów" - zaznaczył. 

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej Ukrainy Oleksandr Daniluk zwrócił uwagę, że zależność od Rosji ma nie tylko gospodarcze, ale i polityczne konsekwencje. Jedyna droga to różnicowanie dostaw. "Dlatego następnym krokiem jest możliwość dostępu do LNG - pochodzącego z innych krajów, ale przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych" - uzupełnił. 

W I połowie 2019 roku PGNiG sprzedał na rynek ukraiński 306 mln m3 gazu ziemnego. Całkowity eksport PGNiG na rynek ukraiński od lipca 2016 r. wyniósł 1,86 mld m3. 

Więcej o: