GDDKiA czeka fala pozwów? Wykonawcy polskich dróg buntują się. Powodem nagły skok kosztów

Skok cen materiałów budowlanych znacznie podwyższył koszty budowy dróg w Polsce. Wykonawcy domagają się dopłat, ale GDDKiA nie zamierza ustąpić. W związku z tym, jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", pierwsze firmy już złożyły pozwy do sądów przeciwko państwowej agencji.

W wyniku boomu inwestycyjnego na rynku budowlanym - w tym rynku mieszkaniowym - bardzo podrożały materiały budowlane. Większość firm, która podpisała umowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad nie spodziewała się aż takich różnic cenowych - od początku 2016 r. ceny betonu wzrosły o 44 proc., asfaltu aż o 76 proc., a oleju napędowego o 36 proc. W związku z tym wykonawcy zaczęli domagać się wyrównań od GDDKiA. 

>>> Jesteś kierowcą? Zastanawiasz się skąd ceny paliwa? Sprawdź.

Zobacz wideo

Jak twierdzi "DGP", pierwsze przedsiębiorstwa złożyły już w tej sprawie pozwy. Mowa o firmach Budimex i Mosty Łódź, które oczekują 35-milionowej dopłaty. Szef Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB) jest zdania, że w ich ślady pójdą też kolejne firmy. 

Sądzę, że dopiero możemy się spodziewać fali pozwów za straty na kontraktach podpisywanych w latach 2015-2017

- zauważył Jan Styliński z PZPB cytowany przez "DGP".

GDDKiA zmienia warunku przetargu

Ceny materiałów budowlanych rosną, a wykonawcy dostosowują swoje oferty, które znacząco przekraczają kwoty, jakie chce wydać GDDKiA. Państwowa agencja radzi sobie jednak jak może. Niedawno w przypadku przetargu na zaprojektowanie i rozbudowę drogi krajowej nr 18 na odcinku od granicy państwa (Nysa Łużycka) do okolic węzła Żary Zachód był duży problem z jego rozstrzygnięciem. GDDKiA postanowiła zmienić podejście.

W ubiegłych latach dwukrotnie ogłaszany był przetarg na realizację odcinka "zero". Za każdym razem najtańsza oferta na roboty przekraczała budżet zadania o ponad 50 proc. i postępowanie było unieważniane. Po przeanalizowaniu wcześniejszych postępowań, podjęliśmy decyzję o połączeniu dwóch odcinków i ich realizację w ramach jednego zadania

- podała GDDKiA.

Czy dzięki temu znajdzie się chętny wykonawca? Czas pokaże - GDDKiA zbiera oferty do 10 października

Więcej o:
Komentarze (48)
GDDKiA czeka fala pozwów? Wykonawcy polskich dróg buntują się. Powodem nagły skok kosztów
Zaloguj się
 • maaac

  Oceniono 36 razy 34

  Jaki wzrost cen? Co to danych z GUS nie czytają? Przecież ceny maleją a tylko pensje rosną!

 • 11krzych

  Oceniono 15 razy 15

  Po prostu zacznijmy budować według zasad FIDIC, sprawdzonych od dawna w cywilizowanej części Europy. Prawdziwych zasad, a nie że wykreśla się z FIDIC-a wszystkie prawa wykonawcy i obowiązki zamawiającego. Bo wtedy jest hooy nie FIDIC.

 • adri22

  Oceniono 17 razy 11

  Natychmiast powołać komisję śledczą pod przewodnictwem Antoniego M. Tylko on jest w stanie wytropić tych wichrzycieli, którzy żerują na zdrowej tkance narodu polskiego. Od czterech lat mamy tylko dobrobyt i powszechną radość w narodzie więc takie postawy muszą być inspirowane "wrażymi służbami", a na tym Antoni zna się jak nikt inny... agent od 40 lat ma wprawę i doświadczenie. Wszak każdy wolak wie, że w tym kraju jest tylko lepiej...

 • herp_derp

  Oceniono 8 razy 6

  Podpowiadam, panie Kurski: Pod przywództwem PiS gospodarka idzie tak do przodu, że mizerne zachodnie firmy wybrane AZAPEŁO nie wytrzymują tempa.

 • niebo-rak

  Oceniono 5 razy 5

  Ile kosztował olej napędowy w 2016 roku skoro dziś jest o 36% droższy i kosztuje 4,98 zł?

 • sverir

  Oceniono 1 raz 1

  Za PO-PSL drogi były drogie z powodu nieudolności rządu, a za PiS z powodu skoków cen? Niewiarygodne.

 • poljack

  Oceniono 8 razy -8

  Tylko w Polsce prywaciarz żąda od rządu dopłat UMOWA rzecz święta .

 • onduma

  Oceniono 24 razy -8

  Pracowalem w Stoczni Gdynia. Ceny stali rosly a kontrakty musialy byc dotrzymane. Zagraniczni armatorzy nie ustepowali. Nie tylko, ze nie doplacali ale jeszcze kary naliczali az stocznie padły. A tu okazuje sie, ze Polska ma doplacic zachodnim cwaniakom co zanizali koszty aby wygrac przetarg i nie zadbali o zapis w kontrakcie. A won w ...

 • championshipmanager0102

  Oceniono 21 razy -13

  Dlaczego firmy budowlane nie kontraktują zakupu całej ilości potrzebnych materiałów budowlanych zaraz po wygraniu przetargu na budowę drogi według opracowanego przez nich kosztorysu tylko kupują je na bieżąco narażając się przez to na wzrost cen? W taki sposób zmiany cen materiałów budowlanych by im nie szkodziły. O ile na wzrost wynagrodzeń pracowników firmy budowlane faktycznie nie mają wpływu to już przed wzrostem cen materiałów budowlanych firmy budowlane mają sposób, aby się zabezpieczyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX