GDDKiA czeka fala pozwów? Wykonawcy polskich dróg buntują się. Powodem nagły skok kosztów

Skok cen materiałów budowlanych znacznie podwyższył koszty budowy dróg w Polsce. Wykonawcy domagają się dopłat, ale GDDKiA nie zamierza ustąpić. W związku z tym, jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", pierwsze firmy już złożyły pozwy do sądów przeciwko państwowej agencji.

W wyniku boomu inwestycyjnego na rynku budowlanym - w tym rynku mieszkaniowym - bardzo podrożały materiały budowlane. Większość firm, która podpisała umowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad nie spodziewała się aż takich różnic cenowych - od początku 2016 r. ceny betonu wzrosły o 44 proc., asfaltu aż o 76 proc., a oleju napędowego o 36 proc. W związku z tym wykonawcy zaczęli domagać się wyrównań od GDDKiA. 

>>> Jesteś kierowcą? Zastanawiasz się skąd ceny paliwa? Sprawdź.

Zobacz wideo

Jak twierdzi "DGP", pierwsze przedsiębiorstwa złożyły już w tej sprawie pozwy. Mowa o firmach Budimex i Mosty Łódź, które oczekują 35-milionowej dopłaty. Szef Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB) jest zdania, że w ich ślady pójdą też kolejne firmy. 

Sądzę, że dopiero możemy się spodziewać fali pozwów za straty na kontraktach podpisywanych w latach 2015-2017

- zauważył Jan Styliński z PZPB cytowany przez "DGP".

GDDKiA zmienia warunku przetargu

Ceny materiałów budowlanych rosną, a wykonawcy dostosowują swoje oferty, które znacząco przekraczają kwoty, jakie chce wydać GDDKiA. Państwowa agencja radzi sobie jednak jak może. Niedawno w przypadku przetargu na zaprojektowanie i rozbudowę drogi krajowej nr 18 na odcinku od granicy państwa (Nysa Łużycka) do okolic węzła Żary Zachód był duży problem z jego rozstrzygnięciem. GDDKiA postanowiła zmienić podejście.

W ubiegłych latach dwukrotnie ogłaszany był przetarg na realizację odcinka "zero". Za każdym razem najtańsza oferta na roboty przekraczała budżet zadania o ponad 50 proc. i postępowanie było unieważniane. Po przeanalizowaniu wcześniejszych postępowań, podjęliśmy decyzję o połączeniu dwóch odcinków i ich realizację w ramach jednego zadania

- podała GDDKiA.

Czy dzięki temu znajdzie się chętny wykonawca? Czas pokaże - GDDKiA zbiera oferty do 10 października. 

Więcej o: