Forum Ekonomiczne w Krynicy. Mateusz Morawiecki otrzyma tytuł Człowieka Roku?

- Mało prawdopodobne, by przegrał to głosowanie - mówi o Mateuszu Morawieckim anonimowy informator Onetu. Z doniesień portalu wynika, że premier Polski jest na krótkiej liście kandydatów do tytułu Człowieka Roku, przyznawanego podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, a jego zwycięstwo jest niemal pewne.
Zobacz wideo

29. edycja Forum Ekonomicznego w Krynicy odbywa się w dniach 3-5 września. W czasie tego wydarzenia rozdane zostaną różne nagrody, spośród których najbardziej prestiżową jest "Człowiek Roku Forum Ekonomicznego". Gala wręczenia nagród odbędzie się 4 września (środa) o godzinie 20:30.

Krynica. Mateusz Morawiecki zostanie Człowiekiem Roku 2018? Może wygrać m.in. z Angelą Merkel

Choć do rozdania nagród na Forum Ekonomicznym zostało jeszcze trochę czasu, Onet.pl donosi, że jest niemal pewne, kto zostanie okrzyknięty Człowiekiem Roku 2018. Z informacji, jakie pozyskali dziennikarze, wynika, że to premier Polski Mateusz Morawiecki wyjedzie z Krynicy z laurem. O tym, kto wygra, zadecyduje Rada Programowa Forum Ekonomicznego, składająca się z 41 osób - polityków, dziennikarzy, biznesmenów i ludzi Kościoła. Wśród kandydatów do tytułu Człowieka Roku 2018, oprócz polskiego premiera, znaleźli się:

  • minister rozwoju Jerzy Kwieciński,
  • prezydent Krakowa Jacek Majchrowski,
  • rajdowiec Rafał Sonik,
  • były I prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz,
  • sekretarz stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański,
  • kanclerz Niemiec Angela Merkel,
  • prezydent Rumunii Klaus Iohannis,
  • prezydent Litwy Gitanas Nauseda,
  • prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński.

Kontrowersje wokół nagrody Człowieka Roku. Jej laureatem jest m.in. Jarosław Kaczyński

Jeżeli Rada Programowa Forum Ekonomicznego przyzna nagrodę Człowieka Roku Mateuszowi Morawieckiemu, decyzja ta z pewnością wywoła kontrowersje. Zresztą nie po raz pierwszy. Przypomnijmy, że w 2015 roku, na krótko przed wyborami parlamentarnymi, tytuł Człowieka Roku otrzymał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Decyzję tę ostro skomentował m.in. były premier Włodzimierz Cimoszewicz.

- Miałem wrażenie, że to zapowiedź zupełnie nowej konstrukcji naszego kraju, budowanej na fundamentach z wazeliny. To było coś kompromitującego, ogromna większość uczestników forum jest poruszona i zniesmaczona. Wykonam swoje zobowiązania, będę brał jeszcze udział w dyskusjach jutro, natomiast w następnych latach nie mam zamiaru tu przyjeżdżać - mówił Cimoszewicz, którego słowa cytowała "Gazeta Wyborcza".

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski w "Kropce nad i" zgodził się z opinią Cimoszewicza, a przyznanie nagrody Człowieka Roku Jarosławowi Kaczyńskiemu nazwał "koniunkturalizmem".

- Wiatry historii wieją. Część jurorów doszła do wniosku, że kto pierwszy daje, dwa razy daje. Nie sądzę, żeby był sens o tym dyskutować. (...) Koniunkturalizm - taki komentarz, nic więcej - mówił Kwaśniewski. 

Twórca Forum Ekonomicznego w Krynicy: "To zawsze była nagroda polityczna"

Zygmunt Berdychowski, który stworzył Forum Ekonomiczne, nie ukrywa, że nagroda Człowieka Roku ma charakter polityczny i nigdy nie było inaczej. W 2018 roku powiedział Onetowi:

- To nigdy nie była nagroda ekonomiczna. To zawsze była nagroda polityczna. To politycy na przestrzeni ostatnich lat najbardziej wpływali na naszą rzeczywistość. Natomiast my jako organizatorzy możemy wyłącznie zapewnić sprawny przebieg procesu głosowania. Rada Programowa, która podejmuje decyzję, to gremium liczące około 40 osób i składa się z przedstawicieli bardzo różnych środowisk. Są tam ludzie, którzy obecnie są bliżej rządzących, jak i ci, którzy są im zdecydowanie przeciwni.

Przypomnijmy, że nagrodę Człowieka Roku w ubiegłych latach otrzymali m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Aleksander Kwaśniewski, Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Donald Tusk, Jerzy Buzek, Bronisław Komorowski, Viktor Orban oraz Beata Szydło. 

Więcej o: