Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Kogo dotyczy obowiązek spisowy?

Główny Urząd Statystyczny w 2021 roku przeprowadzi Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jakie dane trzeba udostępnić oraz kogo dotyczy obowiązek spisowy?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zostanie przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnego formularza dostępnego na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Metoda zakłada, że osoby biorące udział w spisie same przekażą wymagane informacje. Osoby, które nie będą mogły podać swoich danych za pośrednictwem aplikacji, zostaną spisane za pomocą wywiadu telefonicznego wspieranego programem komputerowym (CATI) lub wywiadu bezpośredniego.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Kogo obejmuje obowiązek spisowy?

Obowiązkowo Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 będzie obejmował osoby fizycznie, które stale lub czasowo zamieszkują na terenie Polski i osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania. Dodatkowo spis obejmie budynki, mieszkania, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne pomieszczenia. Spis będzie obowiązkowy. Odmowa przekazania informacji może skutkować nałożeniem grzywny.

Zgodnie z ustawą spis ma odbyć się od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku. Wcześniej GUS przeprowadzi spisy próbne, które mają wykluczyć błędy techniczne, organizacyjne czy metodologiczne - odbędzie się on w dwóch gminach od 1 do 31 października 2019 roku. Drugi próbny spis zaplanowany jest w 16 gminach w dniach od 1 do 30 kwietnia 2020 roku.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jakie informacje trzeba przekazać?

Jak podaje "Forsal" spis w 2021 roku będzie sprawdzał charakterystykę demograficzną, aktywność ekonomiczną, poziom wykształcenia, niepełnosprawność, migracje wewnętrzne i zagraniczne, charakterystykę etniczno-kulturową, gospodarstwa domowe i rodziny oraz stan i charakterystykę zasobów mieszkaniowych.

 • Charakterystyka demograficzna osób: płeć, wiek, adres zamieszkania, stan cywilny, kraj urodzenia, kraj posiadanego obywatelstwa.
 • Aktywność ekonomiczna: status aktywności zawodowej, lokalizacja miejsca pracy, rodzaj działalności, zawód wykonywany, status zatrudnienia, wymiar czasu pracy, rodzaje pobieranych świadczeń, źródło utrzymania.
 • Niepełnosprawność: samoocena niepełnosprawności, stopień niepełnosprawności, orzeczenie o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy, schorzenia powodujące trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
 • Migracje wewnętrzne i zagraniczne: okres zamieszkania w obecnej miejscowości, miejsce poprzedniego zamieszkania, miejsce zamieszkania rok przed spisem, przebywanie kiedykolwiek za granicą (rok przyjazdu do Polski, miejsce zamieszkania za granicą - kraj), kraj przebywania i rok wyjazdu z Polski (dla osób przebywających czasowo za granicą).
 • Charakterystyka etniczno-kulturowa: narodowość, język, wyznanie.
 • Gospodarstwa domowe i rodziny: stopień pokrewieństwa ze współlokatorami, tytuł prawny gospodarstwa domowego.
 • Stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych: rodzaj pomieszczeń, stan zamieszkania, własność mieszkania, liczba osób w mieszkaniu, powierzchnia użytkowa mieszkania, liczba pokoi w mieszkaniu, wyposażenie mieszkania w urządzenia techniczno-sanitarne, tytuł prawny mieszkania, rodzaj budynku, w którym znajduje się mieszkanie, stan zamieszkania budynku, powierzchnia użytkowa mieszkań w budynku, własność budynku, liczba mieszkań w budynku, rok wybudowania budynku.
Więcej o:
Komentarze (147)
Obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Kogo dotyczy?
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 35 razy 25

  Komu i do czego jest potrzebna wiedza o tym, kiedy został wybudowany czyjś dom? Oraz dane o przebywaniu kiedykolwiek poza Polską?

 • kotka1910

  Oceniono 24 razy 24

  Wiedza o wyznaniu? Proszę przeczytać art. 53 ust. 7Konstytucji RP: "Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania".

 • c.t.k

  Oceniono 32 razy 22

  Jak narodowy, to narodowy, proponuję też dokładnie"spisać" klechy, bo oni zawsze byli z narodem.

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 18 razy 18

  Przypominam, że w Rzeczpospolitej Polskiej, państwie prawa, istnieje przepis mówiący, że władze nie mają prawa domagać się od obywatela informacji, która już znajdują się w posiadaniu administracji publicznej.

 • fruqo3

  Oceniono 21 razy 17

  To ja zapłacę grzywnę. Po czym zaskarżę pytanie mnie o wyznanie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. I ta imitacja państwa odda mi tą grzywnę wielokrotnie powiększoną.

 • jan.ma

  Oceniono 16 razy 16

  Co to za demokratyczny(?) kraj, w którym obowiązkowe będzie podanie boga, w którego wierzę, z kim sypiam, w ilu pokojach mieszkam, jaki jest mój stan zdrowia (to nawiasem mówiąc zakres tajemnicy lekarskiej) itp. To chyba jakaś pisowska inwigilacja.

 • vomiting_frog

  Oceniono 22 razy 16

  Po co komu dane dot aktywności ekonomicznej?
  A mieszkanka to z datą powstania spisujemy narodowi wybranemu pod 447?
  A pytanie o wyznanie na co?
  - kraj przebywania i rok wyjazdu z Polski (dla osób przebywających czasowo za granicą)
  a to polecam drogą wywiadu bezpośredniego.
  Zastanawiam się skąd wezmą telefony.
  Stopień pokrewieństwa ze współlokatorami, tytuł prawny gospodarstwa domowego.
  A to już jest spis związków partnerskich.
  Chcieliście bolszewii toją macie.

 • siwywaldi

  Oceniono 24 razy 16

  Cytat: "Po raz pierwszy w historii będzie to obowiązkowy spis GUS w Polsce. Odmowa przekazania informacji może skutkować nałożeniem grzywny."

  Głosujmy na PiS. Wtedy następnym etapem będzie OBOWIĄZKOWE wszczepienie każdemu czipa identyfikacyjnego. I wówczas Prezes nad Prezesami, jego zausznik Szef Policji Politycznej i jego zastępca Piczwąsik, osiagną błogostan szczęśliwości...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX