Urzędnikom opłaca się uszczelnianie VAT. Nawet ponad 10 tysięcy złotych premii na osobę

Rosną wpływy z podatku VAT. Zarówno na skutek większej aktywności gospodarczej jak i uszczelnienia systemu. Grupą zawodową, która z pewnością korzysta na zmianach są urzędnicy skarbówki. Niektórzy mogą liczyć bowiem na naprawdę pokaźne nagrody.

Pracownicy urzędów skarbowych z pewnością cieszą się ze skutków wojny, jaką wypowiedział mafiom VAT-owskim premier Mateusz Morawiecki. Mogą bowiem liczyć na sowite nagrody wypłacane m.in. za pomoc w zwalczaniu podatkowych nieprawidłowości.

Jak donosi "Fakt" w 2018 roku urzędnikom fiskusa wypłacono 385 mln zł nagród. Od stycznia do czerwca tego roku kwota ta wyniosła 57,2 mln zł. Wśród Izb Administracji Skarbowej największe powody do satysfakcji ma warszawska. Wypłacono w niej 76 mln zł nagród. W przeliczeniu na urzędnika daje to średnio 10,4 tys. zł. "Fakt" twierdzi też, że dyrektorowi tej izby przyznano premię w wysokości 52 tys. zł. 

Dane pochodzą z odpowiedzi na interpelację poselską.

NIK chwali rząd za VAT

Jak czytamy w komunikacie NIK w latach 2007-2018 skuteczność realizacji dochodów z podatku VAT kształtowała się w sposób istotnie zróżnicowany. Urzędnicy wyliczają, że w latach 2010-2011 nie udało się ograniczyć luki podatkowej w VAT narosłej w czasie światowego kryzysu finansowego.

Wzrost dochodów z VAT w 2011 r. był głównie rezultatem nie uszczelnienia systemu, a podwyższenia stawek podatkowych. W opublikowanym dokumencie urzędnicy zwracają uwagę na fakt, ze luka VAT w latach 2010-2015 osiągnęła poziom znacznie wyższy niż średnio w UE.

Czytaj też: Budżet bez deficytu, ale nadal z podniesionym VAT-em. Szanse na obniżkę w 2022 r.

Izba wylicza jednocześnie akty prawne, które ściągalność VAT miały poprawić. Wśród nich znajdują się przepisy uchwalone w roku 2011 i 2013 dotyczące odwrotnego obciążenia i solidarnej odpowiedzialności. 

Zdaniem NIK dopiero rozwiązania przyjęte w latach 2016–2018 uszczelniły system podatkowy. 

Niespełna tydzień temu na stanowisko szefa Najwyższej Izby Kontroli wybrany został Marian Banaś, dotychczasowy szef Ministerstwa Finansów. 

W zeszłym roku wpływy z VAT wzrosły o ok. 18 mld zł. 

Zobacz wideo
Więcej o: