Mike Pence nie ogłosił zniesienia wiz dla Polaków. Musimy poczekać, choć nieoficjalne wieści są świetne

Mike Pence, amerykański wiceprezydent, do tej pory nie ogłosił zniesienia wiz dla Polaków. Kluczowy wskaźnik odrzuconych wniosków, który da Kongresowi zielone światło do zmiany statusu Polski, poznamy dopiero po 30 września. Nieoficjalne wieści są jednak dobre.

Mieliśmy podstawy przypuszczać, że podczas wizyty Mike'a Pence'a, wiceprezydenta USA w Polsce, oficjalnie zostanie poruszony temat wiz dla Polaków. Jesteśmy bowiem w gronie kilku europejskich narodów, których nie obejmuje program Visa Waiver. Oprócz nas o wizy muszą ubiegać się Turcy, Rumuni, Bułgarzy i Chorwaci oraz mieszkańcy Cypru. Pierwsi do obywateli Unii się nie zaliczają, a kolejni mają od nas krótszy staż we wspólnocie. 

Niestety - na decyzję wciąż musimy czekać. O naszym losie zdecyduje wskaźnik odrzuconych wniosków, który ostatecznie poznamy dopiero po 30 września. Powinniśmy być jednak dobrej myśli. "Polska jest naprawdę blisko" - mówiła w rozmowie z Next.gazeta.pl Karolina Orton, wicekonsul USA w Polsce. 

>>> Donald Trump ma wiadomość dla Polaków. Dotyczy odwołanej wizyty.

Zobacz wideo

Wizy do USA - nieoficjalne wiadomości są świetne

Kolejne doniesienia potwierdzają, że zmiana sytuacji jest jednak naprawdę blisko. Według nieoficjalnych ustaleń "Rzeczpospolitej" współczynnik odmów wjazdu do USA dla Polaków spadł poniżej 3 procent. To najświeższe obliczenia, ale Amerykanie najprawdopodobniej wstrzymają się z ogłoszeniem jakichkolwiek decyzji do końca września, do zakończenia zliczania procesu zliczania ilości odmów.

Możliwe też, że dobrą wiadomość przekaże Polakom Donald Trump. Amerykański prezydent miał pojawić się w Polsce w ostatni weekend w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. W ostatniej chwili jego wizyta została odwołana w związku z huraganem Dorian, który nawiedził Stany Zjednoczone.

Przedstawiciele Donalda Trumpa zapewniają jednak, że prezydent wciąż chce Polskę odwiedzić, być może jeszcze w tym roku. Nie wykluczył tego również wiceprezydent Mike Pence.

Czytaj też: Wszyscy patrzą na 'Bestię', ale za nią jadą jeszcze ciekawsze samochody. Tajemnice obstawy najważniejszych gości z USA

Warto pamiętać o tym, że decyzję o włączeniu nas do programu bezwizowego wydać musi Kongres. Do tego czasu, przy aplikowaniu o wizę niezbędne jest przedstawienie konkretnych i wiarygodnych planów podróży do USA. Odmowy są udzielane, jeśli podczas rozmowy pojawi się wątpliwość, że aplikujący zamierza wykorzystać wizy w innym celu niż deklarowany. Szans na wjazd nie mają też osoby z przeszłością kryminalną albo zarejestrowane wcześniej z powodu naruszenia przepisów wizowych.

Więcej o: