Kserowanie dowodu osobistego przez bank. Nowe stanowisko szefa UODO zmienia reguły gry

Jak wynika ze stanowiska prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jana Nowaka, w większości sytuacji banki nie mają prawa kserować dokumentów tożsamości.
Zobacz wideo

Czy bank może kserować dowód?

Banki kserując czy skanując dokumenty tożsamości klientów np. przy zakładaniu konta czy udzielaniu kredytu, powoływały się na artykuł 112b ustawy Prawo bankowe. Mówi on, że "banki mogą przetwarzać dla celów prowadzonej działalności bankowej informacje zawarte w dokumentach tożsamości osób fizycznych".

Najnowsze stanowisko prezesa UODO zmienia jednak reguły gry. Nowak stwierdził bowiem - w odpowiedzi na zapytanie prezesa Związku Banków Polskich - że art. 112b "nie stanowi wprost, że banki mogą sporządzać kopię dowodów tożsamości". Prezes UODO tłumaczy, że nie zawsze konieczne jest kopiowanie dowodu, a czasem powinna wystarczyć weryfikacja danych osobowych z tego dokumentu bądź spisanie danych osobowych.

Czytaj więcej: ING Bank Śląski podniesie opłatę za bankomaty. Zmian w opłatach jest więcej

Kiedy pracownik banku może skserować dowód?

Prezes Urzędu stoi na stanowisku, że kopiowanie przez banki dokumentów tożsamości jest dozwolone wyłącznie, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa określone w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy - czyli np. gdy zachodzi podejrzenie prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, albo przy okazjonalnej transakcji na równowartość 15 tys. euro lub więcej. Wykonywanie przez pracownika banku ksera np. przy otwieraniu konta czy dla celów sprawdzenia zdolności kredytowej nie jest zgodne z prawem, i prezes UODO "stanowczo" się temu sprzeciwia.

Prezes UODO Jan Nowak w swoim stanowisku argumentuje m.in., że kopiowanie dokumentów tożsamości ułatwia ich wykorzystanie przez osoby nieupoważnione, a w efekcie nawet do kradzieży tożsamości. Zwraca też uwagę, że decyzja Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z 2013 r., na którą powołują się banki kopiując dowody osobiste, jest już nieaktualna. 

Jak mówi cytowany przez portal cashless.pl Michał Mostowik z kancelarii DLK Legal, sądy administracyjne od pewnego czasu wskazywały, że kopiowanie dokumentów stanowi wyłącznie czynność techniczną. W ocenie Mostowika "można mieć spore wątpliwości, czy opublikowane stanowisko UODO jest zasadne".

Więcej o:
Komentarze (108)
Jest stanowisko UODO. Banki mogą kserować dowód osobisty tylko w wyjątkowych sytuacjach
Zaloguj się
 • maxwywar2

  Oceniono 55 razy 39

  Pop...ny kraj - jak zwykle. Gdziekolwiek nie byłem na zachodzie europy kserują dowody od banku po wynajem nieruchomości. Tyle że tam mogą się kserem najwyżej podetrzeć. Tylko w polskim prawnym syfie menda na " dowód kolekcjonerski" może wziąć kredyt w banku i to ciebie kowalski aparat sprawiedliwości będzie ścigał. W normalnym kraju - jest to sprawa banku. Ale w Eldorado dla złodziei i oszustów to normalna praktyka aprobowana przez aparat prawny. Złodziei jest prawnie chroniony bardziej niż ofiara.

 • matatjahu

  Oceniono 22 razy 20

  no idźcie sobie do eurobanku. kserują dowody przy aktualizacji danych. i nadal zasłaniają się starymi przepisami.

 • jeziorak.pl

  Oceniono 20 razy 16

  Gdyby nie banki, to nie byłoby lipnych kredytów na dane kradzione z dowodów tożsamości. Po kiego grzyba im ksero? Wystarczy spisać dane.

 • dziurowice

  Oceniono 12 razy 12

  Dziś w ING pańcia wzięła dowód i poszła do innego pomieszczenia. na pytanie czy ksero jest wymagalne odpowiedziała że chodzi o zdjęcie i że skanuje a nie kseruje :-)))
  ING Bank Śląski podkreślam!!
  Takie standardy ma!

 • lemon_style

  Oceniono 12 razy 10

  No to idźcie sobie do Państwowego PEKAO SA. Kserują dowody, czy nie?

 • stfur0000

  Oceniono 8 razy 6

  Z tego wszystkiego najbardziej mi się podoba, że za sprawy danych osobowych odpowiada pan Jan Nowak. Lepszy byłby tylko Jan Kowalski - jako absolutny random :)

 • student_zebrak

  Oceniono 8 razy 4

  Przy wielu czynnosciach urzedowym wymagane sa dokumenty lacznie na 100 punktow - prawo jazdy, paszport, rachunek z lokalnego zarzadu miejskiego, karta Medicare...dokument musi miec zdjecie, podpis, adres (niekoniecznie na kazdym. Ale to w innym swiecie. A w polskich bankach skanuja przy kazdej okazji.

 • ardi78

  Oceniono 5 razy 3

  Panie Nowak, jak tam sprawa z ujawnieniem list poparcia dla pomiotów z KRS?

 • ariadna.k

  Oceniono 7 razy 3

  A co gdy klub fitnes podczas darmowej pierwszej lekcji zabiera dowod na godzine?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX