Student szuka mieszkania, nie miejsca w akademiku. Problemem zbyt niski standard

Studenci już za kilka dni rozpoczną kolejny rok akademicki, nic więc dziwnego, że rynek nieruchomości przeżywa prawdziwe oblężenie. Mieszkania, szczególnie dobrze wyposażone i korzystnie położone, są na wagę złota. Akademiki nie są już tak popularne.

Zmniejszająca się liczba studentów powoduje, że właściciele lokali zaczęli obniżać ceny - mieszkania są coraz tańsze. Dotyczy to głównie nieruchomości w mniejszych ośrodków akademickich - podpowiadają eksperci serwisu Domiporta.pl.

>>> Rządowe "Mieszkania+" miały być rewolucją na rynku. Eksperci nie mają złudzeń jak ocenić projekt z perspektywy czasu

Zobacz wideo

Pod koniec 2018 roku w polskich uczelniach kształciło się 1,2 mln osób. I choć było to o 62 tys. mniej niż w poprzednim roku, to wciąż liczba studentów znacznie przekracza liczbę dostępnych miejsc w akademikach. Według danych GUS, tych pod koniec 2018 r. było zaledwie 484, a liczba łóżek wynosiła jedynie 126 tys.

Coraz mniej studentów w PolsceCoraz mniej studentów w Polsce Domiporta.pl

Nie wiadomo dokładnie, ilu studentów poszukuje jakiegoś lokum na studia, a ilu mieszka w czasie nauki w domu rodzinnym. Na podstawie ubiegłorocznego badania sondażowego przeprowadzonego przez serwis Domiporta można przyjąć, że tych ostatnich jest 24 proc. Można więc szacować, że publiczne akademiki zaspokajają potrzeby mieszkaniowe niespełna 14 proc. studentów.

Akademiki coraz mniej popularne, studenci wolą mieszkania

Od lat obserwuje się wzrastający wskaźnik nieobsadzonych lokali. W roku akademickim 2017/18 obłożenie pokoi ogółem wyniosło niecałe 76 proc. I to pomimo zmniejszającej się liczby domów akademickich. Jeszcze w 2000 roku baza noclegowa dla studentów, w akademikach publicznych i prywatnych mogła pomieścić prawie 144 tys. studentów. W 2017 liczba miejsc w domach akademickich zmniejszyła się do zaledwie 96 tys. - czyli o 33 proc..

Mimo, zazwyczaj dobrej lokalizacji i bliskości uczelni , problemem publicznych akademików jest ich niski standard.

Gdy mowa o słabych warunkach bytowych, studenci mają na myśli, niski standard sanitarny i kuchenny, słabą obsługę administracyjno-zarządczą oraz konieczność współdzielenia nie tylko przestrzeni mieszkalnej, ale także łazienek i kuchni

- można przeczytać w raporcie "Domy studenckie w Polsce" przygotowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Koszt najmu mieszkania - w części ośrodków akademickich w górę, w części w dół

Z jakimi wydatkami muszą zmierzyć się żacy wynajmujący mieszkanie prywatnie? Najchętniej wybierane przez studentów mieszkania dwupokojowe zdrożały w większości miast akademickich. Ceny najmu wzrosły najbardziej w Olsztynie, Toruniu i Łodzi - wzrost, licząc rok do roku, wyniósł w tych miastach powyżej 10 proc.

Natomiast dobre informacje dla studentów płyną z takich miast jak: Poznań, Kielce, Rzeszów - ceny najmu w tych ośrodkach miejskich spadły nawet o ponad 6 proc. w skali roku.

Koszty wynajmu mieszkańKoszty wynajmu mieszkań Źródło: Domiporta.pl

Najchętniej wybierane przez studentów mieszkania dwupokojowe zdrożały w większości miast akademickich. Kwota za najem lokalu urosła najbardziej w Olsztynie, Toruniu i Łodzi - wzrost, licząc rok do roku, wyniósł w tych miastach powyżej 10 proc.

Wrzesień i październik był od zawsze okresem żniw, dla właścicieli mieszkań pod wynajem w ośrodkach akademickich. Skąd więc spadki cen, zauważalne na wybranych rynkach? Trudno wyłuskać jedną odpowiedź. Być może zmniejszająca się liczba studentów wymusza na właścicielach nieruchomości obniżki cen i walkę o najemcę? Przy tej okazji warto zauważyć, że ceny spadają szybciej w miastach, gdzie jest mniej studentów, a utrzymują się bądź rosną w dużych ośrodkach akademickich, jak Warszawa, Gdańsk i Łódź.

Gdzie planują mieszkać studenciGdzie planują mieszkać studenci Domiporta.pl

Jeszcze jedną przyczyną spadających cen może być rosnąca konkurencja ze strony prywatnych akademików, które z jednej strony mają lepszy standard niż publiczne domy akademickie, z drugiej strony są tańsze niż lokale pod wynajem na rynku prywatnym. Ich liczba, póki co nie jest duża.

- Aktualnie w Polsce funkcjonuje około 100 prywatnych akademików, które oferują łącznie ponad 6,5 tys. miejsc dla studentów. Najwięcej tego typu obiektów jest zlokalizowanych w województwie mazowieckim - czytamy w raporcie "Rynek prywatnych akademików w Polsce - 2019".

Koszty wynajęcia akademika

Cena, jaką przyjdzie zapłacić żakom za mieszkanie w domu akademickim, zależy od wielu czynników - najważniejszym z nich jest liczba osób w współdzielonym pokoju. Według raportu "Rynek prywatnych akademików w Polsce - 2019", najdroższą opcją jest wybór pokoju jednoosobowego - w takim przypadku trzeba liczyć się z kosztem od 270 zł do nawet 1 tys. zł miesięcznie.

Czytaj też: Biedny jak student? Już nie. Pośrednik: pokolenie jedynaków ma coraz wyższe wymagania

Wraz z liczbą współlokatorów, opłata za pojedyncze miejsce spada. W pokoju dwuosobowym średnia cena mieści się w przedziale od 200 PLN do 800 zł, a w trzyosobowym - w przedziale od 200 PLN do 350 zł za miesiąc.

Niewielka liczba miejsc w akademikach oraz ich niski standard coraz częściej skłaniają żaków do korzystania z innych możliwości, jakie oferuje rynek najmu. Z badania ankietowego przeprowadzonego przez serwis Domiporta.pl wynika, że w sumie aż 46 proc. studentów wynajmuje mieszkanie lub pokój. Najbardziej popularne są mieszkania 2-pokojowe.

Więcej o:
Komentarze (46)
Student szuka mieszkania, nie miejsca w akademiku. Problemem zbyt niski standard
Zaloguj się
 • lyjnin69

  Oceniono 24 razy 20

  banaś TANIO wynajmuje
  dziwię się , ęe go nie polecacie
  za 5,5 tys zł miesięcznie RAZEM - kamienica 400 m2 w centrum Krakowa i dwa mieszkania 40 i 70 m2 (czy coś koło tego),
  ŻYĆ NIE UMIERAĆ, TYLKO SIE WPROWADZAĆ

 • tpdlagier

  Oceniono 12 razy 10

  30 lat temu miałem okazję odwiedzić znajomych w Danii, wówczas studentów. Pokazano mi kampus studencki. Myślę że 100 lat to za mało dla nas by dogonić tamtejsze warunki studenckiego życia.

 • pe_ro

  Oceniono 13 razy 9

  A czy Wy wynajęlibyście mieszkanie wiedząc, że dokładnie za 9 miesięcy czeka Was wydatek na kapitalny remont? Malowanie ścian, cyklinowanie podłogi, wymiana zniszczonych mebli, zakup nowego sprzętu AGD?

 • june-of-44

  Oceniono 8 razy 6

  Najlepsze życie studenckie było w akademikach. Nie zamieniłabym tego czasu, wspomnień na nic innego....wspaniały czas w życiu.

 • takajednaania

  Oceniono 6 razy 6

  By komukolwiek wynająć mieszkanie stawiam dwa, wstępne warunki:
  1. Umowa na zasadach najmu okazjonalnego;
  2. Wysoka kaucja zabezpieczająca.
  90% chętnych na nich się wykrusza.

 • asperamanka

  Oceniono 13 razy 5

  „Studenci już za kilka dni rozpoczną kolejny rok akademicki, nic więc dziwnego, że rynek rynek nieruchomości przeżywa prawdziwe oblężenie. Mieszkania, szczególnie dobrze wyposażone i korzystnie położone, są na wagę złota. „
  =============

  Tiaa. Szukajcie dalej.

  Ja mam dwa odziedziczone mieszkania do wynajęcia, w tym jedno o 5 minut na piechotę od Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, na Rakowcu, 46m2. Po pełnym remoncie, i w dobrym standardzie. I wynajmuję je osobom poleconym przez znajomych za 1 tys miesięcznie plusz czynsz do spółdzielni i opłaty, razem jakieś 1.500, i śpię spokojnie. Studentom bym pewnie wynajął za dwa razy tyle, i po roku robił remont za kilkadziesiąt koła. Więc życzę powodzenia w tym poszukiwaniu mieszkań ‚o wysokim stsndardzie’’. ;-)

 • stasiek44

  Oceniono 14 razy 4

  dzisiejszym studentom to w d.. się poprzewracało. Chcą żyć w luksusach, bawić się, pić piwo lub brać narkotyki...nauka na szarym końcu. Każdy widzi jaki jest poziom nauczania teraz, a jaki był dawno, dawno temu. Osobiście mieszkałem w akademiku we Wrocławiu w pokoju 8 osobowym, potem było lepiej, bo była "czwóreczka". Studia ukończyłem, pracowałem w wyuczonym zawodzie (energetyk) i uważam, że warunki mieszkaniowe nie mają wpływu na postępy w nauce. CHCIEĆ TO MÓC!!!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 5 razy 3

  O ile pamiętam w akademikach nigdy nie było lekko;
  Kołchoz, zamęt:
  Ani uczyć się nie dalo, ani wyspać.

 • spyderman2

  Oceniono 7 razy 3

  podobno pissowski prezes niku tanio wynajmuje tylko trzeba dawać pissim kacykom. preferują nieletnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX