Urzędnikom opłaca się uszczelnianie VAT. Nawet ponad 10 tysięcy złotych premii na osobę

Rosną wpływy z podatku VAT. Zarówno na skutek większej aktywności gospodarczej jak i uszczelnienia systemu. Grupą zawodową, która z pewnością korzysta na zmianach są urzędnicy skarbówki. Niektórzy mogą liczyć bowiem na naprawdę pokaźne nagrody.

Pracownicy urzędów skarbowych z pewnością cieszą się ze skutków wojny, jaką wypowiedział mafiom VAT-owskim premier Mateusz Morawiecki. Mogą bowiem liczyć na sowite nagrody wypłacane m.in. za pomoc w zwalczaniu podatkowych nieprawidłowości.

Jak donosi "Fakt" w 2018 roku urzędnikom fiskusa wypłacono 385 mln zł nagród. Od stycznia do czerwca tego roku kwota ta wyniosła 57,2 mln zł. Wśród Izb Administracji Skarbowej największe powody do satysfakcji ma warszawska. Wypłacono w niej 76 mln zł nagród. W przeliczeniu na urzędnika daje to średnio 10,4 tys. zł. "Fakt" twierdzi też, że dyrektorowi tej izby przyznano premię w wysokości 52 tys. zł. 

Dane pochodzą z odpowiedzi na interpelację poselską.

NIK chwali rząd za VAT

Jak czytamy w komunikacie NIK w latach 2007-2018 skuteczność realizacji dochodów z podatku VAT kształtowała się w sposób istotnie zróżnicowany. Urzędnicy wyliczają, że w latach 2010-2011 nie udało się ograniczyć luki podatkowej w VAT narosłej w czasie światowego kryzysu finansowego.

Wzrost dochodów z VAT w 2011 r. był głównie rezultatem nie uszczelnienia systemu, a podwyższenia stawek podatkowych. W opublikowanym dokumencie urzędnicy zwracają uwagę na fakt, ze luka VAT w latach 2010-2015 osiągnęła poziom znacznie wyższy niż średnio w UE.

Czytaj też: Budżet bez deficytu, ale nadal z podniesionym VAT-em. Szanse na obniżkę w 2022 r.

Izba wylicza jednocześnie akty prawne, które ściągalność VAT miały poprawić. Wśród nich znajdują się przepisy uchwalone w roku 2011 i 2013 dotyczące odwrotnego obciążenia i solidarnej odpowiedzialności. 

Zdaniem NIK dopiero rozwiązania przyjęte w latach 2016–2018 uszczelniły system podatkowy. 

Niespełna tydzień temu na stanowisko szefa Najwyższej Izby Kontroli wybrany został Marian Banaś, dotychczasowy szef Ministerstwa Finansów. 

W zeszłym roku wpływy z VAT wzrosły o ok. 18 mld zł. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (77)
Urzędnikom opłaca się uszczelnianie VAT. Nawet 10,4 tys. zł premii na osobę
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 19 razy 11

  Dwa lata temu rzuciłem fajki. Będę ścigany za mniejsze wpływy z VAT? Z góry deklaruję, że wpłacę na Caritas. Za czas jakiś.

 • wilenski11

  Oceniono 12 razy 10

  problem polega na tym, że tak jak za komuny państwo jest najgorszym wrogiem przedsiębiorców a teraz jak rządzą pisiorowi bolszewicy to jest to dodatkowo wróg klasowy ale czego spodziewać się po sekcie, w której mściwy karzeł nie przepracował uczciwie ani jednego dnia

 • tygrys102

  Oceniono 11 razy 9

  a ktoś policzył ilu niewinnych ludzi i rzetelnych firm uśmiercili ? moją firmę też...fałszywe dowody, zatajone inne ważne...firma zamordowana, a insp - bandzior skasował dziesiątki tysięcy

 • 11krzych

  Oceniono 15 razy 9

  Oczywiście kapelani w dupe yebani, zatrudnieni w KAS też premię dostaną?

 • zwyklaosoba

  Oceniono 13 razy 9

  To ja jestem odpowiedzialny za lukę VAT. Często kupuję produkty w promocjach albo przecenione przez co obniżam wpływy z VAT-u. Jak mnie dojna zmiana wkurzy jeszcze bardziej (a codziennie pokazuje, że to możliwe) to w ogóle zrezygnuję z produktów ze stawką 23%. I wtedy będę miał pełne przyzwoitości poczucie, że nie wspieram podłej zmiany.

 • alighator2x

  Oceniono 12 razy 8

  rosną wpływy z VAT przede wszystkim dlatego, że rosną ceny w sklepach. to cała tajemnica wzrostu. jakby inflacja nagle się zrobiła 1000%, to wpływy z VAT wzrosłyby kilkukrotnie. proste?

 • tenare

  Oceniono 9 razy 7

  Nagrody za fałszywe oskarżenia uczciwych podatników.

 • spokojswiety

  Oceniono 9 razy 5

  Urzędy Skarbowe powinny pomagać przedsiębiorcom i faktycznie ścigać bandytów i oszustów, którzy robią przekręty podatkowe. Niestety z tym pomaganiem ciągle jest bardzo słabo, ale może w końcu coś zacznie się dziać i na tym polu ...

 • aronia0

  Oceniono 5 razy 5

  Takich nagrod nie zobaczy zwykly inspektor skarbowy, ktorego wysyla sie do firmy, aby koniecznie COS znalazl. I nawet jak COS znajdzie, to moze skapnie mu z tej nagrody 1000 zl. Reszta idzie na nagrody dla dyrektorow, naczelnikow i moze wybranych kumpli w skarbowce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX