Mike Pence nie ogłosił zniesienia wiz dla Polaków. Musimy poczekać, choć nieoficjalne wieści są świetne

Mike Pence, amerykański wiceprezydent, do tej pory nie ogłosił zniesienia wiz dla Polaków. Kluczowy wskaźnik odrzuconych wniosków, który da Kongresowi zielone światło do zmiany statusu Polski, poznamy dopiero po 30 września. Nieoficjalne wieści są jednak dobre.

Mieliśmy podstawy przypuszczać, że podczas wizyty Mike'a Pence'a, wiceprezydenta USA w Polsce, oficjalnie zostanie poruszony temat wiz dla Polaków. Jesteśmy bowiem w gronie kilku europejskich narodów, których nie obejmuje program Visa Waiver. Oprócz nas o wizy muszą ubiegać się Turcy, Rumuni, Bułgarzy i Chorwaci oraz mieszkańcy Cypru. Pierwsi do obywateli Unii się nie zaliczają, a kolejni mają od nas krótszy staż we wspólnocie. 

Niestety - na decyzję wciąż musimy czekać. O naszym losie zdecyduje wskaźnik odrzuconych wniosków, który ostatecznie poznamy dopiero po 30 września. Powinniśmy być jednak dobrej myśli. "Polska jest naprawdę blisko" - mówiła w rozmowie z Next.gazeta.pl Karolina Orton, wicekonsul USA w Polsce. 

>>> Donald Trump ma wiadomość dla Polaków. Dotyczy odwołanej wizyty.

Zobacz wideo

Wizy do USA - nieoficjalne wiadomości są świetne

Kolejne doniesienia potwierdzają, że zmiana sytuacji jest jednak naprawdę blisko. Według nieoficjalnych ustaleń "Rzeczpospolitej" współczynnik odmów wjazdu do USA dla Polaków spadł poniżej 3 procent. To najświeższe obliczenia, ale Amerykanie najprawdopodobniej wstrzymają się z ogłoszeniem jakichkolwiek decyzji do końca września, do zakończenia zliczania procesu zliczania ilości odmów.

Możliwe też, że dobrą wiadomość przekaże Polakom Donald Trump. Amerykański prezydent miał pojawić się w Polsce w ostatni weekend w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. W ostatniej chwili jego wizyta została odwołana w związku z huraganem Dorian, który nawiedził Stany Zjednoczone.

Przedstawiciele Donalda Trumpa zapewniają jednak, że prezydent wciąż chce Polskę odwiedzić, być może jeszcze w tym roku. Nie wykluczył tego również wiceprezydent Mike Pence.

Czytaj też: Wszyscy patrzą na 'Bestię', ale za nią jadą jeszcze ciekawsze samochody. Tajemnice obstawy najważniejszych gości z USA

Warto pamiętać o tym, że decyzję o włączeniu nas do programu bezwizowego wydać musi Kongres. Do tego czasu, przy aplikowaniu o wizę niezbędne jest przedstawienie konkretnych i wiarygodnych planów podróży do USA. Odmowy są udzielane, jeśli podczas rozmowy pojawi się wątpliwość, że aplikujący zamierza wykorzystać wizy w innym celu niż deklarowany. Szans na wjazd nie mają też osoby z przeszłością kryminalną albo zarejestrowane wcześniej z powodu naruszenia przepisów wizowych.

Więcej o:
Komentarze (173)
Mike Pence nie ogłosił zniesienia wiz dla Polaków. Musimy poczekać, choć nieoficjalne wieści są świetne
Zaloguj się
 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 42 razy 28

  Ale nie zapomniał podziękować Dudzie za "jego oddanie sprawie wzmocnienia rządów prawa". Ten człowiek to kompletny bałwan nie mający pojęcia o sytuacji w Polsce i Europie, albo zwyczajnie oszalał. Wstyd!!!

 • siwywaldi

  Oceniono 28 razy 16

  Mike Pence wali "deklarację o praworządności", a w tym samym czasie holenderski minister bezlitośnie chłoszcze Ziobrę, zapowiadając sankcje wobec Polski. Rzecz jasna TVPto pierwsze będzie puszczać na okrągło, a drugi przemilczy.
  A ja podejrzewam, że do czasów "wizyty" w Polsce Mick Pence po prostu NIE ODRÓŻNIAŁ Poland od Holland. I stąd ta "deklaracja o praworządności". Po prostu się chłopinie pomyliło... :-9

 • kopernik_byl_akobieta

  Oceniono 21 razy 15

  Przestancie już bez końca bredzić i jęczeć o tych wizach. Mało wam upokorzenia ????

 • hrkukus

  Oceniono 14 razy 10

  Znaczenie ma jedynie wskaźnik. Duda, Pence, Trump, Morawiecki pełnią tylko rolę słupa ogłoszeniowego. Słupa niepowalającego ani intelektem, ani urodą, że o prawdomówności nie wspomnę.
  A obywatele USA powinni się starać o wizy do Polski na zasadzie wzajemności.

 • Ka Mf

  Oceniono 17 razy 9

  Niech ktoś wytłumaczy korzysci wyjechania do pracy do Stanów. No chyba, że ktoś jest już konkretny specjalista. Turystycznie jestem za, a dziś wizę dostaje się bardzo łatwo.

 • l1962

  Oceniono 7 razy 7

  Można smialo stawiac, ze znacznie więcej niż 3% Polakow nie przejdzie nawet bramki Immigration w USA i będzie natychmiast zawracana. Rozmowa w Konsulacie była przynajmniej odsianiem tych 3%. Sa tacy co nigdy wizy by nie dostali ale przez jej zniesienie wydadzą na bilet 2 tys złotych i zrobia sobie wycieczke np. na JFK gdzie doznają upokorzenia i zostaną odesłani do Polski.
  Takie sytuacje będą na masowa skale i dopiero wtedy zacznie się placz...Bo stracic 600zl na wize a stracic 2 tys plus przesiedzieć w areszcie deportacyjnym w pomarańczowym kombinezonie czasami kilka dni to będzie dopiero dramat....

 • naturelovers

  Oceniono 13 razy 7

  Czemu wszyscy się tak jarają tym ruchem bezwizowym do USA? Rozmiałem to we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, do pewnego stopnia w dwutysięcznych, ale teraz? Jakie to ma znaczenie?! Chcesz jechać? Kupujesz wizę. Nie chcesz? Nie kupujesz. USA na tle UE nie wygląda już jak Eldorado, o wyjeździe do którego wszyscy marzą. W UE od 15 lat można pracować legalnie, zarabiać lepiej niż w USA, a i do Polski znacznie bliżej. A turyści te $160 na wizę odpękają. Czy ktoś mi wytłumaczy, dlaczego stosunek Polaków (a może tylko władz) do amerykańskich wiz nie zmienił się przez ostatnie 30 lat, mimo drastycznych zmian sytuacji ekonomicznej w obu krajach?

 • frank1961

  Oceniono 11 razy 7

  a wsadzcie se te wizy...

 • xpeter1

  Oceniono 10 razy 6

  Upokarzające. Szkoda, że Polska nie stosuje wiz wobec Amerykanów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX