Lidl Polska pochwalił się wynikami i pensjami swoich pracowników. Dla magazyniera 4800 zł brutto

Lidl Polska wydał pierwszy autorski raport dotyczący zrównoważonego rozwoju, który podsumowuje 2 ostatnie lata działalności w Polsce. Wynika z niego, że sieć marketów dobrze sobie radzi na naszym rynku. Obecnie zatrudnia ponad 17,5 tys. pracowników, a np. magazynierzy z odpowiednim stażem i umiejętnościami zarabiają nawet 4,8 tys. zł brutto.

W raporcie firma podsumowuje swoją działalność w Polsce w dwóch ostatnich latach obrotowych obejmujących okres od 1 marca 2017 r. do 28 lutego 2019 r. Lidl chwali się nie tylko nowymi sklepami, zatrudnianiem na umowę o pracę, czy obrotem netto o wartości 18,3 mld zł, który w ostatnim roku obrotowym (okres od 1 marca 2018 r. do 28 lutego 2019 r.) był o 2,2 mld zł wyższy niż w analogicznym rok wcześniej. Czytamy w nim również, że na wynagrodzenia dla pracowników w roku obrotowym 2018/2019 wydano łącznie 839 814 300 zł, a w wyniku współpracy z 425 polskimi dostawcami, w ciągu dwóch lat udało się wyeksportować towary towary o łącznej wartości aż 4,8 mld zł.

Fakt, że społeczna odpowiedzialność biznesu wykracza poza działalność dobroczynną czy filantropijną, że w swej najwyższej formie staje się platformą dla wzrostu przedsiębiorstwa i jego przewagi konkurencyjnej, jest dziś powszechnie znany i szeroko komentowany

- napisał w raporcie Lidl Polska prezes sieci, Maksymilian Braniecki.

Zarobki pracowników Lidl Polska

Sieć w raporcie opisuje także zarobki swoich pracowników. I tak, nowy pracownik sklepu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości od 3,1 do 3,8 tys. zł brutto. Po dwóch latach pracy otrzymuje podwyżkę do 3450 zł brutto w małej miejscowości i do 4350 zł brutto w aglomeracji.  Z kolei pracownik magazynowy ("zajmujący się komisjonowaniem towaru, z pełnym zakresem odpowiedzialności") dostaje na początku 4 tys. zł brutto z podwyżką o 800 zł brutto po trzech latach pracy. Operator wózka widłowego - ze znajomością obsługi wózka widłowego - zaczyna od stawki 4050 zł brutto, a po trzech latach jego wynagrodzenie wzrasta do sumy 4,9 tys. zł brutto. Co ważne, sieć podkreśla, że stawki dla kobiet i mężczyzn są takie same i nie ma od nich odstępstw, co nie jest standardem na polskim rynku pracy.

Sieć marketów chwali się ponadto tym, że 55 proc. awansów to wyniki wewnętrznego naboru, a 70 proc. stanowisk menedżerskich w firmie piastują kobiety. 2707 osób pracuje w Lidl Polska od co najmniej 10 lat, z czego osiem osób prezentuje najwyższy w firmie, 19-letni staż pracy. Wśród benefitów pracowniczych Lidl Polska wymienia m.in.: bezpłatną prywatną opiekę medyczną, kartę multisportu, ubezpieczenie na życie, upominki okolicznościowe, wyprawki dla dzieci, czy bony świąteczne.

Dobry czas dla Lidl Polska

W trwającym obecnie roku obrotowym Lidl Polska planuje otworzyć 40 nowych sklepów. Sieć od lutego zdążyła uruchomić kolejnych 17 sklepów, co oznacza, że należy do niej obecnie 690 placówek w Polsce. Zgodnie z danymi raportu udział sieci w polskim rynku wynosił 7,2 proc. W lutym 2019 r. firma zatrudniała 17 561 osób w oparciu o umowę o pracę w tym 13 552 kobiet i 4009 mężczyzn. Jak pochwaliła się firma, to o 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Najstarszy pracownik Lidl Polska ma 68, a najmłodszy 18 lat.

>>> Szukasz aplikacji, by tworzyć i edytować swoje listy zakupów? Sprawdź naszą recenzję.

Zobacz wideo

Lidl idzie w ekologię

Sieć podkreśla także pójście w kierunku rozwiązań proekologicznych. Zapewnia, że w 2019 r. obniżyła zużycie plastiku o ponad 800 ton przez zastosowanie alternatywnych opakowań dla żywności. Jednocześnie Lidl Polska zapowiada, że do 2025 r. zredukuje plastik w opakowaniach produktów swoich marek o 20 proc. Produkty te stanowią znaczną część oferty sieci marketów

Więcej o: