Ardanowski chce wyższej akcyzy na piwo. Morawiecki: Jak on nie lubi piwa, to jest jego problem

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ma pomysł, aby zrównać akcyzę i obłożyć nią piwo w równym stopniu, co alkohole spirytusowe. Premier Morawiecki widzi to jednak inaczej i w rozmowie z serwisem Money.pl przyznał, że nie ma takich planów.

Obecnie w Polsce, tak jak w innych krajach europejskich, akcyza jest naliczana w zależności od zawartości procentowej alkoholu. Wedle tych kryteriów piwo siłą rzeczy jest obłożone niższym podatkiem akcyzowym niż np. wódka czy inne wysokoprocentowe alkohole. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ma - a przynajmniej miał - pomysł, aby akcyza na piwo została wyrównana z tą na alkohole spirytusowe, o czym przekonywał 4 września podczas trwającego w Krynicy-Zdroju XXIX Forum Ekonomicznego. Taka decyzja wiązałaby się ze znacznym skokiem cen złocistego trunku.

>>> Poznaj wynalazcę, który stworzył maszynę produkującą alkohol z powietrza.

Zobacz wideo

Pomysł najwidoczniej nie przypadł do gustu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który otwarcie przyznał, że nie ma w planach zrównania akcyzy - bez względu na zapatrywania ministra.

Nie słyszałem o tym pomyśle, ale nie ma takich planów. Jak on nie lubi piwa, to jest jego problem. Ja natomiast bardzo lubię, ale to drugorzędne. Za to pierwszorzędna sprawa jest taka, że nie ma takich planów, by podnosić akcyzę

- skomentował pomysł na wyrównanie akcyzy premier Morawiecki w rozmowie z Money.pl.

Akcyza i oburzeni piwowarzy

Przedstawiciele sektora piwowarskiego ostrzegali na początku lipca, iż branża spirytusowa zmierza do odwrócenia trendu w konsumpcji alkoholu. Pozwoliłoby to na powrót sytuacji, w której Polacy znów będą pić przede wszystkim wódkę i alkohole spirytusowe. Zdaniem Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce, dzieje się to właśnie poprzez naciski na wyrównanie akcyzy do jednakowej dla wszystkich alkoholi.

Zrównanie akcyzy spowodowałoby, że podatek na piwie wzrósłby blisko 300-krotnie, co byłoby sytuacją bardzo niekorzystną dla piwowarów zważywszy choćby na fakt, że koszty wyprodukowania piwa są trzykrotnie wyższe niż czystego alkoholu. Obecnie, płacąc w sklepie 20 zł za półlitrową butelkę wódki płacimy do budżetu z tytułu podatku akcyzowego ponad 11 zł. W przypadku piwa o takiej samej pojemności, zawartości alkoholu 5,5 proc. i cenie 3 zł jest to 0,48 zł.

Więcej o:
Komentarze (45)
Minister Ardanowski chce większej akcyzy na piwo. Premier Morawiecki: jak on nie lubi piwa, to jest jego problem
Zaloguj się
 • mccudden

  Oceniono 20 razy 20

  czytając ze zrozumieniem:
  -Ardanowski: Matteo, słuchaj, może jakbyśmy tak o parę groszy no 10 góra podnieśli akcyzę na piwo, to wtedy, oni, ci zasrani europejczycy, podniosą ceny skupu jęczmienia i chmielu, co? zgódźsięzgódźsięzgdźsię...(nieco histerycznie ale dalej z klasą)
  -Don Matteo- och...ałeś człowieku. Przed wyborami nie da rady. Ale od stycznia podniesiemy nie o 10, tylko 30 groszy. Nikt tego nie zauważy, bo raz: zima, dwa: będą mieli tyle kłopotów z rachunkami za prąd i ogrzewanie, że cena piwa będzie ich ostatnim problemem. Oprócz pochówku buhahhahaha

 • art.b

  Oceniono 19 razy 15

  Ulubione piwo Morawieckiego? Zimny Lech!

 • kazek100

  Oceniono 21 razy 15

  W tym jednym zgadzam się z Morawieckim. Poza tym jednak ja jestem człowiekiem uczciwym i prawdomównym, a Morawiecki to patologiczny kłamca na smyczy prezesa partii postkomunistycznej.

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 10 razy 10

  Czy Ardanowski na głowę upadł?
  Drastyczne podniesienie cen na piwo spowodowałoby natychmiastowy import prywatny piwa z Czech, Słowacji, ale też z Niemiec. Każdy może w ramach Unii Europejskiej przewieźć 110 litrów piwa na osobę (ilości niemożliwe do zamieszczenia w samochodzie). Czy ten tłumok nie wie, że granic nie ma?

 • log182

  Oceniono 8 razy 8

  Za każdym razem, gdy widzę Ardanowskiego, odnoszę nieodparte wrażenie, że jest on pionkiem w rękach jakichś lobbystów..

 • ochujek

  Oceniono 7 razy 7

  Suweren mógłby się wnerwić na podwyżkę. Przed wyborami to ryzykowne. Ardanowski woli bimberek u Szyszki?

 • ochujek

  Oceniono 5 razy 5

  Spokojnie, od nowego roku będzie wzrost. Cen.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 7 razy 5

  Matołusz przestraszył się. Musiałby podnieść 500+ o indeksację na piwo dla suwerena.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX