E-doręczenia zamiast pism z urzędów? Rewolucyjny projekt ustawy przyjęty. Operatorem Poczta Polska

Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych. E-doręczenia będziemy otrzymywać od urzędów, a operatorem tej rewolucyjnej usługi ma zostać Poczta Polska.
Zobacz wideo

Tradycyjne zawiadomienia z urzędów powoli przechodzą do przeszłości. Jak podaje rp.pl, we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowej ustawy, której celem jest wprowadzenie e-doręczeń. 

E-doręczenia początkiem rewolucji. Co jeszcze w planach?

Przedsięwzięcie będzie iście rewolucyjne, gdyż w planach jest całkowite wyparcie tradycyjnej korespondencji, a mowa tu o ogromny rynku. W Polsce wysyła się bowiem obecnie 57 mln przesyłek sądowych, a ponad 22 mln dotyczą sektora publicznego. Co ciekawe, e-doręczenia otrzymają ten sam status prawny, co znanym nam list polecony z potwierdzeniem odbioru. 

Czytaj także: Poczta Polska rzuca rękawicę InPostowi. Postawi 200 automatów w sklepach Biedronki i swoich placówkach

W całości pomóc ma powstanie specjalnej elektronicznej bazy która będzie przechowywać i udostępniać dane adresujących e-korespondencję. Operatorem projektu do 2025 r. zostanie Poczta Polska

Co z osobami korzystającymi z tradycyjnej korespondencji?

Projekt bierze pod uwagę, że nie wszystkie osoby będą mogły odebrać korespondencję elektroniczną. Urzędy oraz sądy zawiadomienia będą wysyłać drogą cyfrową, a Poczta Polska ma za zadanie wydrukować je i kopertować. Z kolei odpowiedzi odbiorców będą skanowane i wysyłane do odpowiednich urzędów. 

Więcej o: