Strajk pilotów w British Airways. Są utrudnienia dla pasażerów. Również tych z Polski

Jeśli dziś lub jutro zamierzaliście lecieć British Airways, lepiej sprawdźcie status lotu. Linie anulowały niemal wszystkie swoje loty po ogłoszeniu 48-godzinnego strajku pilotów. To pierwszy taki przypadek w historii brytyjskiego przewoźnika.

Związek pilotów rozpoczął w poniedziałek rano swój pierwszy w historii strajk. Ma on potrwać 48 godzin, dlatego też podróżni, którzy mieli wylecieć na pokładach British Airways w poniedziałek lub wtorek, prawdopodobnie zostaną na ziemi.

Prawie 100 procent lotów odwołanych

Linie lotnicze British Airways poinformowały w poniedziałek rano w komunikacie, że pomimo "wielu miesięcy prób rozwiązania sporu" doszło do strajku, za co przepraszają swoich klientów.

Przewoźnik dodaje, że bez informacji od pilotów nie jest w stanie przewidzieć, które samoloty będą mogły wylecieć w poniedziałek i we wtorek zgodnie z planem, dlatego zmuszony jest odwołać prawie 100 procent swoich rejsów.

"Nie mieliśmy innego wyjścia, niż anulować prawie 100 procent naszych lotów" - czytamy w oświadczeniu British Airways skierowanym do pasażerów. W przypadku wyjazdów zaplanowanych na 9 i 10 września warto sprawdzić status swojego lotu. British Airways zaleca, aby w wypadku odwołania lotu w ogóle nie jechać na lotnisko.

Odwołane są m.in. niektóre rejsy z Polski do Wielkiej Brytanii:

British Airways odwołuje loty 9 i 10 wrześniaBritish Airways odwołuje loty 9 i 10 września fot. screen / Google.com

Linie obiecują, że w przypadku odwołania lotu można za darmo zmienić rezerwację (na inny termin lub inną linię lotniczą) lub poprosić o zwrot kosztów biletów. Można zrobić to za pomocą panelu zarządzania rezerwacją lub telefonicznie.

Osoby, które wykupiły bilety za pomocą biura podróży, powinny skontaktować się bezpośrednio z nim.  Przewoźnik dodaje, że strajk nie wpłynie na rozkład lotów linii BA CityFlyer, SUN-AIR i Comair. Wszystkich informacji dotyczących funkcjonowania British Airways w okresie strajku przewoźnik udziela na swojej stronie internetowej.

Piloci zapowiadają kolejny strajk 27 września

Strajk został zorganizowany przez British Airline Pilots Association (BALPA) i jest efektom braku porozumienia dotyczącego wynagrodzeń pilotów. Burzliwe rozmowy między stronami trwały już od pewnego czasu. 93 procent członków BALPA poparło organizację strajku, podaje CNN.

W minioną środę BALPA przedstawiło zarządowi przewoźnika swoje warunki dotyczące odwołania strajku. Związek w niedzielę poinformował, że nie otrzymał od British Airways odpowiedzi. Zdaniem British Airways, strajk wpłynie na plany dziesiątek tysięcy podróżnych.

9 i 10 września to niejedyne dni, w których loty mogą zostać odwołane. BALPA zaplanowało już kolejny strajk na 27 września. British Airways poinformowały w poniedziałek, że skontaktują się z osobami, których loty tego dnia mogą zostać odwołane.

Czytaj też: Tajemnice pracy stewardesy. "Piłkarze rzucali we mnie rzygałkami. Pomogły dopiero kontrolowane turbulencje"

Więcej o: